Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Why Men Don’t Listen and Women Can’t Read Maps, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 57гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
Boman(2008)

Издание:

Алън и Барбара Пийз

Войната за вдигнатия капак на тоалетната чиния

Защо мъжете не чуват, а жените не могат да се ориентират по карта

Английска. Първо издание

 

Превод: Корнелия Стефанова Великова-Дарева

Художник: Любомир Бориславов Пенов

Редактори: Анжела Кьосева, Елка Миленкова

Технически редактор: Божидар Методиев

Предпечатна подготовка: Ани Господинова

 

Формат 60×90/16. Печатни коли 20. 6000 лв./6 лв.

Издателска къща „Сиела“, София, 1999

ISBN 954-649-227-2

История

  1. —Добавяне

Математика и хормони

Момчетата използват фронталната част на дясното си мозъчно полукълбо за решаване на математически задачи. При момичетата уменията за пространствено ориентиране са разпилени в двете мозъчни полукълба, а различни тестове показват, че много жени се опитват да решават математически задачи посредством фронталния си център за контрол на говора, разположен в лявото мозъчно полукълбо. Може би затова толкова много жени смятат на глас. Вероятно тук се крие и обяснението на факта, че момичетата като цяло показват по-добри резултати от момчетата при основните аритметични действия, а готовността им за сътрудничество и за всеотдайност в ученето често ги извежда на челните места, далеч пред момчетата, на изпитите по аритметика и математика.

Женският мозък се развива много по-рано от мъжкия и това отчасти обяснява защо момичетата се представят по-добре на по-ранна възраст от момчетата. Но след пубертета момчетата наваксват и вече показват — за разлика от момичетата — отлични резултати там, където се изисква математическо мислене, тъй като повишените количества тестостерон чувствително подобряват способността им за пространствено ориентиране. Университетът „Джон Хопкинс“ в Бостън провежда различни тестове за установяване на математическите способности при надарени деца на възраст между 11 и 13 години. Учените открили, че колкото по-сложни ставали тестовете, толкова момчетата се справяли по-успешно от момичетата. На най-лесните тестове резултатите били 2:1 в полза на момчетата. При среднотрудните тестове съотношението било 4:1. А на най-трудните нива съотношението на успелите момчета спрямо успелите момичета вече било 13:1.

През 1998 г. авторитетната научна изследователка на мозъка, канадката д-р Дорийн Кимура, доказа, че ако се удвои или утрои количеството тестостерон в кръвта на мъжа, това не води автоматично до удвояване или утрояване на неговите умения за математическо мислене. Тоест, вероятно съществува едно оптимално ниво за ефективността на тестостерона, приближаващо се до средните стойности. Или с други думи, Кинг Конг не притежава по-добри математически умения от някой мъж с по-малко окосмяване и по-бавно растяща брада. Същото изследване обаче показва нещо много интересно: тестостеронът увеличава много повече математическите способности на жените, отколкото на мъжете. Следователно много по-голяма вероятност има жената с мустачки да постигне забележителни резултати като инженер, за разлика от куклата Барби. И още нещо, способността на мъжете да се ориентират по карта е най-голяма през есента, когато тестостеронът в организма им достига най-високи нива.

Образователната система облагодетелства момчетата за сметка на момичетата при изпитите по математика, защото редица изследвания доказват, че нивата на тестостерон при момичета, страдащи от ПМН, са значително по-ниски, когато те са в тази фаза от цикъла си. Неотдавнашно проучване разкри, че когато са във фаза на ПМН, страдащите от този синдром момичета показват 14% по-лоши резултати от тези на момичетата, които не страдат от ПМН. Една по-справедлива образователна система би насрочвала датите на изпитите съобразно биологическия календар на момичетата. Момчетата могат да се явяват на изпити по всяко време.