Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Египетски кралски особи (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Heretic Queen, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Приложение
Жанр
Характеристика
Оценка
5,4 (× 9гласа)

Информация

Издание:

Автор: Мишел Моран

Заглавие: Нефертари

Преводач: Мариана Христова

Година на превод: 2016

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Калпазанов

Град на издателя: София

Година на издаване: 2016

Тип: роман

Националност: американска

Редактор: Радост Георгиева

Художествен редактор: Огнян Илиев

Технически редактор: Никола Христов

ISBN: 978-954-17-0309-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/21270

История

  1. —Добавяне

Речник

Аару: Вярва се, че след смъртта душата на човек влиза в подземния свят (Дуат), където Ма’ат я слага на една везна. В другата везна е перото на истината. Ако сърцето тежи толкова, колкото перото, на душата се позволява да мине в Аару — вечните тръстикови полета, които се намират някъде на изток в небето.

Аби: Галена дума за „баща“.

Адзе: инструмент, който се състои от дълга дървена дръжка и острие. Миниатюрен вариант на адзе се използва при церемонията „Отваряне на устата“, която трябва да върне на мумифицираните фараони петте им сетива.

Алабастър: Бял, подобен на мрамор минерал, който се добива в Алабастрон — село в Египет.

Амит: Богът на кармичното възмездие, който често е изобразяван с тяло на лъв и глава на крокодил. При преминаването в отвъдния живот, ако сърцето на човек натежи повече от перото на Ма’ат, Амит ще погълне душата му и ще го обрече на забрава.

Амон: Царят на боговете и създател на всички неща.

Анхк: Символ на живота, наподобяващ кръст, който в най-горната си част е с форма на примка.

Анубис: Пазителят на мъртвите, който претегля мъртвите сърца на везните на справедливостта, за да разбере дали заслужават да продължат пътуването си. Често е изобразяван с глава на чакал, защото забелязват чакали да се въртят близо до Долината на царете, където почиват мъртвите.

Апоп: Зъл демон под форма на змей.

Атон: Слънчевият диск, обожествяван при царуването на Ехнатон.

Бастет (или Баст): Богинята на слънцето и луната. Освен това е и богиня на войната. Изобразявана е като лъвица или като котка.

Гега и млатило: фараонът държи тези атрибути като символ на царското си потекло, както и за да напомня на хората за ролята си на овчар (гегата) и снабдител с храна (млатило, използвано за вършеене на зърно).

Дебени: кръгчета от злато, сребро или мед, които имат определена тежест и се използват като парични единици.

Дез: старинна египетска мярка за обем, приблизително равна на 1 пинта или 0,5 литра.

Дуат: Подземният свят, където богът на слънцето Ра отива всяка нощ, за да се сражава със змея Апоп. Победата на Ра и завръщането му в небесата всяка сутрин водят до завръщането на дневната светлина.

Ибис: Блатна птица с дълъг извит клюн.

Изида: Богиня на красотата и магията, тя е също така почитана като майка и съпруга.

Канопи: четири погребални делви, в които се слагат най-важните органи на човек (черният дроб, белите дробове, стомахът, червата), за да му служат в отвъдния живот. Всеки от тях е украсен с главата на един от четиримата синове на Хор.

Картуш: кръгообразен символ с хоризонтална черта, на чието дъно се изписва името на някой член на царската фамилия.

Клинообразно писмо: пиктографски език, чиито символи се издълбават на глинени плочки. Първоначално използван от шумерите, по-късно той е възприет от хетите.

Кодекс на Хамурапи: Един от най-ранните познати примери за писани закони, датиращ от около 1750 г. пр. Хр. Законите са написани с клинообразно писмо на стела, изобразяваща вавилонския слънчев бог Шамаш. Стелата е открита през 1901 година и сега е изложена в музея „Лувър“. Хамурапи, цар на Вавилон, вярва, че боговете са го избрали да предаде тези закони на своя народ.

Корона deshret: Червена корона, символизираща Долен Египет. Високата бяла корона, символизираща Горен Египет, се нарича hedjet.

Корона khepresh: Синя церемониална военна корона.

Корона nemes: Царска корона. Състои се от украшение за глава на сини и червени ивици. Това е короната, изобразена върху саркофага на Тутанкамон.

Корона pschent: Двойната корона в червено и бяло, символизираща едновременно Горен и Долен Египет.

Кохл: Спирала и сенки за очи, приготвяни от смес от сажди и масло.

Ма’ат: Богиня на справедливостта и истината, Ма’ат често е изобразявана като жена с крила (или като жена, носеща корона с едно перо). В отвъдния живот сърцето на човек бива претеглено срещу едно от перата й, за да се разбере дали човекът е достоен да премине в Благословената земя. С времето думата „Ма’ат“ започва да обозначава принципи на справедливост, ред и благопристойност, които египтяните са длъжни да поддържат.

Мин: Богът на плодородието и жътвата, за когото се смята, че е отговорен за преливането на Нил. Изобразяван като мъж, хванал пенис в ерекция в едната си ръка и млатило в другата. Черната му кожа отразява тъмната почва, характерна за периода на преливане на Нил.

Министър: съветник на царското семейство.

Монту: Ястребовоглавият бог на войната.

Мут: Богинята на майчинството, женският партньор на Амон. Често е изобразявана с котешка глава.

Не’арин: Племе, съществуването на което е записано от египтяните и на което се приписва заслугата, че е помогнало ни Рамзес в битката при Кадеш.

Озирис: Съпругът на богиня Изида и съдия на мъртвите. Убит е от брат си Сет, който разпръсва парчетата от тялото му из цял Египет. Изида ги събира и го възкресява и Озирис се превръща в символ на вечен живот. Често е изобразяван с брада, облечен в бинтове на мумия.

Папирус: Вид тръстика, който расте по цялото течение ма Нил и може да се суши, да се изглажда и така да се използва за писане.

Пер Меджат: Библиотека.

Пилон: каменна порта или галерия, често придружавана от статуи от двете страни.

Погребален храм: Храм, който често е построен отделно от гробницата на покойника и е издигнат, за да служи за възпоменание на живота му.

Празник на Уаг: Древните египтяни вярват, че на осемнайсетия ден от месец тот предците на човек се връщат под формата на духове в посмъртните си храмове на земята. Този ден се използва за почитане на предците чрез поднасяне на храна и тамян.

Птах: Богът на зидарите и художниците.

Ра: Богът на слънцето, често изобразяван като ястреб.

Ренпет: Цяла година според египетския календар. Състои се от 365 дни (12 месеца по 30 дни и пет допълнителни дни, добавени най-накрая).

Саркофаг: каменна гробница или ковчег, често пъти по-крит със злато.

Сенет: Смятана за първата игра на дъска в историята, по-късно сенет се превръща в религиозен символ и често е изобразявана в гробниците.

Сенит: Малко момиченце.

Сет: богът на бурите, хаоса и злото, убил брат си Озирис. Когато не е изобразяван с глава на неизвестно животно, е изобразяван с червена коса.

Сехмет: Богинята на войната и унищожението. Сехмет е с глава на лъвица.

Сешед: Корона диадема с една-единствена свещена змия.

Систрум: Малък бронзов (или месингов) инструмент, състоящ се от дръжка и U-образна рамка, на която са поставени малки пластинки. Когато се разклати, инструментът издава висок металически звук.

Таурет: Богинята на раждането, често изобразявана като хипопотам.

Тот: Богът на писарите и автор на прочутата Книга на мъртвите. На него приписват изобретяването и на писането, и на речта. Често го изобразяват с глава на ибис.

Урей: Короната кобра, която символизира царската власт. Кобрата е изобразена с вдигната качулка и се смята, че е способна да изплюе огън в очите на враговете на този, който я носи.

Ушабти: Малки фигурки, поставени в гробниците като прислужници, които покойният може да призове в отвъдния живот, за да се трудят за него.

Фаянс: глазирана синя или зелена керамика, използвана при малки мъниста или амулети.

Фестивалът на Опет: Най-големият фестивал в Тива. По време на този празник една статуя на Амон се пренася с кораб от храма на Амон в Карнак до храма на Амон в Луксор.

Хабиру: малко известно племе от Плодородния полумесец, чието съществуване е записано от египтяните, хетите и шумерите.

Хатор: Богинята на радостта, майчинството и любовта. Често е изобразявана като крава.

Хнум: Бог, който често е изобразяван като мъж с глава на овен, седнал пред грънчарско колело. Древните египтяни вярват, че Хнум взема глинените си творения и ги поставя в майчината утроба, като по този начин създава живота.

Хор: Сокологлавият бог на слънцето и небето.

Шамаш: Вавилонският и асирийски бог на слънцето.

Шасу: Номади, появили се в Египет още през 1400 г. пр.

Шен: Символ на вечността във формата на въже с примки Картушът представлява удължена версия на пръстен шен.

Akhu: Предците на човек; безсмъртна душа.

Ka: Духът или душата на човек, създадени по време на раждането му.

Mawat: Майка.

Menat: Огърлица, свързвана с богинята Хатор. Menat се състои от връв от мъниста, към която е прикрепен малък нагръдник. Той се носи на гърдите, а на гърба виси декоративна противотежест.

Miw: Котка.

Naos: Древногръцки термин, използван от египтолозите, когато става въпрос за олтар, съдържащ изображението на бог или на богиня.

Shedeh: Любима египетска напитка, приготвяна или от нарове, или от грозде.

Край