Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Гласовете на утопията (4)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Чернобыльская молитва, –2013 (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
4,1 (× 16гласа)

Информация

Сканиране
Еми(2020 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
sqnka(2020 г.)

Издание:

Автор: Светлана Алексиевич

Заглавие: Чернобилска молитва

Преводач: Момчил Шопов

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: руски

Издание: първо

Издател: Парадокс

Година на издаване: 2017

Националност: руска

Редактор: Доротея Монова

Коректор: Кристина Димитрова

ISBN: 978-954-553-225-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11842

История

  1. —Добавяне

Самотен човешки глас

„Не знам за какво да разказвам… За смъртта или за любовта? Или то е едно и също… За какво?

… Бяхме се оженили наскоро. Още ходехме по улицата, държейки се за ръце, даже и в магазина. Винаги двамата. Казвах му: «Обичам те». Но все още не знаех колко го обичам. Не си представях. Живеехме в общежитието на пожарната част, в която той служеше. На втория етаж. И там бяха още три семейства, за всички имаше една кухня. А долу, на първия етаж, бяха колите. Червени пожарни коли. Това му беше работата. Винаги знаех къде е, какво става с него. Посред нощ чувам някакъв шум. Викове. Погледнах през прозореца. Той ме видя: «Затвори прозореца и лягай да спиш. Има пожар в централата. Скоро ще си дойда».

Не видях самия взрив. Само огъня. Всичко сякаш светеше… Цялото небе… Високи пламъци. Сажди. Страшна горещина. А него все го няма и няма. Саждите бяха от битума, покривът на централата беше залят с битум. После си спомняше, че ходели по битума като по смола. Спирали огъня, а той пълзял. Надигал се. Тъпчели горящия графит с крака… Тръгнали без брезентовите костюми, както си били само по ризи, така и тръгнали. Не ги предупредили, извикали ги на обикновен пожар…

Четири часа̀… Пет часа̀… Шест… В шест щяхме да ходим при родителите му. Да садим картофи. От град Припят до село Сперижие, където живееха родителите му, са 40 километра. Да сеем, да орем… Той обичаше… Майка му често си спомняше как не искали с баща му да го пускат в града, даже нова къща построили. Взели го в армията. Служил в Москва в пожарните войски и като се върнал, рекъл: само в пожарната! Нищо друго не признавал. (Мълчи.)

Понякога сякаш чувам гласа му… Живия… Даже снимките не ми действат така, както гласът. Но той никога не ме вика. Дори насън… Аз викам него…

Седем часа̀… В седем часа̀ ми казаха, че е в болницата. Затичах се, но около болницата вече имаше кордон от милиция, никого не пускаха. Само колите на «Бърза помощ» преминаваха. Милиционерите крещяха: «Не се приближавайте към колите, броячите въртят като луди!». Не само аз, всички жени дойдоха, всички, чиито мъже тая нощ бяха в централата. Тръгнах да търся една своя позната, беше лекарка в същата болница. Сграбчих я за престилката, докато слизаше от колата: «Пусни ме да вляза!» — «Не мога. Той е в тежко състояние.» — Държа я: «Само да го видя». «Добре де — казва — да вървим. За петнайсет-двайсет минути.» Видях го… Целият отекъл, подут… Очите почти ги няма… «Мляко трябва. Много мляко! — рече ми една позната. — Трябва да пият поне по три литра.» — «Но той не пие мляко.» — «Сега ще пие.» Много лекари, медицински сестри, особено санитарките от болницата щяха да се разболеят. Да умрат. Но тогава никой не знаеше…

В десет сутринта почина операторът Шишьонок. Умря първи… В първия ден… Научихме, че под развалините е останал вторият — Валера Ходемчук. Така и не го откриха. Бетонираха го. Но още не знаехме, че всички те ще бъдат първите…

Питам го: «Васенка, какво да правя?» — «Махай се оттук! Махай се! Ще имаш дете.» — Аз бях бременна. Но как да го оставя? Моли ме: «Махай се! Спаси детето!» — «Първо трябва да ти донеса мляко, а после ще решим.»

Притичва приятелката ми Таня Кибенок… Мъжът й е в същата стая. С нея е баща й, с кола. Качваме се и отиваме за мляко в най-близкото село, на три километра от града… Купуваме много трилитрови шишета с мляко… Шест, за да стигне за всички… Но от млякото им ставаше лошо… През цялото време губеха съзнание, слагаха им системи. Лекарите, незнайно защо, твърдяха, че са се отровили с газове, никой не говореше за радиация. А градът се напълни с военна техника, затвориха всички пътища. Навсякъде войници. Спряха да вървят електричките, влаковете. Миеха улиците с някакъв бял прах… Притеснявах се как утре ще стигна до селото, за да му купя прясно мляко. Никой не говореше за радиация. Само военните бяха с респиратори… Гражданите носеха хляб от магазините, отворени пликчета с бонбони. Сладкишите стояха по лавиците… Нормален живот… Само че… Миеха улиците с някакъв прах…

Вечерта не ме пуснаха в болницата. Море от хора наоколо… Стоях пред неговия прозорец, той се приближи и ми извика нещо. Толкова отчаяно! Някой в тълпата бе чул, че през нощта ще ги карат в Москва. Жените се скупчихме. Решихме, че ще тръгнем с тях. «Пуснете ни при мъжете ни! Нямате право!» Бихме се, трепахме се. Войниците, вече подредени в две редици, ни отблъскваха. Тогава дойде един лекар и потвърди, че ще пътуват със самолет за Москва, но трябва да им донесем дрехи — тези, с които са били в централата, били изгорели. Автобусите вече не вървяха, затова ние на бегом — през целия град… Дойдохме с чантите, а самолетът вече беше излетял. Нарочно ни излъгаха. За да не викаме, за да не плачем…

През нощта… От едната страна на улицата автобуси, стотици автобуси (вече готвеха града за евакуация), а от другата страна — стотици пожарни коли. Идваха отвсякъде. Цялата улица беше в бяла пяна. Вървим по нея… Ругаем и плачем…

По радиото казаха: градът ще бъде евакуиран за три до пет дни, вземете със себе си нещо топло и бъдете спортно облечени, ще живеете в горите. На палатки. Хората даже се зарадваха — ще отидем сред природата! Ще посрещнем там Първи май. Колко хубаво. Приготвяха за из път шашлици, купуваха вино. Вземаха със себе си китари, магнетофони. Любимите майски празници! Плачеха само ония, чиито мъже бяха пострадали.

Не помня как пристигнах… Сякаш дойдох на себе си, когато видях майка му: «Мамо, Вася е в Москва! Закараха го със специален самолет!». Но ние дозасадихме градината — картофи, зеле (а след седмица щяха да евакуират селото!). Кой да знае? Кой го знаеше тогава? Вечерта повърнах. Бях бременна в шестия месец. Лошо ми беше… През нощта ми се присъни, че ме вика, докато беше жив, ме викаше насън: «Люся! Люсенка!». А когато почина, нито веднъж не ме повика. Нито веднъж… (Плаче.) Ставам сутринта с мисълта, че ще ида в Москва сама… «Къде си тръгнала?» — плаче майка му. И баща му го стегнаха за път: «Нека да те заведе». От спестовната книжка изтеглиха парите, които имаха. Всичките пари.

Пътя не помня… Пътят отново изчезна от паметта ми… В Москва попитах първия срещнат милиционер в коя болница лежат чернобилските пожарникари и той ни каза, а аз се учудих, че го направи, защото ни бяха наплашили, че е държавна тайна, строго секретно.

В Шеста болница — на «Щукинская»…

В тази болница, специална радиологична болница, без пропуск не пускаха. Дадох пари на портиерката и тя тогава ми каза: «Върви». Каза на кой етаж. Пак помолих някого… И ето ме, седя в кабинета на завеждащата радиологичното отделение — Ангелина Василевна Гускова. Тогава още не знаех как се казва, нищо не помнех. Знаех само, че трябва да го видя. Да го намеря.

Веднага ме попита:

— Миличката ми! Миличката ми… Имаш ли деца?

Как да й кажа?! И разбирам, че трябва да скрия бременността си. Няма да ме пусне при него! Добре че бях слабичка, нищо не ми личеше.

— Имам — отговарям.

— Колко?

Мисля си: «Трябва да кажа, че са две. Ако е едно — няма да ме пусне».

— Момче и момиче.

— Щом са две, значи няма да се налага да раждаш повече. Сега ме слушай: централната нервна система е напълно поразена, костният мозък е поразен напълно…

«Е, добре — мисля си, — ще стане малко нервен.»

— И още: ако се разплачеш, ще те отпратя веднага, не трябва да се прегръщате и целувате. Не се приближавай, давам ти половин час.

Но аз знаех, че няма да си тръгна оттук. Ако си тръгна, то ще е с него. Заклех се в себе си!

Влизам… Седят на леглата, играят на карти и се смеят.

— Вася! — викат му.

Обръща се:

— О, братлета, свършено е с мен! И тук ме намери!

Един такъв смешен беше, пижамата му е четиридесет и осми номер, а той носеше петдесет и втори. Къси ръкави, къси панталонки. Но лицето му не беше подуто вече… Вливаха им някакъв разтвор…

— И как така изчезна изведнъж? — питам го.

А той иска да ме прегърне.

— Стой, стой — не го пуска при мен лекарят. — Няма какво да се прегръщате.

Обърнахме го на шега. И ето че всички дотичаха тук, също и от другите отделения. Всички бяха от нашите. От Припят. Двайсет и осем души ги бяха докарали със самолет. Какво става там? Какво става при нас в града? Отговарям им, че е почнала евакуация, целият град го извеждат за три или пет дни. Момчетата мълчат… А там имаше още две жени, едната от тях беше дежурила на входа в деня на аварията, тя заплака:

— Боже мой! Децата ми са там. Какво ли е станало с тях?

Прииска ми се да бъдем с него само двамата, даже и за една минутка. Момчетата усетиха, всеки си измисли причина и излязоха в коридора. Тогава го прегърнах и целунах. Той се дръпна:

— Недей да седиш до мен. Вземи си стол.

— Това са глупости — махнах с ръка. — Ти видя ли къде стана взривът? Какво има там? Нали първи бяхте там…

— Най-вероятно е саботаж. Някой го е направил нарочно, всички момчета мислят така.

Така говореха тогава. Мислеха си.

На следващия ден, когато отидох, те вече лежаха по един, всеки в отделна стая. Категорично им бяха забранили да излизат в коридора. Да общуват един с друг. Чукаха по стените: точка-тире, точка-тире… Точка… Лекарите го обясниха така, че всеки организъм реагира по различен начин на дозите на облъчване и онова, на което един би издържал, може да не е по силите на друг. Там, където те лежаха, «светеха» даже стените. Отляво, отдясно и на етажа под тях… Оттам изселиха всички, нямаше нито един болен… Под тях и над тях никого…

Три дни живях при моите московски познати. Казваха ми: вземи тенджерата, вземи супника, не се притеснявай. Такива хора бяха… Такива! Сварих пуешки бульон, за шест души. За шестте наши момчета… Пожарникарите… От една смяна… Всички те бяха дежурни в онази нощ: Ващук, Кибенок, Титенок, Правик, Тищура. От магазина им купих паста за зъби, четки, сапун. Нямаше нищо в тази болница. Малки хавлии им купих… Чудя се сега на моите познати, те, разбира се, се страхуваха, нямаше как да не се страхуват, вече се носеха всякакви слухове, но въпреки това ми предлагаха: вземи всичко, което ти трябва. Вземи! Как е той? Как са те? Ще живеят ли? Ще живеят… (Мълчи.) Тогава срещнах много добри хора, не ги запомних всички… Светът ми се беше свил до една точка. Той… Само той… Помня една възрастна санитарка, която ме подучваше: «Има болести, които не се лекуват, трябва да седиш и да му галиш ръката».

Рано сутринта отивам на пазар, оттам — при моите познати, варя бульон. Трябваше да очистя всичко, да го надробя, да го разделя на порции. Някой ме помоли: «Донеси ябълки». С шест половинлитрови шишета… Винаги за шестима! В болницата… Седя до вечерта. А вечерта — пак на другия край на града. Колко ли щях да издържа така? Но след три дни ми казаха, че мога да живея в общежитието за медицински работници, на територията на самата болница. Боже, какво щастие!!!

— Но там няма кухня. Как ще им готвя?

— Вече не трябва да готвите. Стомасите им престават да приемат храна.

Започна да се променя — всеки ден вече виждах друг човек… Изгарянията излизаха на повърхността… В устата, по езика и по бузите първо се появиха малки язвички, после се разраснаха. Лигите му течаха на талази, на бели ивици. Цветът на лицето… Цветът на тялото… Син… Червен… Сиво-кафяв… А то цялото е толкова мое, толкова любимо! Не може да се разкаже! Не може да се напише! И даже да се преживее… Спасяваше ме това, че всичко ставаше мигновено, нямаше кога нито да мислиш, нито да плачеш.

Обичах го! Все още не знаех колко го обичах! Току-що се бяхме оженили, не бяхме се нарадвали един на друг… Вървим по улицата. Взема ме на ръце и се върти. И ме целува, целува. Хората минават покрай нас и се усмихват.

Клиника по остра лъчева болест — четиринайсет дни… За четиринайсет дни човек умира…

В общежитието дозиметристите ме замериха още първия ден. Дрехите, чантата, портмонето, обувките — всичко «гореше». И всичко ми взеха. Даже долното бельо. Не ми докоснаха само парите. В замяна ми дадоха болничен халат петдесет и шести номер при моя четиресет и четвърти и чехли четиресет и трети вместо трийсет и седми. Дрехите, казаха, може би ще ги върнем, а може би няма, едва ли ще можем да ги «изчистим». В такъв вид се появих пред него. Изплаши се: «Божичко, какво ти е?». А аз все пак успявах да варя бульон. Слагах бързовара в стъкления буркан… Там слагах късчета кокошка… Съвсем малки… След това някой ми даде своята тенджерка, май че чистачката или дежурната на общежитието. Някой ми даде дъска, на която режех свеж магданоз. По болничен халат нямаше как да ида на пазар, някой ми носеше зеленината. Но всичко беше безполезно, той не можеше даже да пие… да преглътне сурово яйце… А на мен ми се искаше да намеря нещо вкусничко! Сякаш това щеше да помогне. Отидох до пощата: «Момичета — моля се, — трябва бързо да звънна на родителите ми в Ивано-Франкивск. Мъжът ми умира тук». Незнайно защо, веднага се досетиха откъде съм аз и кой е мъжът ми, веднага ме свързаха. Баща ми, сестра ми и брат ми същия ден долетяха при мен в Москва. Донесоха ми мои неща. Пари.

Девети май… Той все ми казваше: «Не знаеш колко е красива Москва! Особено в Деня на победата, когато има заря. Искам да го видиш». Седя срещу него в стаята, той отвори очи:

— Сега ден ли е, или е вечер?

— Девет вечерта.

— Отвори прозореца! Почва зарята!

Отворих прозореца. На осмия етаж, целият град е пред нас! Букет от огън се изстреля в небето.

— Ето — на̀!

— Обещах ти, че ще ти покажа Москва. Обещах ти, че на празниците цял живот ще ти подарявам цветя…

Погледнах — изпод възглавницата му три карамфила. Дал на сестрата пари и тя купила.

Скокнах и започнах да го целувам:

— Единствен мой! Любов моя!

Почна да мърмори:

— Какво ти казват лекарите? Че не трябва да ме прегръщаш! Че не трябва да ме целуваш!

Забраниха ми да го прегръщам. Да го милвам… Но аз… Повдигах го и го намествах на леглото. Оправях постелята, слагах термометъра, внасях и изнасях подлогата… Чистех… Цяла нощ — с него. Пазех всяко негово движение. Всяко вдишване.

Добре че стана не в стаята, а в коридора… Зави ми се свят, хванах се за перваза на прозореца… Покрай мен мина един лекар, хвана ме за ръката. И изведнъж:

— Бременна ли сте?

— Не, не! — така се изплаших, че някой ще ни чуе.

— Не лъжете — въздъхна той.

Така се смутих, че не можах за нищо да го помоля.

Сутринта ме викнаха при завеждащата:

— Защо ме излъгахте? — попита строго тя.

— Нямах избор. Ако бях казала истината, щяхте да ме изпратите вкъщи. Благородна лъжа!

— Какво направихте!!!

— Но аз с него…

— Миличката ми тя! Миличката ми тя…

Цял живот ще бъда благодарна на Ангелина Василевна Гускова. Цял живот!

Другите жени също идваха, но вече не пускаха. С мен бяха майките — майките ги пускаха… Майката на Володя Правик все молеше Бога: «Мен по-добре вземи».

Американският професор, доктор Хейл… Той правеше операция за присаждане на костен мозък… Утешаваше ме: надежда има, малка, но има… Такъв мощен организъм, такъв силен момък! Викнахме всичките му роднини. Двете му сестри дойдоха от Беларус, брат му от Ленинград — той служеше там. По-малката, Наташа, беше на четиринайсет, много плачеше и се страхуваше. Но нейният костен мозък беше най-съвместим от всички… (Замълчава.) Вече мога да говоря за това… По-рано не можех. Десет години мълчах. Десет години… (Замълчава.)

Когато разбра, че ще вземат костен мозък от малката му сестричка, веднага отказа: «По-добре да умра. Не я закачайте, малка е». По-голямата му сестра, Люда, беше на двайсет и осем, самата беше медицинска сестра, знаеше накъде вървят нещата. «Само да оживее» — казваше. Видях операцията. Лежаха заедно на масата… Имаше едно голямо стъкло в операционната зала. Операцията продължи два часа… Когато приключиха, на Люда й беше по-зле, отколкото на него, на гърдите си имаше осемнайсет пробождания, тежко излезе от упойката. И сега е болна, инвалид е. Беше красиво, силно момиче. Не се омъжи… А аз тогава — от едната стая в другата. От него — при нея. Той вече не лежеше в обикновена стая, а в специална барокамера, зад прозрачна преграда, отвъд която не може да се ходи. Там има такива специални приспособления, с които се слагат инжекции, поставя се катетър, без да се влиза… Всичко е с френски ципчета, катинарчета и аз се научих как да ги махам… Тихичко повдигах преградата и — при него… В крайна сметка ми сложиха едно малко столче до леглото му. Беше му станало толкова зле, че вече не можех да мръдна дори за минутка. Викаше ме постоянно: «Люся, къде си? Люсенка!». Все ме викаше ли, викаше… Другите барокамери, където лежаха нашите момчета, ги обслужваха войници, защото щатните санитари отказваха, искаха защитно облекло. Войниците изнасяха подлогите. Миеха пода, сменяха спалното бельо… Пълно обслужване. Откъде се появиха тия войници? Не питах… Само той… Той… А всеки ден слушах: «Умря, умря…». Умря Тищура. Умря Титенок. Умря… Като чукче по главата…

Изпражнения по двайсет и пет — трийсет пъти на денонощие. С кръв и слуз. Кожата на ръцете, на краката му взе да се пука… Цялото му тяло се покри с мехури. Когато си мърдаше главата, на възглавницата оставаха кичури коса… Толкова близко ми беше всичко. Любимо… Опитвах се да се шегувам: «Даже е по-практично. Не трябва да си носиш гребен». Скоро ги подстригаха всички. Него аз сама го подстригах. Исках всичко да му правя сама. Ако можех физически да издържа, нямаше двайсет и четири часа да се отделя от него. Жал ми беше за всяка минута… Минутка, а ми е жал… (Закрива си лицето с ръце и мълчи.) Дойде брат ми и се изплаши: «Няма да те пусна там!». А баща ми казва: «Няма да я пуснеш ли? Че тя през прозореца ще влезе! По пожарната стълба!».

Отдалечих се… Връщам се — на масичката до него портокал… Голям, не жълт, а розов. Усмихва се: «Почерпиха ме. Вземи го за теб!». А сестрата маха през преградата, че не бива да ям този портокал. Стоя срещу него така известно време, сякаш го беше страх да го пипне. «Хайде, изяж го — моли. — Ти обичаш портокали.» Вземам портокала в ръце. А той в това време си затваря очите и заспива. През цялото време му правеха инжекции, за да спи. Успокоителни. Сестрата ме гледа с ужас… А аз? Готова съм да направя всичко само и само той да не мисли за смъртта… И за това, че болестта му е ужасна, че се страхувам от него… Част от някакъв разговор… Някой ме увещава: «Не трябва да забравяте, че пред вас вече не е мъжът ви, не е любимият човек, а радиоактивен обект с висока плътност на заразяване. Вие не сте самоубийца. Вземете се в ръце». А аз като луда: «Обичам го! Обичам го!». Той спеше, а аз му шепнех: «Обичам те!». Ходех по двора на болницата: «Обичам те!». Носех подлогата: «Обичам те!». Спомнях си как живеехме по-рано с него. В нашето общежитие… Нощем заспиваше само след като ме хванеше за ръка. Имаше такъв навик — да ме държи за ръката насън. Цяла нощ.

А в болницата аз ще го хвана за ръката и няма да го пусна…

Нощ. Тишина. Сами сме. Погледна ме внимателно и изведнъж каза:

— Толкова искам да видя нашето дете. Какво е?

— А как ще го кръстим?

— Е, това ти ще измислиш сама…

— Защо сама, като сме двама?

— Тогава, ако се роди момче, нека бъде Вася, а ако е момиче — Наташка.

— Как така Вася? Вече имам един Вася. Теб! Друг не ми трябва.

Още не знаех колко го обичам! Той… Само той… Като сляпа… Даже не чувствах ударите на сърцето… Макар да бях в шестия месец… Мислех, че тя е в мен, моята малка, и е защитена. Моята малка…

Никой от лекарите не знаеше, че нощувах при него в барокамерата. Не подозираше. Пускаха ме сестрите. Първоначално също ме уговаряха: «Млада си. Какво си намислила? Това вече не е човек, а реактор. Ще изгорите заедно». Вървях след тях като кученце… Стоях часове пред вратата. Молех, умолявах. И тогава те: «Дявол да те вземе! Ти си ненормална». Сутрин преди осем часа, когато почваше лекарската визитация, ми казваха през преградата: «Тръгвай!». За час отивах в общежитието. А от девет сутринта до девет вечерта имах пропуск. Краката ми бяха посинели до коленете, отекли, толкова бях уморена. Душата ми бе по-силна от тялото. Моята любов…

Докато бях при него… не го правеха… Но когато ме нямаше, го снимаха… Без никакви дрехи. Гол. Отгоре само един лек чаршаф. Всеки ден сменях този чаршаф, а до вечерта целият беше в кръв. Повдигам го и върху ръката ми остава късче кожа, залепнала. Моля го: «Миличък! Помогни ми! Подпри се на ръката, на лакътя, колкото можеш, за да ти постеля, за да няма нито един шев, нито една гънка». И най-малкото шевче за него вече беше рана. Режех си ноктите до кръв, за да не го одраскам някъде. Никоя от сестрите не се решаваше да се приближи, да го докосне, ако трябваше нещо, викаха мен. А те… Те го снимаха… Казваха, че е за науката… А аз щях да ги изгоня оттам! Бих крещяла и бих ги била! Как могат! Ако можех да не ги пускам там… Ако…

Излизам от стаята в коридора… И отивам до стената, на канапето, защото не виждам нищо. Спирам дежурната сестра: «Той умира». Тя ми отговаря: «А ти какво искаш? Получил е хиляда и шестстотин рентгена, а смъртоносната доза е четиристотин». На нея също й е мъчно, но по друг начин. А то всичко е мое… Всичко ми е любимо.

Когато всички умряха, направиха ремонт в болницата… Изстъргаха стените, махнаха паркета и го изнесоха… В дърводелницата.

След това — краят… Помня го откъслечно. Размива ми се.

През нощта седя до него на стола… В осем сутринта: «Васенка, тръгвам. Ще си почина малко». Отваря и затваря очите си — значи ме пуска. Тъкмо стигнах до общежитието, до стаята си, лягам на пода, на леглото не можех да лежа, така ме болеше всичко, санитарката тропа: «Отивай! Тичай при него! Вика те безутешно!». А същата сутрин Таня Кибенок ме молеше, викаше ме: «Ела с мен на гробището. Няма да мога без теб». Същата сутрин погребваха Витя Кибенок и Володя Правик. С Витя бяха приятели, семействата ни бяха приятелски. Един ден преди взрива се снимахме вкъщи, в общежитието. Толкова са красиви нашите мъже там! Весели! Последният ден от онзи наш живот… Дочернобилския… Толкова сме щастливи!

Върнах се от гробището, бързичко звъня на сестрата: «Как е?» — Умря преди петнайсет минути. — Какво? Цяла нощ бях при него. Само за три часа ме нямаше! Застанах на прозореца и завиках: «Защо? За какво?». Гледах към небето и крещях… На цялото общежитие… Страхуваха се да се приближат до мен… Опомних се — ще го видя за последен път! Ще го видя! Втурнах се по стълбите… Все още лежеше в барокамерата, не бяха го изнесли. Последните му думи: «Люся! Люсенка!». «Току-що тръгна. Сега ще дойде» — успокоила го сестрата. Въздъхнал и замлъкнал.

Вече не се отделих от него… Вървях с него до ковчега… Макар че съм запомнила не самия ковчег, а голям полиетиленов пакет… Този пакет… В моргата ме попитаха: «Искате ли да ви покажем в какво ще го облечем?». Искам! Облякоха го в парадна униформа, фуражката му я сложиха на гърдите. Не бяха избрали обувки, защото краката му бяха отекли. Бомби вместо крака. Парадната униформа също бяха разрязали, не бяха могли да я сложат, тялото му вече не беше цяло. Всичко беше една кървава рана. Последните два дни в болницата… Вдигам му ръката, а костта му се клати, костта се люлее, телесната тъкан я няма. Късчета бял дроб, късчета черен дроб му излизаха от устата… Давеше се с вътрешностите си… Увивах си ръката с бинт и му бутах в устата всичко, което изгребвах… Това не може да се разкаже! Не може да се напише! И не може да се преживее… Толкова ми е свидно всичко… Толкова… Нито един номер обувки не можа да му стане… Сложиха го бос в ковчег…

Пред очите ми е… Както беше в парадната униформа, го сложиха в найлонов чувал и го завързаха. И този чувал вече сложиха в дървения ковчег… А ковчега увиха с още един чувал… Найлонът беше прозрачен, но дебел като мушама. И всичко това вече го наместиха в цинковия ковчег, едва го затвориха. Само фуражката остана отгоре.

Пристигнаха всички… Неговите родители, моите родители… Купиха в Москва черни забрадки… Прие ни извънредна комисия. Всички казваха едно и също, не можем да ви дадем телата на вашите мъже, на вашите синове, те са много радиоактивни и ще бъдат погребани в московското гробище по специален начин. В запечатани цинкови ковчези, под бетонни плочи. И вие трябва да подпишете този документ. Нужно е съгласието ви. Ако някой се възмущаваше, искаше да закара ковчега на родна земя, го убеждаваха, че те са герои и сега вече не принадлежат на семейството. Вече са държавни хора… Принадлежат на държавата.

Седнахме в катафалките… Роднините и някакви военни. Един полковник с радиостанция… По радиостанцията предават: «Чакайте нарежданията ни! Чакайте!». Два или три часа въртяха из Москва, по околовръстното шосе. Пак се връщаме в Москва… По радиостанцията: «Не разрешаваме влизане в гробището. Чуждестранни кореспонденти атакуват гробището. Изчакайте още». Родителите мълчат… Майка ми е с черна кърпа… Чувствам, че губя съзнание. Изпадам в истерия: «Защо трябва да крият мъжа ми? Кой е той? Престъпник? Рецидивист? Кого погребваме?». Мама: «Тихо, тихо, дъще». Милва ме по главата, хваща ме за ръката. Полковникът предава: «Разрешете влизането на гробището. Жената е в истерия». На гробището ни обкръжиха войници. Вървяхме под конвой. И ковчега носиха под конвой. Никого не пуснаха да се прости… Само роднините… Заровиха го моментално. «Бързо! Бързо!» — командваше офицерът. Даже не ни дадоха да прегърнем ковчега.

И веднага — в автобусите…

Мигновено ни купиха и ни донесоха билетите за обратно… За другия ден… През цялото време с нас беше някакъв цивилен, с военна осанка, не ни даде даже да излезем от стаята и да купим храна за из път. Не дай си боже, ако заговорехме някого, особено пък аз. Сякаш можех тогава да говоря, аз вече даже не можех да плача. Когато си тръгвахме, дежурната преброи всички хавлии, всички чаршафи… Слагаше ги в полиетиленов чувал. Сигурно са ги изгорили… За общежитието сами платихме. За четиринайсет денонощия.

Клиника по лъчева болест — за четиринайсет денонощия… За четиринайсет денонощия човек умира…

У дома заспах. Влязох вкъщи и се строполих в леглото. Спала съм три денонощия. Не са могли да ме събудят… Дошла «Бърза помощ». «Не — казал лекарят, — не е умряла. Ще се събуди. Страшен сън е това.»

Бях на двайсет и три години…

Помня един сън… Идва при мен умрялата ми баба, с дрехите, в които я бяхме погребали. И слага елхата. «Бабо, защо ни е елха? Нали сега е лято?» — Така трябва. Скоро твоят Вася ще дойде при мен. — А той беше израснал насред гората. Помня… Един втори сън… Вася идва в бяло и вика Наташа. Нашето момиченце, което още не бях родила. Тя вече е голяма и аз се чудя: кога е пораснала толкова? Той я подхвърля към тавана и двамата се смеят… А аз ги гледам и си мисля, че щастието е толкова просто нещо. Толкова просто! А после сънувах… Газим във вода. Ходим дълго… Сигурно ме молеше оттам да не плача. Даваше ми знак оттам. Отгоре. (Притихва задълго.)

След два месеца отидох в Москва. От гарата — на гробището. При него! И там на гробището започнаха болките. Тъкмо говорех с него… Извикаха «Бърза помощ». Дадох адреса. Родих там… При същата тази Ангелина Василевна Гускова… Тя още тогава ме предупреди: «Ще идваш да раждаш при нас». А къде да ходя? Родих две седмици преди термина…

Показаха ми… Момиченцето… «Наташенка — повиках я. — Татко ти те нарече Наташенка.» На вид здраво бебе. С ръчички, с краченца… А имаше цироза на черния дроб… В черния дроб — двайсет и осем рентгена… Вроден порок на сърцето… След четири часа казаха, че момиченцето е починало. И пак… Няма да ви я дадем! Как така няма да ми я дадете?! Аз няма да ви я дам! Искате да я вземете за науката, а аз ненавиждам вашата наука! Ненавиждам я! Тя ми взе първо него, а сега иска още… Няма да я дам! Сама ще си я погреба. При него… (Започва да шепне.)

Не ви казвам точните думи… Не са тези… Не трябва да крещя след инсулта. И да плача не трябва. Но искам… Искам да знаете… На никого досега не съм признавала… Когато не им дадох малкото си момиченце. Нашето момиченце… Тогава ми донесоха една малка дървена кутийка: «Тя е там». Погледнах: бяха я увили в пелени. Лежеше с пелените. И тогава се разплаках: «Сложете я в краката му. Кажете, че това е нашата Наташенка».

Там, на гроба, не е написано: Наташа Игнатенко… Там е само неговото име… Тя беше без име, без нищо… Само с душа… Там погребах душата…

Винаги ходя с два букета: единият за него, вторият — на ъгъла за нея. Пълзя на гроба на колене. Винаги на колене… (Несвързано.) Аз я убих… Аз… тя… спасила… Момиченцето ми ме спаси, беше приела целия радиоудар върху себе си, беше станала като приемник на този удар. Такава мъничка. Дребничка. (Задъхва се.) Тя ме беше пазила. Но ги обичах и двамата… Нима… Нима можеш да убиеш с любов? С такава любов! Защо винаги са заедно? Любовта и смъртта. Винаги са заедно. Кой ще ми обясни? Кой ще ми подскаже? Пълзя на гроба на колене… (Притихва задълго.)

… В Киев ми дадоха апартамент. В голям блок, където живеят всички, които си бяха тръгнали от атомната централа. Всички са ми познати. Апартаментът е голям, двустаен, за такъв си мечтаехме с Вася. А аз полудявах в него! Във всеки ъгъл, където и да погледнех — навсякъде беше той. Очите му… Почнах ремонт, само и само да не стоя така, да забравя. И така две години… Сънувах… Вървим с него, а той е бос. «Защо винаги си бос?» — Ами защото нямам нищо. — Отидох в църквата… Отчето ми каза: «Трябва да купиш чехли голям размер и да ги сложиш в нечий ковчег. Напиши бележка, че са за него». Така и направих. Отидох в Москва и направо — в църквата. В Москва съм по-близо до него… Той лежи там, на Митинското гробище… Разказвам на служителя, че така и така, трябва да предам едни чехли. Пита ме: «А знаеш ли как да го направиш?». Още веднъж ми обясни… Тъкмо бяха внесли да опяват един стар дядо. Приближавам се към ковчега, повдигам покривалото и слагам чехлите. «А написа ли бележка?» — Да, написах, но не посочих на кое гробище е той. — «Там всички са в един свят. Ще го намерят.»

Нямах никакво желание да живея. Нощем стоях на прозореца, гледах към небето: «Васенка, какво да правя? Не искам да живея без теб». Денем отивам срещу детската градина и стоя… Гледах ли, гледах децата… Полудявах! И нощем почвах да го моля: «Васенка, ще родя дете. Вече ме е страх да съм сама. Няма да издържа повече. Васенка!!!». А друг път го молех така: «Васенка, не ми трябва мъж. По-добър от теб няма за мен. Искам дете».

Бях на двайсет и пет.

Намерих мъж… Всичко му разказах… Цялата истина: че имам само една любов, за цял живот. Всичко му разкрих… Срещахме се, но никога не го повиках при мен вкъщи, вкъщи не можех. Там е Вася…

Работех като сладкарка. Правя торта, а сълзите ми напират. Не плача, а сълзите ми напират. Единственото, за което молех момичетата, беше: «Не ме съжалявайте. Ако ме съжалявате, ще си ида». Не трябва да ме съжалявате… Някога бях щастлива…

Донесоха ми ордена на Вася. Червен на цвят… Дълго не можех да го гледам. Сълзите ми напираха…

Родих момченце. Андрей… Андрейка… Приятелките ми ме спираха: «Не трябва да раждаш», а и лекарите ме плашеха: «Организмът ви няма да издържи». После… После казаха, че ще бъде без ръчичка… Без дясна ръчичка… Апаратът го показваше… «Е, и какво? — мислех си. — Ще го науча да пише с лявата ръчичка.» А се роди нормално… красиво момче… Вече учи в училище, отличник е. Сега имам някого, заради когото да дишам и да живея. Светлината на живота ми. Прекрасно разбира всичко: «Мамо, а ако отида при баба за два дни, ще можеш ли да дишаш?». Няма да мога! Страх ме е дори за ден да се разделя с него. Вървяхме по улицата… И аз чувствам, че падам… Тогава ме удари първият инсулт… Там, на улицата… «Мамо, ще ти дам водичка.» — Не, ти стой при мен. Никъде няма да ходиш. — И го хванах за ръката. Нататък не помня… Отворих очи в болницата… Така съм била хванала Андрейка за ръката, че докторите едва ми разтворили пръстите. Ръката му дълго време беше синя. Сега излизаме от вкъщи: «Мамо, само не ме хващай за ръката. Никъде няма да отида». Той също боледува: две седмици на училище, две — вкъщи с лекаря. Така си живеем. Страхуваме се един за друг. А във всеки ъгъл е Вася… Снимките му… Нощем говоря ли, говоря с него… Случва се да ме помоли насън: «Покажи ми детенцето ни». Ние идваме с Андрейко… А той води за ръчичка дъщеричката. Винаги с дъщеричката. Само с нея си играе…

Така живея… Живея едновременно в реален и нереален свят. Не знам къде ми е по-добре… (Става. Отива до прозореца.) Много сме тук. Цяла улица, така я и наричат — чернобилската. Цял живот тези хора са работили в централата. Много от тях и досега пътуват дотам, сега централата се обслужва на дежурства[1]. Никой не живее вече там, няма и да живее. Всички са с тежки заболявания, инвалидност, но не напускат работа, даже ги е страх да си помислят за това. За тях няма живот без реактора, реакторът е животът им. Къде и на кого са нужни другаде? Често умират. Умират в миг. Умират както ходят — вървял и паднал, заспал и не се събудил. Носил цветя на медицинската сестра и му спряло сърцето. Стоял на автобусната спирка… Умират, но никой не ги пита наистина. За това, което преживяхме… Което видяхме… За смъртта хората не искат да слушат. За страшното…

Но аз ви разказах за любовта… Как обичах…“

Людмила Игнатенко, жена на загиналия пожарникар Василий Игнатенко

Бележки

[1] В оригинала — вахтовый метод — форма на осъществяване на трудовия процес извън постоянното местожителство на работника, която включва и ежедневен транспорт. — Бел.прев.