Метаданни
Данни
- Серия
- Семейни обстоятелства (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Обман, 1973 (Пълни авторски права)
- Превод отруски
- Емилия Гергова, 1975 (Пълни авторски права)
- Форма
- Повест
- Жанр
- Характеристика
-
- Личност и общество
- Съвест и разкаяние (изкупление)
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Четиво за деца
- Четиво за тийнейджъри (юноши)
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Еми(2024 г.)
Издание:
Автор: Алберт Лиханов
Заглавие: Измама
Преводач: Емилия Гергова
Година на превод: 1975
Език, от който е преведено: руски
Издание: първо
Издател: „Народна младеж“ — издателство на ЦК на ДКМС
Град на издателя: София
Година на издаване: 1975
Тип: повест
Националност: руска (не е указано)
Печатница: Държавен полиграфически комбинат „Димитър Благоев“ — София
Излязла от печат: 25.IX.1975 година
Редактор: Люба Мутафова
Художествен редактор: Тодор Варджиев
Технически редактор: Маргарита Воденичарова
Коректор: Ани Кожухарова
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/20899
История
- —Добавяне
Първа част
Оранжевият самолет
1
Оркестърът засвири за поздрав, участниците в музикалния кръжок издуваха весело розови бузи. Някой побутна Серьожка в хълбока, друг го перна по рамото, а той, потънал в пот, кой знае защо, само върхът на носа му беше замръзнал, скочи, отметна от челото светлия си перчем и се завтече към сцената.
Серьожа тичаше покрай редовете и всички го гледаха. И от музиката, която свиреше в негова чест, и от аплодисментите, и от ярката светлина на огромния полилей той просто не беше на себе си, не чувстваше нито ръцете, нито краката, нито тялото си. Като че летеше нататък, към сцената, и този полет му се стори безкраен, бавен, тягостен…
После той се намери под ослепителната светлина на рампата и, смутен, тъпчеше на едно място пред погледите на всички. Със страх, като в пропаст, гледаше към залата, разтреперан и възбуден. Поглеждаше и към президиума, където нещо си шепнеха.
— Главната награда — каза най-после луничавият съдия — се връчва на Сергей Воробьов, постигнал абсолютен рекорд. Неговият модел самолет с бензиново моторче, подхванат от въздушните потоци, прелетя сто и деветнадесет километра! Наградата и ценен подарък — часовник, ще му връчи героят на Съветския съюз, пилот първи клас, Юрий Петрович Доронин.
Загърмяха аплодисментите като канонада, високият, с дебел нос, Доронин протегна широката си груба ръка към Серьожа, каза сред шума: „Поздравявам те“ — и започна да му връчва една след друга цял куп грамоти: за първото място сред юношите, сред възрастните от името на Комсомола за абсолютен рекорд и още какви ли не. След всяка грамота в залата се чуваха весели шеги и смях, а когато героят сложи кутийката с часовника направо в искрящата купа, защото ръцете на Серьожа бяха заети от много награди, цялата зала прихна да се смее.
Доронин вдигна ръка и стана тихо.
Толкова тихо, че Серьожа чуваше слабия звук от висулките на многоламповия полилей, който приличаше на торта.
— Деца! Това е знаменит самолет! — каза летецът, като издигна нагоре оранжевия модел с пречупено крило, с който Серьожа спечели победата и постави абсолютен рекорд. — Намерили са го колхозници на много километри от старта, в гората. — Той се обърна към Серьожа. — Казаха ми, че Сергей Воробьов мечтае да стане летец. Аз съм уверен, че той непременно ще стане такъв, защото всеки стремеж трябва да е подкрепен от вяра и воля. Днес ние празнуваме първата Серьожина победа. Ще дойде време, когато и той, и вие ще завоювате още по-големи победи. Дерзайте!
Серьожа се затича обратно към мястото си. Отново гръмнаха аплодисменти, отбелязвайки най-радостния ден в живота му.