Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Младият Шерлок Холмс (3)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Black Ice, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
Silverkata(2022)
Разпознаване, корекция и форматиране
VeGan(2023)

Издание:

Автор: Андрю Лейн

Заглавие: Черен лед

Преводач: Коста Сивов

Година на превод: 2018 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Издателство „Ибис“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2018

Тип: роман (не е указано)

Националност: английска

Печатница: „Симолини“

Излязла от печат: 05.06.2018 г.

Технически редактор: Симеон Айтов

Художник: Depositphotos

Коректор: Жана Ганчева

ISBN: 978-619-157-234-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18075

История

  1. —Добавяне

Бележка от автора

Образът на музея, в който Шерлок е нападнат от хищната птица, се основава на един от спомените ми за музея „Пасмор Едуардс“ в Стратфорд, Източен Лондон. Помня, че ни водеха там от училище в началото на 70-те години, и споменът, който ми е останал, е за голям брой препарирани животни, разпръснати в старите викториански коридори (това и миризмата на мухъл). Тогава разбрах, че Джон Пасмор Едуардс (1823–1911) е бил британски журналист и собственик на вестник, чието наследство се изразява в построяването на 70 големи сгради (предимно болници, библиотеки, училища, оздравителни домове и галерии), както и 11 обществени чешми и 32 мраморни бюста. Истински викториански филантроп.

Железницата на мъртвите наистина съществува. Само викторианците биха измислили железница специално за умрелите. Ако трябва да бъда честен, ако египтяните имаха железница, със сигурност щяха първи да се сетят за това, но само викторианците щяха да вземат различна такса за билетите от първа, втора и трета класа за превозване на ковчезите. За първи път попаднах на информация за тази железница на мъртвите в една книга за нещата, скрити под улиците на Лондон, и оттогава търся все повече и повече подробности и подобни книги. Някои от най-интересните са следните:

London Under London: A Subterranean Guide by Richard Trench and Ellis Hillman (John Murray, 1993)

Underground London: Travels Beneath the City Streets by Stephen Smith (Abacus, 2005)

Necropolis: London and Its Dead by Catharine Arnold (Pocket Books, 2005)

Образът на „Кингс Тиътър“ в „Уайтчапъл“ е основан до голяма степен на „Тиътър Роял“ в Стратфорд. Докато бях ученик, изнасяхме множество аматьорски представления и някои от тях — на сцената на „Тиътър Роял“. Той е построен през 1888 г. Прекарах доста време зад сцената, за да усетя атмосферата.

Приключението на Шерлок и Майкрофт в Русия беше — изненадващо — много трудно за проучване. По-голямата част от историческите книги за страната са съсредоточени върху Руската революция (1917), годините на Съветския съюз (основно върху Ленин, Троцки и Сталин) и разпадането на Съветския съюз. Средата на деветнадесети век е като празно петно. Накрая реших да заобиколя малко и да използвам информация от Кримската война (1853–1856), но по-късно същия ден намерих книга с цитати от руски писатели от правилното време, навързани в нещо подобно на документ. Само за справка — книгите, които използвах като източник на информация:

A Brief History of the Crimean War by Alexander Troubetzkoy (Robinson, 2006)

Literary Russia: A Guide by Anna Benn, Rosamund Bartlett (Gerald Duckworth & Co, 2007)

Признавам си, срам не срам, че Уикипедия ме снабди с голямо количество информация за царя, тайната полиция и сделката за Аляска. По-късно намерих броеве на „Лондон Илюстрейтид Нюз“, които датираха от 50-те години на деветнадесети век. В някои от тях имаше доклади от журналист, пътувал до Москва, и аз безсрамно откраднах някои от описанията на града и обитателите му.

Граф Пьотър Андреевич Шувалов е истинска личност и наистина с ръководил Трето отделение, което е било тайната полиция на царя. Шувалов е прекарал известно време във Франция, където се е запознал с Майкрофт Холмс. Княз Юсупов също е истинска личност и известен почитател на изкуството.

От неисторическа гледна точка мога да разкрия повече за мислите на Шерлок в последната глава и да споделя, че в следващата книга — която вероятно ще е озаглавена „Огнена буря“ — Шерлок ще се изправи срещу неприятната мисис Еглантайн (заедно с други неща).

Но дотогава има време…

Край