Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 2017 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 1 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция и форматиране
- Epsilon(2023)
Издание:
Автор: Любомир Т. Пировски; Никола Л. Пировски
Заглавие: Власт и отрови
Издание: първо
Издател: Издателство Бон
Град на издателя: Благоевград
Година на издаване: 2017
Тип: научнопопулярен текст
Националност: българска
Печатница: Издателство Бон
Рецензент: Трендафил Атанасов Атанасов
ISBN: 978-954-395-166-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/17015
История
- —Добавяне
Резюме
Целта на тази книга „Власт и отрови“ на Л. Пировски и Н. Пировски, е да даде нов био-психо-социален системен поглед върху категориите „власт“ и „отрови“ и съществуващите прави и обратни връзки между тях на биохимично, психо-физиологично, токсикологично и социологично ниво. „Дозата прави лекарството“, както и отровата, а отровителството с власт е мащабна интервенция, която трябва добре да се познава, за да може да се контролира. В този аспект властта (Imperium), която е и психично явление и социално поведение с движеща сила конкуренцията, е знание, и знанието е власт за съзнателно контролиране и променяне на околната среда и поведението на човека и социума, за удовлетворяване на актуалните потребности на дадена система. Отрови, Токсини (Venena) в по-общия смисъл са средства, действие или бездействие, или комбинации от тях, с предозиран ефект, нарушаващи структурите, връзките между тях и процесите в нормалното функциониране на дадена система водещи до нейната интоксикация или/и смърт, в случая системата: „Личност, Лидерство, Поведение ↔ Общество, Тълпа, Емоции ↔ Власт“.
„Токсичният“ ефект от властта за обекта на властта — човекът, обществото, тълпата е чрез контрол над човешкото съзнание към целенасочена съзнателна подмяна на актуалните потребности и ценности на обекта на властта от властника — едноличен (лидер, мениджър) или колективен „елит“, за спечелване на неговата конкурентната борба за Власт. „Противоотрова“ на това е Знанието — точно, широко и масово, като коректив на властта и като гарант на Свободата.
„Токсичният“ ефект от властта за субекта на властта (колективен „елит“), приема формата на противоречия в системата „личен — обществен — колективен интерес“. Количественото натрупване на тези противоречия води до качествени изменения в системата. „Противоотрова“ на това и за развитието на обществото и преструктурирането му, е ефективното сътрудничество между субекта и обекта на властта в посока намаляване на материалното и социалното неравенство при удовлетворяване на актуалните потребности и на субекта, и на обекта на властта.
Когато субектът на властта е едноличен лидер, мениджър, „токсичният“ ефект от властта, който закономерно се получава във времето и предизвиква психосоматични заболявания, е налице, когато има несъответствие между действителната власт на Лидера с нейните актуални възможности и онова, което самият той очаква от себе си, тоест конфликтите: „искам, но не мога“, „искам, но се страхувам“ и „не бива, не мога, но искам“, като при това емоциите в субекта на властта, подвластни на петте Мозъчни Системи за Самостимулация чрез Удоволствия, са особено важен фактор при формирането на поведенческия акт. Поддържането на постоянно високо и балансирано ниво на невромедиаторите от петте мозъчни системи за самостимулация чрез удоволствия е биохимичната потребност и психо-физиологичната основа на властта за властника, неговата властова токсикомания, която заедно с Доминантата на Ухтомски принуждава властника да се подчинява на принципа „всичко или нищо“. И затова властника властва и не може да се откаже от властта. „Противоотровата“ е в комплексното използване от властника на изменените състояния на съзнанието (ИСС), като целесъобразен когнитивен и евристичен инструментариум и на посочените съвременни психофармакологични фитопрепарати, съвместно със Знанието, Осъзнаването и Конфронтацията със „Сянката“ (К.Г. Юнг), за да може субекта на властта да бъде наличен и на своето място като добра и цялостна Личност, което е важно условие за доброто състояние и на обекта на властта (човекът, обществото, тълпата).