Метаданни
Данни
- Серия
- Цикълът на боговете (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Le mystére des dieux, ???? (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Венелин Пройков, 2014 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Бернар Вербер
Заглавие: Загадката на боговете
Преводач: Венелин Пройков
Година на превод: 2014 (не е указана)
Език, от който е преведено: френски
Издание: първо
Издател: ИК „Колибри“
Град на издателя: София
Година на издаване: 2014
Тип: роман (не е указано)
Националност: френска
Печатница: „Инвестпрес“
Излязла от печат: 17.11.2014 г.
Технически редактор: Симеон Айтов
Художник: Стефан Касъров
Коректор: „Колибри“
ISBN: 978-619-150-427-5
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/8304
История
- —Добавяне
30. Енциклопедия: Самоуважение
По отношение на самоуважението има проведен експеримент. Отначало група младежи биват проверени от социолозите със съвсем лесни тестове за обща култура. Изпитаните преминават с лекота през тях, подир което се озовават в помещение с млади жени. След тестовете успелите мъже, сиреч всички участващи, се насочват към най-красивите млади жени.
Друга тестова група от младежи бива подложена на куп тестове за обща култура, които в случая са много трудни. Всички се провалят.
След като ги събират с младите жени, те или си стоят в ъгъла, или се обръщат само към най-непривлекателните.
Експериментът бива проведен и с младите жени. Ако са преминали с успех през съвсем лесния изпит, те без стеснение се присламчват към най-приятните младежи. Пренебрегват онези, които смятат за не достатъчно достойни за себе си.
Ето как посредством един прост тест може да се изяви самоуважението на една личност. Но всеки постоянно получава добри и лоши оценки от останалата част от човешкото общество и самоуважението му се покачва или спада в зависимост от похвалите или слабия успех. За едно същество, което иска действително да бъде свободно, целта е да не се поддава на тези стимули в стил „морковче или тояга“ и да си дава само награди за изпитите, които измисля за себе си. В такъв случай един от начините да засилим уважението към самите себе си може да бъде „рисков“ — да опитаме нещо трудно, за да проверим докъде ще стигнем. Впоследствие обаче при провал не трябва да се самобичуваме. Победата зависи от множество фактори, нямащи нищо общо с нашия талант. Трябва да ценим не победата, а самия факт, че сме поели риска.