Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Цикълът на боговете (3)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Le mystére des dieux, ???? (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
6 (× 1глас)

Информация

Сканиране
Еми(2018)
Корекция и форматиране
Epsilon(2024)

Издание:

Автор: Бернар Вербер

Заглавие: Загадката на боговете

Преводач: Венелин Пройков

Година на превод: 2014 (не е указана)

Език, от който е преведено: френски

Издание: първо

Издател: ИК „Колибри“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2014

Тип: роман (не е указано)

Националност: френска

Печатница: „Инвестпрес“

Излязла от печат: 17.11.2014 г.

Технически редактор: Симеон Айтов

Художник: Стефан Касъров

Коректор: „Колибри“

ISBN: 978-619-150-427-5

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/8304

История

  1. —Добавяне

10. Енциклопедия: Аполон

Аполон е син на Зевс и на Лето и брат близнак на Артемида. Сестра му избира за символ Луната, а той — Слънцето. Богинята Темида го храни с нектар и амброзия и за няколко дни той достига ръст на възрастен. Висок, красив, с дългата си руса коса става глезеното дете на Олимп. Притежава също голяма сила и при това го бива много в музиката и гадаенето.

Хефест, богът на ковачниците, му подарява вълшебни стрели. Въоръжен така, Аполон отива със сестра си да освободи град Делфи от властта на дракона Питон. Получава за това прозвището Аполон Питийс-ки — в чест на него се създават питийските игри, съдържащи музикални и атлетични изпитания, а Пития ще се нарича жрицата, която предвижда бъдещето в делфийския храм.

Аполон е голям женкар и има множество любовници, включително нимфи, от които му се раждат знаменити деца, например Калиопа и Асклепий. Все пак една жена се оказва неподвластна на неговия чар: Дафне. За да избяга от него, тя се преобразява в лаврово дърво, което оттогава е посветено на нея.

Аполон има и любовни приключения с млади мъже, например Хиацинт и Кипарис. Смъртта на двамата му любими го разстройва силно, първият се преобразява в цвете — зюмбюл, вторият — в дървото кипарис. Като бог на музиката и водач на музите Аполон създава един инструмент — лютнята. Получава лирата от ръцете на своя природен брат Хермес в замяна на част от стадо, което му е откраднал. Състезава се по музикално майсторство със сатира Марсий, като залогът е, че победителят ще направи с победения, каквото поиска. Аполон свири виртуозно на лирата си с двете ръце и одира жив нещастния Марсий, а тъй като той го е предизвикал с флейтата си, богът на музиката забранява този инструмент, докато накрая един музикант измисля нова, посветена специално на него.

Много животни биват свързвани с него — вълкът, лебедът, гарванът, лешоядът (наблюдавайки полета на тези хищници, авгурите се опитвали да разгадаят волята на Аполон), както и грифонът, птицата лира, а по-късно и делфинът. Произходът на бог Аполон вероятно е азиатски, тъй като той не е обут в гръцки сандали, а носи къси ботуши, които тогава са типични за азиатските страни. При това той е единственият олимпийски бог, приет от римляните с гръцкото му име, докато дори Зевс става Юпитер, а Афродита — Венера.

Едмон Уелс, Енциклопедия на относителното и абсолютното знание, том VI