Филип Зимбардо
Ефектът „Луцифер“ (302) (Разбиране как добрите хора стават зли)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 1глас)

Информация

Сканиране
Еми(2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5(2020)

Издание:

Автор: Филип Зимбардо

Заглавие: Ефектът „Луцифер“

Преводач: Людмила Андреева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: 20.04.2017

Коректор: Ива Вранчева

ISBN: 978-619-01-0028-7

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761

История

  1. —Добавяне

За баналността на героизма[1]

 

Сега можем да обмислим идеята, че хората, които стават извършители на зли дела, могат директно да се сравнят с онези, които стават извършители на героични дела: и двете групи са просто обикновени, средностатистически хора. Баналността на злото има много общи неща с баналността на героизма. Нито едното, нито другото са преки последици от уникални диспозиционни тенденции; няма някакви специални вътрешни характеристики на патология или на доброта, които да се крият в човешката психика или геном. И двете състояния се появяват в конкретни ситуации в конкретен момент от времето, когато ситуационните сили играят убедителна роля в придвижването на конкретни хора през границата на решението от бездействие към действие. Има повратен момент на решение, когато човекът е уловен във вектора на сили, които произтичат от поведенческия контекст. Те се комбинират, за да увеличат вероятността човек да действа, за да навреди на другите или за да им помогне. Техните решения може да са или да не са съзнателно планирани или обмислено предприети. По-скоро силни ситуационни сили най-често импулсивно подтикват човека към действие. Сред ситуационните вектори на действието са: групов натиск и групова идентичност, разсейване на отговорността за действие, времеви фокус върху непосредствения момент, без загриженост за последствията, произтичащи от акта в бъдеще, присъствие на социални модели и отдаденост на идеология.

Често срещана тема в разказите на европейските християни, които са помагали на евреи по време на Холокоста, може да се обобщи като „баналност на доброто“. Впечатляващото отново и отново е броят на тези спасители, които са направили правилното нещо, без да смятат себе си за герои, които са действали просто заради чувство за елементарна почтеност. Обикновеността на тяхната доброта е особено впечатляваща в контекста на невероятното зло на системния геноцид на нацистите в мащаб, който светът преди това никога не е преживявал[2].

Опитах се да покажа през цялото ни пътуване, че надзирателите от военна полиция, които са малтретирали затворниците в Абу Граиб, и затворническите надзиратели в моя Станфордски затворнически експеримент, които малтретираха своите затворници, илюстрират временен преход в стила на „Повелителят на мухите“ от обикновени хора в злодеятели. Трябва да ги съпоставим с онези, чието зло поведение е трайно и всеобхватно, тирани като Иди Амин, Сталин, Хитлер и Саддам Хюсеин. Героите на момента също контрастират с доживотните герои.

Героичното действие на Роза Паркс — отказът да седне в частта за „цветнокожи“ в задната част на автобус в Алабама, на Джо Дарби — разобличението на мъченията в Абу Граиб или втурването на първите спасители, за да помогнат на жертвите на всяко бедствие, са храбри действия, които се осъществяват в конкретно време и място. Обратното, героизмът на Махатма Ганди или майка Тереза се състои в доблестни действия, повтаряни през целия живот. Хроничният героизъм се отнася към акутния героизъм така, както доблестта към храбростта.

Това възприятие означава, че всеки от нас с еднаква лекота може да стане герой или злодеятел в зависимост от начина, по който сме повлияни от ситуационните сили. Става императивно да открием как да ограничаваме, въздържаме и предотвратяваме ситуационните и системните сили, които подтикват някои от нас към социалната патология. Еднакво важно е предписанието всяко общество да подпомага „героично въображение“ у своите граждани. Това се постига чрез предаването на посланието, че всеки човек е герой в очакване, на когото ще се разчита да свърши правилното нещо, когато дойде моментът на решението. Решаващият въпрос за всеки от нас е дали да действа в помощ на другите, за предотвратяване на вреда за другите, или изобщо да не действа. Би трябвало да подготвяме много лаврови венци за всички онези, които ще открият своя резервоар на скрити сили и добродетели, подпомагащи ги да излязат и да действат срещу несправедливостта и жестокостта, и да защитават основните си ценности.

Големият обем изследвания върху ситуационните детерминанти на антисоциалното поведение, които прегледахме тук, завършени от изследванията на Милграм върху силата на авторитета и Станфордския затворнически експеримент върху институционалната власт, разкриват степента, до която нормални, обикновени хора могат да бъдат накарани да се ангажират в жестоки дела срещу невинни други[3]. В тези и много други изследвания обаче мнозинството се подчинява, конформно е, оставя се да бъде убедено и е прелъстено, но винаги има малцинство от хора, които се съпротивляват, не се съгласяват и не изпълняват. В известен смисъл героизмът се крие в способността да се съпротивляваш срещу могъщи ситуационни сили, които толкова лесно хващат в капана си повечето хора.

Личностите на съпротивляващите се различни ли са от тези на сляпо подчиняващите се[4]? Съвсем не. По-скоро нашата концепция за баналността на героизма поддържа тезата, че извършителите на героични дела на момента по същество не са различни от онези, които представляват масата на лесно прелъстяваните. Няма много емпирични изследвания, на които да базираме такова твърдение. Тъй като не е просто явление, което лесно може да се изучава системно, героизмът убягва на ясните дефиниции и събирането на данни на място. Героичните актове са краткотрайни и непредвидими, и високата им оценка е категорично ретроспективна. Тъй като героите обикновено са интервюирани месеци или години след осъществяването на героичното им поведение, няма проспективни изследвания на това, което фотографът Анри Картие-Бресон би могъл да нарече „решаващия момент“ на героичното действие[5]. По принцип не знаем каква е матрицата на вземането на решение за героите по времето, когато те избират да се ангажират в изпълнени с риск действие.

Бележки

[1] M. Huggins, M. Haritos-Fatouros, and P. G. Zimbardo, Violence Workers: Police Torturers and Murderers Reconstruct Brazilian Atrocities (Berkeley: University of California Press, 2002).

[2] Тази концепция за баналността на героизма за пръв път е представена в есе на Зимбардо в „Годишният въпрос 2006“ на Edge — годишно събитие, спонсорирано от Джон Брокман, на което се събират различни учени, за да отговарят на провокативен въпрос, който през онази година беше: „Коя е вашата опасна идея?“. Вж. www.edge.org.

[3] Вж. Francois Rochat and Andre Modigliani, „Captain Paul Grueninger: The Chief of Police Who Saved Jewish Refugees by Refusing to Do His Duty“, in Obedience to Authority: Current Perspectives on the Milgram Paradigm, ed. T. Blass (Mahwah, NJ: Erlbaum, 2000).

[4] Stanley Milgram, Obedience to Authority: An Experimental View (New York: Harper & Row, 1974). Вж. също Philip Zimbardo, Craig Haney, William Curtis Banks, and David Jaffe, „The Mind Is a Formidable Jailer: A Pirandellian Prison“, The New York Times Magazine, April с. 36ff., 8,1973

[5] Изследванията върху личностните корелати, които диференцират „подчиняващите се“ от „незачитащите“ посочват само няколко значими предиктори. Тези, които имат високи резултати по мерки за авторитарна личност (F-скала), е по-вероятно да се подчиняват на авторитета, докато незачитащите го имат по-ниски резултати на F-скалата. Вж. A. C. Elms and S. Milgram, personality Characteristics Associated with Obedience and Defiance Toward Authoritative Command, Journal of Experimental Research in Personality 1 (1966): 282–289.

Втора променлива, която може да влияе върху тенденцията да се подчиняваме или да не се подчиняваме, е собственото убеждение във външни контролиращи убеждения върху собствения живот срещу вътрешен контрол, като по-силно подчинение има сред тези, които приемат идеята, че поведението им е контролирано от външни сили. По подобен начин сред християните изследвани лица подчинението е най-силно сред онези, които вярват в божествения контрол върху живота им, докато хората, които са с ниски резултати по мерки за вяра във външен божествен контрол, обикновено отхвърлят научния и религиозния авторитет. Вж. Tom Blass, „Understanding Behavior in the Milgram Obedience Experiment: The Role of Personality, Situations, and Their Interactions“, Journal of Personality and Social Psychology 60 (1991): 398–413.