Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
- Оригинално заглавие
- The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Людмила Андреева, 2017 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Филип Зимбардо
Заглавие: Ефектът „Луцифер“
Преводач: Людмила Андреева
Година на превод: 2017
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Изток-Запад
Град на издателя: София
Година на издаване: 2017
Тип: документалистика
Националност: американска
Печатница: Изток-Запад
Излязла от печат: 20.04.2017
Коректор: Ива Вранчева
ISBN: 978-619-01-0028-7
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761
История
- —Добавяне
Героични контрасти: необикновеното срещу баналното
Славата не е растение, което расте на нездрава почва.
Към традиционно приеманата идея, че героите са изключителни хора сега можем да добавим противоположната перспектива — че някои герои са обикновени хора, които са направили нещо необикновено. Първият образ е по-романтичният и се фаворизира от древната митология и от съвременните медии. Той подсказва, че героят е направил нещо, което обикновените хора в същата позиция не биха направили или не биха могли да направят. Тези суперзвезди трябва да са се родили с ген на героизма. Те са изключение от правилото.
Втора гледна точка, която може да наречем „правилото е изключението“ ни насочва да изследваме взаимодействието между ситуацията и човека, динамиката, която подтиква човека да действа героично в определено време и място. Ситуацията може да действа или като катализатор, насърчаващ действието, или да намалява бариерите пред действието, например формирането на социална мрежа за колективна подкрепа. Забележително е, че в повечето примери хората, които са се ангажирали в героично действие, многократно отхвърлят името „герой“ както видяхме в случая с Кристина Мазлак.
Такива извършители на героични дела обикновено настояват, че просто са предприели действие, което им се е струвало необходимо в онзи момент. Те са убедени, че всеки би действал по сходен начин или им е трудно да разберат защо другите не са реагирали. Нелсън Мандела казва: „Не бях месия, а обикновен човек, който е станал водач заради необикновени обстоятелства“.[1] Подобни фрази се използват от хората, които са действали героично, на всички нива на обществото: „Не беше нищо особено“, „Направих това, което трябваше да се направи“. Това са рефрени на „обикновения“ или всекидневния воин, нашия „банален герой“. Нека съпоставим такава положителна баналност с това, което Хана Арент ни е научила да наричаме „баналност на злото“.