Филип Зимбардо
Ефектът „Луцифер“ (295) (Разбиране как добрите хора стават зли)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 1глас)

Информация

Сканиране
Еми(2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5(2020)

Издание:

Автор: Филип Зимбардо

Заглавие: Ефектът „Луцифер“

Преводач: Людмила Андреева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: 20.04.2017

Коректор: Ива Вранчева

ISBN: 978-619-01-0028-7

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761

История

  1. —Добавяне

Цивилни герои

Ако Ахил е архетипният военен герой, Сократ има същия ранг като цивилен герой. Неговото учение е толкова заплашително за властите на Атина, че той става мишена на държавната цензура и в крайна сметка е съден и осъден на смърт, защото отказва да изостави възгледите си. Когато приравняваме военния героизъм на Ахил с гражданския героизъм на Сократ, става ясно, че макар героичните действия обикновено да са в служба на другите или за фундаментални нравствени принципи на обществото, героят често действа в пресечната точка на конструктивните и деструктивните сили. Хюз-Халет смята, че „крилете на възможността са оперени с перата на смъртта“. Тя пише, че героите излагат себе си на смъртна опасност в преследването на безсмъртието. Както Ахил, така и Сократ — въздействащи примери на героизъм — отиват към смъртта си в служба на отклоняващи се кодекси на поведение, по които избират да живеят.

Изборът на Сократ да умре за идеалите си служи като вечно нормативно напомняне за силата на гражданския героизъм. Казва ни се, че в часа на произнасяне на присъдата на Сократ той извикал образа на Ахил в защита на решението си да умре, но да не се предаде пред произволен закон, който би накарал да млъкне неговото противопоставяне на системата, на която се опълчва.

Да разгледаме дръзкото дело на „неизвестния бунтовник“ който се изправя пред редица от 17 приближаващи се танка, насочени към смазване на демонстрация за свобода на китайското движение за демокрация на площада Тянанмън, Пекин, на 5 юни 1989 г.

Този млад мъж спира смъртоносното напредване на танковата колона в продължение на 30 минути и след това се покатерва на върха на водещия танк, както се твърди, питайки водача му: „Защо сте тук? Моят град е в хаос заради вас. Върнете се, обърнете и престанете да убивате моите сънародници“. Анонимният „Човек с танка“ става незабавно международен символ на съпротивата; той се изправя с чест пред върховния тест за лична смелост и очертава завинаги смелия образ на човека, изправен срещу военна неумолима сила. Образът на тази конфронтация е излъчен по света и го превръща в универсален герой. Има противоречиви разкази за станалото с него вследствие на този акт: някои твърдят, че е хвърлен в затвора, други — че е екзекутиран, трети — че е избягал. Независимо какво е станало с него, неговият статус като цивилен герой е признат, когато Човекът с танка е включен в списъка на списание „Тайм“ със стоте най-влиятелни личности на XX век (април 1998 г.).

tank.jpgГероичният китайски студент, „Танковият човек“, изправен с лице към танковете на армията

Физическият риск, изискван от цивилните, които действат героично, се различава от героичните действия на войника или на първите, отзовали се на зов за помощ, защото професионалистите са обвързани от дълга си и от кодекс на поведение, и защото са обучени. Следователно стандартът за физически героизъм за тези, които са длъжни, и необвързаните от такъв дълг, може да се различава, но стилът на ангажиране и потенциалната саможертва, изисквани от действието, са много сходни.