Филип Зимбардо
Ефектът „Луцифер“ (283) (Разбиране как добрите хора стават зли)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 1глас)

Информация

Сканиране
Еми(2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5(2020)

Издание:

Автор: Филип Зимбардо

Заглавие: Ефектът „Луцифер“

Преводач: Людмила Андреева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: 20.04.2017

Коректор: Ива Вранчева

ISBN: 978-619-01-0028-7

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761

История

  1. —Добавяне

Фиксация върху войната срещу тероризма

Можем да видим, че фиксацията на Буш върху войната срещу тероризма го е тласнала още по-надолу по опасния път, очертан от мнението на покойния сенатор Бари Голдуотър: „Екстремизмът в защитата на свободата не е порок… умереността в преследването на справедливостта не е добродетел“. Съответно президентът Буш оторизира вътрешното следене на американските граждани от Националната агенция по сигурност (NSA) без законно издадени съдебни разпореждания. В това, което е равнозначно на голяма операция по извличане на данни, огромен обем телефонен и интернет трафик се събира от NSA и се изпраща на ФБР за анализ — всъщност той надхвърля капацитета му за ефективна преработка на такава информация[1].

Такова следене изисква „достъп през задната врата“ до големите телекомуникационни комутатори на американска земя, които насочват международните разговори, и тайното сътрудничество на най-големите телекомуникационни компании в страната според детайлен анализ на „Ню Йорк Таймс“ от януари 2006 г.[2] Експозето на „Таймс“ разкрива крайността, присъща на даването на такава власт на президента, без ограниченията на правните или Конгресните контролни механизми и баланси. Предлага се аргументация за сравняване на чувството на Буш, че е над закона, с това на президента Ричард Никсън, който „пусна кучетата на вътрешното следене през 70-те години на XX век“ и защити действията си с твърдението: „Когато президентът го прави, това означава, че не е незаконно“.[3] Буш сега казва абсолютно същото със същото чувство за безнаказаност.

Това чувство, че си над закона, се вижда и в безпрецедентната употреба от Буш на „писмени преценки“. В процеса на одобряване на закон, приет от Конгреса, президентът утвърждава своя прерогатив да не следва закона, който току-що е подписал. Президентът Буш използва тази тактика повече от всеки друг президент в американската история — повече от 750 пъти, за да не се подчинява на Конгреса, когато той е в конфликт с неговата интерпретация на конституцията. Това включва поставянето на това лично ограничение и върху поправката на Маккейн срещу изтезанията[4].

Същевременно утвърждаването на изпълнителната власт от президента Буш е било оспорено в скорошно решение на Върховния съд, което ограничава неговата власт. То отхвърля плановете на администрацията на Буш да изправи задържаните в Гуантанамо пред военни комисии (трибунали), тъй като те не са оторизирани от федералния закон и ще нарушат международното право. Според „Ню Йорк Таймс“: „Решението бележи най-значителната спънка досега пред широката експанзия на президентската власт от страна на администрацията“.[5]

Парадоксално, но в желанието си да отърве света от злото на тероризма самата администрация на Буш се превърна в ярък пример на „административно зло“. Това е организация, която причинява болка и страдание до смърт, докато с готовност използва формални, рационални и ефикасни процедури, за да прикрива същността на това, което прави — пренебрегва средствата, за да оправдае това, което членовете й смятат за по-висши цели[6].

Вярвам, че една система се състои от онези агенти и агенции, чиято власт и ценности създават или модифицират правилата и очакванията за „подходящи поведения“ в нейната сфера на влияние. В известен смисъл системата е повече от сбора на нейните части и на нейните ръководители, които също попадат под могъщото й влияние. В друг смисъл обаче хората, които играят ключови роли в създаването на система, ангажираща се в незаконно, неморално и неетично поведение, трябва да бъдат държани отговорни независимо от ситуационния натиск върху тях.

Бележки

[1] R. J. Gonzalez, Review of Minutaglio’s The President’s Counselor, San Francisco Chronicle, July с. Ml and M2., 2, 2006

[2] Онлайн: „Gitmo Interrogations Spark Battle Over Tactics: The Inside Story of Criminal Investigators Who Tried to Stop the Abuse“, MSNBC.COM, October 2006. www.msnbc.com/msn.com/id/15361458., 23

[3] „FBI Fed Thousands of Spy Tips. Report: Eavesdropping by NSA Flooded FBI, Led to Dead Ends“, The New York Times, January 17, 2006.

[4] Eric Lichtblau and James Risen, „Spy Agency Mined Vast Data Trove, Officials Report“. The New York Times. December 23, 2005. Also Adam Liptak and Eric Lichtblau Judge Finds. Wiretap Actions Violate the Law The New York Times, August 18, 2006.

[5] Bob Herbert, „The Nixon Syndrome“, The New York Times, January 2006., 9

[6] C. Savage, „Bush Challenges Hundreds of Laws“. The Boston Globe, April 2006., 30