Филип Зимбардо
Ефектът „Луцифер“ (269) (Разбиране как добрите хора стават зли)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 1глас)

Информация

Сканиране
Еми(2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5(2020)

Издание:

Автор: Филип Зимбардо

Заглавие: Ефектът „Луцифер“

Преводач: Людмила Андреева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: 20.04.2017

Коректор: Ива Вранчева

ISBN: 978-619-01-0028-7

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761

История

  1. —Добавяне

Изтезания, изтезания навсякъде плюс осакатяване

Както прави в деня, след като снимките на малтретирането за пръв път са публикувани, генерал Ричард Майърс — председателят на Обединеното командване, продължава да отрича всякакво обшщосистемно участие в злоупотребите и вместо това продължава да хвърля цялата вина върху „седемте военни полицаи от Абу Граиб“. Той казва публично (на 25 август 2005 г.): „Мисля, че имахме поне 15 разследвания на Абу Граиб и сме се справили с това. Имам предвид, само малка моментна снимка — ако е било само нощната смяна в Абу Граиб, а то е било точно така, е било само малка част от надзирателите, които са участвали в това, това е доста добра насока, че не е било по-широко разпространен проблем“.[1]

Чел ли е някога някой от тези доклади? Само от частите от независимите разследващи доклади, които обобщих тук, не би могло да е по-ясно, че малтретиращите далеч надскачат тези неколцина военни полицаи, появяващи се в снимките от Сектор 1А. Тези разследвания въвличат военното командване, цивилните разпитващи, военното разузнаване и ЦРУ в създаването на условията, които пораждат злоупотребите. Нещо още по-лошо: те участват в други, още по-смъртоносни злоупотреби.

Ще си спомните, че групата Шлезинджър представя подробно 55 случая на малтретиране на задържани в цял Ирак, както и 20 смъртни случая на задържани, които продължават да са обект на бавно разследване. Докладът Тагуба открива множество примери на безсрамни престъпни злоупотреби, представляващи „системно и незаконно малтретиране на задържаните“ в Абу Граиб (курсивът е мой). Друг доклад на Пентагона документира 44 твърдения за такива военни престъпления в Абу Граиб. Международният комитет на Червения кръст казва на правителството, че неговото отношение към задържаните в много от военните затвори е включвало психологическа и физическа принуда, която е „равнозначна на изтезания“.

Освен това се съобщава, че такива методи, които се използват от разпитващите в Абу Граиб, „изглеждат част от стандартни оперативни процедури на персонала на военното разузнаване за получаване на признания и извличане на информация“ Току-що направихме преглед на по-новите статистики за повече от 600 случая на малтретиране, съобщени от всички американски военни затвори в Ирак, Афганистан и Куба. Това звучи ли ви като само „няколко гнили ябълки“ в един лош сектор, в един лош затвор?

Бележки

[1] Генерал-майор Джефри Милър се пенсионира от армията на 31 юли 2006 г. Той избира да се пенсионира, без да търси повишение или третата си звезда, защото наследството му е опетнено от обвиненията за директната му роля в изтезанията и малтретирането в затворите в Абу Граиб и Гитмо според източници от армията и от Конгреса.