Филип Зимбардо
Ефектът „Луцифер“ (260) (Разбиране как добрите хора стават зли)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 1глас)

Информация

Сканиране
Еми(2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5(2020)

Издание:

Автор: Филип Зимбардо

Заглавие: Ефектът „Луцифер“

Преводач: Людмила Андреева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: 20.04.2017

Коректор: Ива Вранчева

ISBN: 978-619-01-0028-7

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761

История

  1. —Добавяне

Докладът на Хюман Райтс Уоч: „Отърваване от изтезанията?“[1]

 

Getting Away with Torture? („Отърваване от изтезанията?“) е провокативното заглавие на доклада на Хюман Райтс Уоч (HRW) (април 2005 г.), който подчертава необходимостта от наистина независимо разследване на много от злоупотребите, изтезанията и убийствата на затворници от американски военен и цивилен персонал. Той призовава за разследване на всички онези, които са били архитекти на такава политика, която е довела до безсрамни нарушения на човешките права.

Можем да мислим за тъмницата на изтезанията в Абу Граиб и сходни затвори в Гитмо и други военни затвори в Афганистан и Ирак като проектирани от старшите „архитекти“ Буш, Чейни, Ръмсфелд и Тенет. След това идват „оправдаващите“, юристите, които измислят новия език и понятия, които легализират „мъчението“ по нов начин и с нови средства — правните съветници на президента Алберто Гонзалес, Джон Ю, Джей Байби, Уилям Тафт и Джон Ашкрофт. „Бригадирите“ на строителната площадка на изтезанията са военни лидери като генералите Милър, Санчес, Карпински и техните подчинени. И накрая идват техниците — нискоквалифицираните, отговарящи за осъществяването на всекидневния труд по принудителните разпити, малтретирането и изтезанията — войниците от военното разузнаване, агентите на ЦРУ разпитващите на договор и военните разпитващи, преводачите, лекарите и военна полиция, включително Фредерик-Чип и колегите му от нощната смяна.

Малко след фотографските разкрития за малтретирането в Абу Граиб президентът Буш се закле, че „злодеятелите ще бъдат изправени пред правосъдието“[2]. Докладът на HRW обаче посочва, че само нисшите военни полицаи са изправени пред правосъдието и че това не е направено за никого от тези, които са създали политиките и са осигурили идеологията и разрешението за тези злоупотреби. „През изминалите месеци“ — заключава докладът на HRW:

Стана ясно, че изтезания и злоупотреби са извършвани не само в Абу Граиб, но и в дузини центрове за задържане по целия свят, че в много случаи малтретирането води до смърт или тежка травма и че значителен брой от жертвите са цивилни без никаква връзка с Ал-Кайда или тероризма. Има доказателства и за малтретиране в контролирани „тайни локации“ в чужбина, и за това, че властите са изпращали заподозрени в затвори в трети страни по света, където е вероятно да бъдат измъчвани. До днес обаче единствените злодеятели, които са изправени пред правосъдието, са тези на дъното на командната верига. Доказателствата изискват повече. Въпреки това стена на безнаказаност заобикаля архитектите на политиките, отговорни за по-големия модел на злоупотреби.

Както показва този доклад, трупат се доказателства, че високопоставени цивилни и военни ръководители, включително секретарят по отбраната Доналд Ръмсфелд, бившият директор на ЦРУ Джордж Тенет, генерал-лейтенант Рикардо Санчес — бивш топ командир в Ирак, и генерал-майор Джефри Милър — бивш командир на затворническия лагер в Гуантанамо Бей, Куба, са взели решения и са създали политики, които подпомагат сериозни и широкоразпространени нарушения на закона. Обстоятелствата показват, че те или са знаели, или е трябвало да знаят, че има такива нарушения заради техните действия. Освен това се трупат данни, че когато са им представени доказателства, че наистина се извършват злоупотреби, те не са действали, за да ги прекратят. Принудителните методи, одобрени от старшите ръководители и широко използвани през последните три години, включват тактики, които САЩ многократно са заклеймявали като варварство и мъчение, когато са практикувани от други. Дори полевият устав на армията осъжда някои от тези методи като мъчение.

Колкото и да са разстройващи образите на злоупотреба и изтезания от нощната смяна военни полицаи в Сектор 1А, те бледнеят в сравнение с многото убийства на задържани от войници, ЦРУ и друг цивилен персонал. „Ако САЩ искат да изличи петното от Абу Граиб, трябва да разследват тези на върха, които са наредили или толерирали злоупотребите, и да си признаят всичко за нещата, които президентът е оторизирал“ — казва Рийд Броуди — специален съветник към Хюман Райтс Уоч. Той добавя: „Вашингтон трябва да отхвърли веднъж завинаги малтретирането на задържаните в името на войната срещу тероризма“.[3]

Бележки

[1] Членовете на Независимата група за ревизия на операциите по задържане на Министерство на отбраната интервюира държавния секретар по отбраната Доналд Х. Ръмсфелд, когато предават окончателния си доклад на 24 август 2004 г. Четиримата членове на групата включват бивш държавен секретар по отбраната Харолд Браун, бившия представител Тили Фаулър (Републиканска партия — Флорида); генерал Чарлс А. Хорнър, DSAF (пенсиониран) и бившия държавен секретар по отбраната Джеймс Р. Шлезинджър, председател на групата. Пълният доклад, включително Приложение G, може да се открие на адрес: www.prisonexp.org/pdf/SchlesingerReport.pdf.

[2] Вж. www.hrw.org. Друг ценен ресурс, който е добре да се прегледа, е осигурен в репортаж в програмата Fifth Estate на CBC „A Few Bad Apples“ („Няколко гнили ябълки“), която се излъчи на 16 ноември 2005 г. Той се фокусираше върху събитията в Сектор 1А през нощта на 25 октомври 2003 г., когато няколко войници изтезават иракски затворници, докато други наблюдават. Това е инцидентът, описан в глава 14, който започва със слуха, че тези затворници са изнасилили момче, което се оказва невярно. Сайтът на CBC е източник на хронологията на събитията, водещи до този случай на малтретиране. Статии на Сиймор Хърш за Абу Граиб и докладни записки от Буш, Ръмсфелд и Санчес са достъпни на адрес: www.cbc.ca/fifth/badapples/resource.html.

[3] Вж. www.whitehouse.gOv/news/releases/2004/05/20040506-9.html.