Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
- Оригинално заглавие
- The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Людмила Андреева, 2017 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Филип Зимбардо
Заглавие: Ефектът „Луцифер“
Преводач: Людмила Андреева
Година на превод: 2017
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Изток-Запад
Град на издателя: София
Година на издаване: 2017
Тип: документалистика
Националност: американска
Печатница: Изток-Запад
Излязла от печат: 20.04.2017
Коректор: Ива Вранчева
ISBN: 978-619-01-0028-7
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761
История
- —Добавяне
Конфронтации между гражданите и студентите в Станфорд и отвъд него
Единственото петно на иначе отличната служба и гражданска история на най-добрите на Пало Алто беше тяхната загуба на хладнокръвие по време на конфронтация със Станфордските студенти радикали по време на стачката през 1970 г. срещу участието на САЩ в Индокитай. Когато тези студенти започнаха да „опустошават“ сградите в комплекса, помогнах за организирането на няколко хиляди други студенти в конструктивни антивоенни дейности, за да покажа, че насилието и вандализма получават само отрицателно медийно внимание и нямат въздействие върху провеждането на войната, докато нашите тактики в името на мира биха могли да имат[1]. За съжаление новият президент на университета Кенет Пицър изпадна в паника и се обади на ченгетата и както в много подобни конфронтации из цяла Америка твърде много полицаи загубиха професионалното си хладнокръвие и пребиха децата, за които преди това смятаха, че е техен дълг да пазят. Имаше дори още по-насилнически конфронтации между полицията и студентите — в Университета на Уисконсин (октомври 1967 г.), в Щатския университет „Кент“ в Охайо (май 1970 г.) и Щатския университет „Джаксън“ в Мисисипи (също през май 1970 г.). Срещу студентите се стреляше, бяха ранявани и убивани от местната полиция и от Националната гвардия, които в други времена бяха възприемани като техни защитници[2]. (Вж. Бележките за подробности.) От „Ню Йорк Таймс“, 2 май 1970 (с. 1 и 9):
Активизирането на студентските антивоенни настроения — с развитието в Камбоджа като централен проблем — приеха различни форми вчера и включваха следните инциденти.
Две единици на Националната гвардия бяха поставени в повишена готовност от губернатора Марвин Мандел на Мериленд, след като студентите от Университета на Мериленд се сблъскаха с щатската полиция след митинг и бърза атака срещу централата на R. O. T. C.[3] в университетския комплекс Колидж Парк.
Около 2300 студенти и преподаватели от Принстън гласуваха за стачка поне до понеделник следобед, когато е планиран масов митинг: това ще завърши с бойкот на всички социални функции… Студентската стачка в Станфордския университет премина в меле с хвърляне на камъни в калифорнийския университет: полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне демонстрантите.
Репортаж от Станфорд описваше ниво на насилие, което никога преди това този пасторален университетски комплекс не беше виждал. Полицията беше викана в комплекса поне 13 пъти и полицаите арестуваха най-малко 40 души. Най-сериозните демонстрации бяха 29 и 30 април 1970 г., след новината за американската инвазия в Камбоджа. Бяха командировани полицаи чак от Сан Франциско, мятаха се камъни и сълзотворен газ беше използван за пръв път в университетския комплекс през тези две нощи, които президентът Пицър описа като „трагични“. Приблизително 65 души, включително много полицаи, бяха ранени.
Между общността на Станфордския университет, от една страна, и полицията на Пало Алто и неговите жители — хардлайнери и ястреби — от друга, се настаниха враждебни чувства. Това беше странен конфликт, защото никога не е имало такъв тип взаимоотношения на любов и омраза, граждани срещу студенти, между жителите на Ню Хейвън и студентите в Йейлския университет, където бях докторант.
Новият началник на полицията капитан Джеймс Зърчър, който зае поста през февруари 1971 г., беше нетърпелив да разсее всякаква остатъчна враждебност от дните на бунтовете на предшественика си и затова откликна на молбата ми да сътрудничи в програма за „деполяризация“ на градската полиция — Станфордските студенти[4]. Млади, добре говорещи полицаи провеждаха студентски турове в блестящата нова сграда на полицейското управление, а студентите върнаха жеста, като поканиха полицаите да споделят студентската храна с тях и да присъстват на лекциите. Предложих освен това заинтересуваните полицейски новобранци да участват в някои от нашите изследвания. Това беше още един знак, че разумните хора могат да изработват разумни решения на това, което изглеждаше неразрешим социален проблем. Същевременно в този контекст аз наивно помогнах за създаването на ново гнездо на злото в Пало Алто.
Началник Зърчър се съгласи, че ще бъде интересно да се изучи как мъжете се социализират в ролята на полицаи и какво е необходимо за трансформирането на новобранеца в полицията в „добро ченге“. Страхотна идея, отговорих, но тя ще изисква голям изследователски грант, какъвто нямах. Имах обаче малък грант за изучаване на факторите, които изграждат добрия затворнически надзирател, тъй като това беше роля, по-тясна по функции, а и по територия. Какво ще каже да създадем затвор, в който ченгета новобранци и студенти ще бъдат мними надзиратели и мними затворници? Това се стори добра идея на полицейския началник. Освен онова, което можех аз да науча, началникът смяташе, че ще е добро лично обучително преживяване за някои от неговите хора. Затова той се съгласи да задели някои от своите новобранци, за да участват в този експеримент с мнимия затвор. Бях доволен, знаейки, че с този крак, сложен във вратата, мога да поискам от неговите полицаи да проведат мними арести на студентите, които скоро щяха да станат наши затворници.
Малко преди да бъдем готови да започнем, началникът на полицията се отметна от обещанието си да изпрати собствените си мъже като мними затворници или надзиратели, казвайки, че не може да задели хора за следващите две седмици. Въпреки това духът на разведряването се запази и той изрази готовност да помогне на моето затворническо изследване по всякакъв друг осъществим начин.
Изказах идеята, че идеалният начин да се започне най-реалистично и с драматичен привкус изследването ще е неговите полицаи да инсценират арести на бъдещите мними затворници. Щеше да отнеме само няколко часа от извънработна неделна сутрин и със сигурност би имало голямо значение за успеха на изследването, ако бъдещите затворници внезапно са лишени от свободата си така, както е при реалните арести, вместо да идват доброволно в Станфорд, за да се откажат от свободата си като изследвани лица. Началникът на полицията неохотно се съгласи с половин сърце и обеща, че старшият полицай ще задели една патрулка за тази цел в неделя сутрин.