Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
- Оригинално заглавие
- The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Людмила Андреева, 2017 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Филип Зимбардо
Заглавие: Ефектът „Луцифер“
Преводач: Людмила Андреева
Година на превод: 2017
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Изток-Запад
Град на издателя: София
Година на издаване: 2017
Тип: документалистика
Националност: американска
Печатница: Изток-Запад
Излязла от печат: 20.04.2017
Коректор: Ива Вранчева
ISBN: 978-619-01-0028-7
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761
История
- —Добавяне
Оценяване на ситуационната власт
На субективно равнище можем да кажем, че трябва да бъдете поставени в ситуацията, за да оцените нейното трансформиращо влияние върху вас и другите, които са ситуирани по подобен начин. Гледането отвън няма да свърши работа. Абстрактното познание за ситуацията, дори когато е детайлно, не улавя афективния тон на мястото, неговите невербални характеристики, оформящите се норми или его-включването и физиологичната възбуда от това, че си участник в нея. Разликата е между това да си член на публиката по време на телевизионна игра и да си състезател на сцената. Това е една от причините преживелищното учене да има такива силни ефекти, както е в демонстрациите в класната стая на г-жа Елиът и Рон Джоунс, за които говорихме по-рано. Спомняте ли си, че когато 40 психиатри са помолени да прогнозират резултата от експерименталната процедура на Милграм, те изключително много подценяват влиянието на силния авторитет? Те казват, че само 1% ще стигне до края — до максималния шок от 450 волта. Вече видяхте колко далече е това от истината. Те не успяват да оценят напълно влиянието на социалнопсихологическата среда в принуждаването на обикновени хора да направят това, което обикновено не биха направили.
Колко важна е властта на ситуациите? Неотдавнашен обзор на социалнопсихологическите изследвания през последните сто години събира резултатите от повече от 25 хиляди изследвания, включващи 8 милиона души[1]. Тази амбициозна компилация използва статистическата техника метаанализ, който е количественото обобщение на резултатите от различни изследвания, което разкрива размера и консистентността на такива емпирични резултати. От 322 отделни метаанализи цялостният резултат е, че този огромен обем социалнопсихологически изследвания генерират значителни размери на ефекта — че властта на социалните ситуации е надежден и солиден ефект.
Тези данни отново са анализирани с фокус само върху изследванията, релевантни за разбирането на променливите на социалния контекст и принципите, които участват, когато обикновени хора се ангажират в изтезания. Изследователката от Принстънския университет Сюзан Фиск открива 1500 размери на ефекта, които разкриват консистентно и надеждно влияние на ситуационните променливи върху поведението. Тя заключава: „Социалнопсихологическите доказателства подчертават силата на социалния контекст, с други думи, силата на междуличностната ситуация. Социалната психология е натрупала едновековно познание от различни изследвания за това, как хората си влияят взаимно за добро или зло“.[2]