Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark(2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko(2022)
- Допълнителна корекция
- Karel(2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- —Добавяне
Спорни въпроси и идеи в Айова
Най-главната грижа на Айова е и трябва да бъде благосъстоянието на царевицата, свинете и селяните, защото земеделието е естествено най-главният фактор. То се разклонява във всяка насока; напр. отделението за земеделие е натоварено даже и с надзираването на хотелите.
Както във всички земеделски щати, непосредственото икономическо положение играе решителна роля. Когато земеделецът е състоятелен, той гласува тихо за републиканците. Когато е беден, неговото гласуване е протестно. „Кротък човек е земеделецът в Айова, но почне ли кесията да му олеква, знае да протестира и вика“. Щатът бе свидетел на нещо прилично на, нека кажем, въстанието Шейс през 1786 година.
Банките и осигурителните дружества започнали да затварят чифлиците през 1930 година: това се случило навсякъде, но никъде не се проявила такава остра и здрава съпротива, както в Айова. Тези земеделци имат традицията на първите заселници. Те са упорити и решителни хора. Били са готови да употребят сила, за да спасят домовете си. Тълпи се струпали на стълбището на съда, въоръжени с пушки и яки въжета; околийският съдия видял с кого има работа и решил да не продължава насилствените продажби.
Убедителна сила в Айова, въпреки че не действува направо със своето политическо становище, е Бюрото на Американската земеделска федерация под водачеството на един от най-способните мъже в областта — Алан Б. Клайн. Това Бюро е вероятно най-мощната от големите земеделски организации в страната. То е, както и Земеделският съюз, крайно активно по въпроси, които се отнасят до осигуровка и кооперативи. Бюрото откри своя собствена компания за осигуровка на живот за своите членове в 1945 година. В разстояние на няколко месеца е разполагало с 26,000,000 долара. Търговските осигурителни компании не харесали такова едно развитие, но не можели лесно да го атакуват, без да направят уязвима всяка застраховка изобщо.
Някои търговци възнегодували срещу влизането на това Бюро в търговията. Отговорът на Бюрото е, че всичко, което увеличава доходите и печалбите на земеделеца, ще повиши и богатството на търговеца. Дребният търговец (който по начало е ревнив към земеделеца — поради това, че неговите такси помагат да се платят земеделските субсидии — и въобще към земеделското Бюро, понеже то се поддържа отчасти от обществени фондове), от своя страна отговаря, че е систематически изстискван от големите еднотипни магазини от една страна и от кооперативите от друга. Засяга го това, че тези кооперативи са освободени от облагане.
Друга една голяма сила в Айова е журнализмът. Тука няма такава конкуренция на властта, както на други места в Щатите, но няколко издания, като това на фамилията Мередит — „Успешно земеделие“ и вестникът на Хенри Уолас, „Земеделец“ имат голямо влияние. Вестникът на Уолас има тираж не по-малко от 93% в Айова и почти толкова в съседните щати.
Друг важен фактор в Айова е масонството. От 180 члена на долната камара на законодателното тяло, почти 70 принадлежат на масонската ложа, въпреки че никой не се кандидатира като масон и много рядко човек бива запитан направо дали е масон или не. Губернаторът Блу е масон; също главният прокурор и всеки съдия във върховните съдилища.
Чух да се говори от някои републиканци, че на републиканската партия в Айова липсва въображение, идеали, кураж, прогресивност, вяра, водачество и устрем. Традиционната линия, по която човек достига върховете на партията, убива буйния дух у всеки деятел.
Важен въпрос са училищата, пътищата. Айова има най-високата степен на грамотност в Щатите, а именно 99.3%, и притежава няколко прекрасни колежа. И все пак почти всеки срещнат ми каза, че този щат страда от липса на образование. Училищата в Айова получават главната си издръжка от местните общества; самият щат, сам по себе си, допринася много малко. Най-голямото, привлекателно и хубаво здание в почти всеки провинциален град на Канзас е училището. Не е така обаче в Айова. Земеделското Бюро и други организации са си поставили за задача да проведат реформи в образователната програма, с увеличена помощ от страна на управлението, по-добро възнаграждение за учителите и т.н.
Пътищата представляват една интересна история; те са главната политическа грижа на щата. Може би е мъчно да се повярва, но една голяма част от хората са против добрите пътища, защото струват пари.
Съединените Щати са страна, дето добрите пътища, както хляба и бейзбола, са изглежда част от общата панорама. Всъщност, с изключение на междуградските пътища и шосета, които водят към големите градове, американските пътища се смятат за лоши. Разбира се, построяването на пътища е сравнително ново дело.
Те добиха жизнено значение след появата на автомобилите.