Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark(2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko(2022)
- Допълнителна корекция
- Karel(2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- —Добавяне
Забележка за Айдахо
Щатът Айдахо е разделен по средата си от планината. Северната равнина се различава остро от южната, така че фактически това са два щата. Обема 700 мили пространство. Няма железница от север към юг и по железниците може да достигнете трудно от града Москва, университетски градец на север, до столицата Боаз. Това пътуване трае 23 часа. Айдахо не е широко известен щат и никога не се е славел с някакво особено минало, макар че в същност това минало е романтично, както това на Калифорния и Ню Мексико. Щатът Айдахо е разкъсан по посока на два други щата между басейна на Вашингтон на север и Юта на юг. Половината от щата Айдахо принадлежи на града Спокейн и другата половина — на Мормонската църква. Градът Спокейн е естествен пазар на северен Айдахо и тук се пласират материалите, преработени от белия бор, както и изкопаемото сребро от мините. По-богатият юг се налага в политическо отношение на севера. Главният спор се води относно университета. Покатело има един колеж, наречен южен клон от университета на Айдахо. Югът желае също така да има свой университет.
Москва — един очарователен малък град — носи куриозното си име не поради близост с руската Москва, но от името на едно индианско племе — Маско. Тук има градове с живописни имена, като Деснет и Тенсед. Деснет е името на един мисионер, отседнал в градеца. Другата община, бидейки в невъзможност да измисли друго име, просто преобърнала наопаки името на Деснет. Москва (население 6,014 души) се слави, освен с университета си, и с един от най-редките куриозни евангелски проповедници в Съединените щати — Франк Робинсън, който изпраща проповедите си по пощата. Той организира ново църковно движение, наречено „Психиана — най-бързо нарастващата религия в света“. И пощенската му кореспонденция е в необикновено големи размери. Робинсън пише на своите последователи, че разговарял с Бога, който му давал откровение, и така добивал голяма сила за водачество. „Ако желаете да добиете Господната сила, изпратете ми една пощенска картичка до департамент 97, Москва, Айдахо, и ще ви изпратя пълни подробности за новото учение безплатно. Пишете веднага, когато сте в религиозно настроение. Това ще ви струва само един цент“.
Черквата на мормоните е най-големият религиозен фактор в щата. 80% от гласоподавателите в Айдахо са земеделски стопани, а 40% са мормони. Влиянието на мормоните проличава още в конституцията на Айдахо от 1890 г., когато се забранява полигамията. Обществото на мормоните е страшно назадничава политическа сила, но има мощно влияние за трезвеността, за доброто гражданско съзнание и за почтените обществени отношения.
Друг фактор със значение в щата са баските. Повечето от тях са овчари. Те образуват най-голямата колония на баски извън Пиренеите. Противно на мормоните, които са консервативни, баските са с радикални разбирания и те дадоха голям тон на изборите през 1944 година. Техните гласове натежаха във везните за изборната победа в полза на демократите.