Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark(2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko(2022)
- Допълнителна корекция
- Karel(2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- —Добавяне
Глава 6. Тихият океан и северозападът
Орегон и Вашингтон са близнаци. По природа те представляват едно цяло и тяхната история, география, климат, природни богатства и проблеми са много сходни. Това е откритият свят на Североизтока, което означава: светът на р. Колумбия и нейния басейн.
Тук ще видите рози по коледа; риби, които се изкачват като по стълби в най-високите води; най-големия запас от дървен строителен материал в цялата страна; личности като Морс и Дейви Бег; обществени мероприятия, социални грижи и предвиждания, каквито не съществуват никъде в страната — това са някои от отличителните черти на Орегон и Вашингтон.
Поради особеностите на климата, Северозападът е пространството с най-големите противоречия. Градът Порт Анджелис (Вашингтон) има най-големите валежи в Съединените щати, 141 инча годишно. Отвъд планините, не по-далече от хвърлей място, са намира язовирът Гранд-Кули, най-големият напоителен обект, съграден някога от човека.
Орегон е заселен от ново англичаните и по своя консерватизъм и локален характер прилича много на Ню Хамшър или Върмонт. Вашингтон, като остро противоречие, е щат създаден от набега към златото. Това е един особен, необхватен, избухващ, но себевладеещ се щат. Ненапразно казват, че има 47 щата и „Съветската република“ Вашингтон. Орегон е на местна почва най-постоянният републикански щат. Вашингтон, с традицията за народничество и прогресивност, е постоянно демократически. Работническото движение в Орегон е слабо, докато във Вашингтон то е силно и все повече се засилва. Орегон е назадничав обществено и стопански. Вашингтон създава атмосфера на лесен финансов напредък. В социалното законодателство Вашингтон е най-прогресивният град в страната. Орегон, макар че проведе много реформи, които са заети от неговите съседи, стои на задно място. Не е ли един от странните парадокси в Съединените щати това, че два съседни и почти неразличими географски щата са толкова различни в социално отношение?
Във Вашингтон споменават с гордост, че са имали пряко явно гласуване за общински съветници в 1907 г., еманципация на жените от 1909 г. и народни предложения и референдум от 1911 г. Помощите срещу безработица са най-високите в цялата страна — 25 долара седмично за 26 седмици и 50 долара месечна пенсия на всеки старец надхвърлящ 65 години. Тази пенсия — най-високата в Съединените щати — беше давана действително от 1933 г., макар че по него време тарифата беше по-низка. Вашингтон изразходва 72 милиона долара годишно (почти 20% от целия си бюджет) за помощ на училищата и тук има много клиники, училища за милосърдни сестри, помощи на слепите и на нуждаещите се деца, осигуровка на каменовъглените миньори срещу злополука, еднакво заплащане труда на жените и на мъжете, противотуберкулозни грижи, голямо разширяване на автобусните служби и тем подобни. Тук се плащат най-високите надници след Детройт и в щата не е имало нито една стачка през време на войната. В този щат има повече частни бани на глава, отколкото в другите щати и повече консумация на електричество за осветление.
Погледнете какво противоречие представлява Орегон. Това е един от щатите с най-малка финансова помощ за училищата. Тук не се полагат никакви грижи (като помирителен съд напр.) за жилищния проблем.
Вашингтон е крайно либерален към гражданските свободи. Орегон — по-малко. В началото на 1920 г. Орегон, вследствие на притока от южни пришълци, беше най-силният щат на Ку-Клукс-Клан в Севера. Яростното настроение срещу американизираните японци беше по-силно в Орегон от всякъде другаде на Запад. Полицията в Портланд за дълги години водеше специална служба срещу „червената опасност.“ Портланд от друга страна се считаше като един от главните центрове на нацизма и тук има по-силна борба срещу негрите, отколкото другаде.
Но нека бъдем внимателни в своите изследвания на двете страни и нека не обобщаваме премного в една насока. Орегон е един от първите щати, който имаше еврейски губернатор и Уейн Морз, младият сенатор, е един от двама-тримата най-активни и изтъкнати либерали в сената.