Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark(2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko(2022)
- Допълнителна корекция
- Karel(2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- —Добавяне
Глава 49. Вселена, бог и говеда
Между всички невероятни неща в щата на Самотната звезда, най-невероятното може би е университетът в Остин, и от всички смущаващи въпроси, изправени пред Тексас, въпросът за академичната свобода в университета е може би най-тексаският. В същност всички спорове, съпоставки и обществени недостатъци, които ние изследвахме досега, могат да бъдат обобщени и изразени в спора за университета.
В Тексас всичко се извършва наведнъж. Това е добре известно. Университетът е основан в 1881 г. и конституцията на щата постановява изрично той да бъде институт първокласен. Има много причини за това. Една от първите причини за въставането на Тексас срещу Мексико беше недоволството от мексиканската образователна система. Тексас искаше по-добри училища. На университета бяха дадени два милиона акра земя, приходът от която трябваше да бъде използуван за сгради, снабдяване с пособия и пр. Но този блок земя в централния Запад не беше особено много ценен по това време. Част от тая площ се продаваше по пет цента за акър и университетските власти я отдава под наем за паша. Но през 1923 г. по тия места бе открито сурово земно масло и университетът в едно денонощие забогатя. В резултат на това неприкосновеният му фонд днес възлиза на 50 милиона долара. Университетските имоти съдържат поташ със 750 стъпки дебели пластове, които може би с време ще бъдат много по-ценни от петрола. От 1923 г. университетът и петролните компании водят редица ожесточени спорове. Дан Муди, като държавен адвокат, внесе обвинителен акт, с който обвиняваше петролните компании, че са сполучили с хитрости да извлекат милиони долари печалба от петрола в университетските владения. Съдебният спор бе решен с компромис. Междувременно университетът продължи да се разширява в най-голям размер. Възнамеряваше се да бъдат хвърлени 4,500,000 долара за библиотека. През 1931 г. правителството на СССР постави на разпродажба една колекция от старинни книги и документи, датиращи от преди 1,500 г. сл. Хр. оценени на около 3,000,000 долара, включващи две или три библии преди Гутенберг. Библиотеката на Конгреса във Вашингтон бе в невъзможност да ги закупи, но университетът в Тексас купи цялата сбирка наведнъж. Нека напомним и начина, по който библиотеката се снабдява с по-малко ценни книги. Когато някой професор основе нов курс по частно право, преди да пристъпи към подготовката му, получава нареждане да купи всяка книга публикувана на английски език по този въпрос. Университетът притежава най-голямата сбирка от криминални романи.
Професор Хомер Райни, млад педагог, роден в Тексас, отличен председател на колежа Франклин в Индиана и университета Букнел, стана председател на университета в 1939 г. Деканите и университетското управление имаха толкова високо мнение за него, че той получи заплата по-голяма от тази на футболния вратар. Райни, според обикновените разбирания, не е левичар. Той бе ротарианец, масон и баптистки пастор. Университетът винаги е пазил либералистични традиции, и Райни се обяви за техен поддръжник. Също така, той имаше здрави разбирания по отговорностите на университета пред обществото.