Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark(2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko(2022)
- Допълнителна корекция
- Karel(2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- —Добавяне
Съществени особености на Флорида
Особените характерни страни на големия щат Флорида са добре известни. Посетителите от Север, след като хвърлят поглед на Маями Бийч, са готови да кажат, че Флорида съвсем не е част от Юга. В същност полуостровният щат е напълно част от Юга; той има не само повечето познати белези на Юга, но и много други още свои, собствени, особени и отличителни белези.
Флорида е с най-дълга крайбрежна линия между всички американски щати, и само тоя факт, давайки й океанска култура, я отличава коренно от другите. Флорида притежава разнообразие. Повечето от всеки друг южен щат, с изключение може би на Луизиана, тя съчетава стара испанска основа с атмосферата на дълбокия Юг — и което е най-важно от всичко — грамадно нашествие от Север. Поради тези и други причини, тя има повече жизненост от всяка друга южна област, с изключение може би на Тенеси в долинната област.
Нека видим някои от нещата, които Флорида притежава в различните, но хармонични области: продажба на малки алигатори; семиноли, които живеят дълбоко в „кипарисите“, по своите племенни закони и нямат до ден-днешен никакво съглашение със Съединените щати; голямата флотска въздушна база при Пенсакола, захарна тръстика и 30,000 езера, чудесен тарпон[1], зимна главна квартира за повечето големи бейзболни тимове и други спортове, пъстрота във всичко — от архитектурата до общественото държане, което не може да се сравнява с никой друг американски щат, далечни и смирени убежища на избледнялата аристокрация от Палм Бийч, два милиона добитък, оценен на 60 милиона долара, най-високата степен на сифилис в страната, ожесточени кавги между съперничещи си железопътни компании, всяка година чудноват наплив на туристи от Север, политически конфликт между „кракерите“ (в същност всеки, който е роден във Флорида, е „кракер“, но с този термин започнали да наричат белите бедняци от вътрешността), 328 различни видове дървета, солидни еврейски курортни градове и, поне до скоро, страшните задни улици на Маями с къщи за даване под наем и с надписи „само за езичници“; значителна завист на Калифорния за лимонените плодове и времето; петрол в Евърглейдс; Окишоби Лейк на запад от Палм Бийч, наричано от местни шовинисти „най-плодородното място на земята“, играчи на тенис от Ролин колидж в Уинтър Парк; Джаксънвил и неговото растящо значение като пристанище, голям брой от населението, което живее много нашироко през трите месеца на туристическия сезон, а през останалото време най-бедняшки, само от риба и булгур; фламинги, хибиски, и покойния Ал. Капоне, годишен доход от фермите, възлизащ на 300 милиона долара, спечелени само от 7 на сто обработвана земя, значителна търговия с морски костенурки и гъби, никакви данъци за продажба, никакъв подоходен данък, никакъв данък върху малките домакинства, щатски поземлен данък, никакъв избирателен данък и, над всичко отгоре, обилна слънчева светлина.
Политически във Флорида има няколко организации, които се борят за власт: на „момчетата на въртележките“, съдържателите на хотели, „Изворът на младежта“, и останалото общество. Флорида харчи много повече отколкото, да кажем. Калифорния или Пенсилвания за туристическа пропаганда и много „флоридианци“ (не „флориданци“) настояват, щото тия разходи да се посрещат от щата, а не от жителите, които се препитават от търговията с туристи.
В политическия живот на Флорида могат да се случат най-чудновати неща. Характерна е значителната власт на губернатора. Няма друг щат в Америка, дето шерифите и някои други околийски чиновници да са подчинени на губернаторско утвърждение. Човек може да изхарчи цяло състояние, за да бъде избран, за шериф, но не може да бъде назначен без съгласието на губернатора.
Във всеки случай, в някои околии на Флорида картоиграчеството е главната политическа сила и фактор. В същност картоиграчеството е незаконно, но е все същото да се каже, че алкохолът е „незаконен“ в Канзас или Мисисипи. Маями и неговата околност години наред са били експлозивните и живописни, владени от картоиграчеството, общества в Съединените щати. Грамадни предприятия представляват конните надбягвания. Общият приход на Флорида през 1945 година от конни надбягвания беше около 100 милиона долара, тъй че само от този източник щатът получи осем милиона долара, а тамошните стари жители — пет милиона долара. В продължение на много години дялът на щата в конните надбягвания беше, 10 на сто. Преди четири години този процент се покачи на 15, срещу бурния протест на организаторите на надбягванията, като петте процента бяха определени за старите и бедните. Следователно, картоиграчеството във Флорида поддържа старците.
Маями има, това е известно, и други по-сериозни неща, като авиацията. Не само че той стана едно от най-големите международни аеропристанища в света, но е домашната база на източните въздушни линии, а през войната, ведомостта на местната Панамериканска въздушна линия стигаше близо 25 милиона долара годишно.
Най-после, нека споменем нещо и за времето. Флорида е слънчев рай и даже някъде по-слънчев от Калифорния. Ще припомня една малка стара приказка. Един прочут чикагски гангстер, пропаднал от пороци, присъщи на занаята му, трябвало да бъде погребан не в Чикаго, а в Маями. Неговите приятели във Флорида му уредили голямо и импозантно погребение. Но тъкмо когато започнало погребението той се вдигнал от ковчега като пружинено човече в кутия. Слънцето на Флорида проникнало през тежкия ковчег и го съживило.