Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark(2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko(2022)
Допълнителна корекция
Karel(2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. —Добавяне

Няколко характерни черти на Пенсилвания

Пенсилвания, което значи буквално „Централен камък“, един от двата или трите най-важни щата, една от четирите републики, лежи като четвъртит клин, свързвайки големите езера с Атлантика, обгръщайки толкова красиви реки като Съскехана и планини като Апалейшънс и преди всичко свързвайки стоманата с желязото, Пенсилвания е с една трета по-голям от Унгария и самозадоволяващ се, както са много малко нации.

Историята на Пенсилвания е история на желязото, въглищата и стоманата. При все това, от нейните 26 милиона акра, почти половината са гори! Това е република, за която почти винаги се мисли, че е преобладаващо индустриална, но тя притежава едни от най-богатите земеделски земи в света. Пенсилвания се тресе от своето херкулесовско производство на локомотиви, стомана и отливки на метали, печатарски машини, големи параходи, електрически машини и всякакъв вид текстил — от килими до памучни дантели. Можете да отидете също така и в нейните гори и да убивате не само гъски и фазани, но елени и мечки. Годишно там се избиват средно от двеста до триста мечки и около 30,000 елени. През един сезон в 1931 година са били избити 200,000 елена само за да се разредят.

Пенсилвания е принадлежала последователно на индианците, холандците и шведите, а Англия и Франция са имали за известно време претенции за части от нея. Един велик човек, на име Уилям Пен, пристигнал в 1682 година. Историята е добре позната. Той получил като дарение по-голямата част от това, което Пенсилвания и Делауеър заемат днес, за да се покрие един дълг от 16,000 английски лири, които Чарлс II дължал на баща му. Той искал да нарече своята обширна страна „Нов Уелс“, но идеята му била отхвърлена и името станало Пенсилвания. Заради своята огромна охрана, Пен се съгласил да плаща на краля „две боброви кожи, които да бъдат връчвани в замъка Уиндзор на първия ден от януари, и също една пета част от цялото злато и сребро, което от време на време бивало намирано“.