Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark(2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko(2022)
Допълнителна корекция
Karel(2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. —Добавяне

За образованието в Охайо

Охайо изобилствува от колежи и университети: има четиридесет и три, повече от всеки друг щат, с изключение на Пенсилвания, и пет от тях са действително държавни университети. Най-напред се появява университетът Маями в Оксфорд и университетът Охайо в Атенс, в южната област, дето щатът първо се установява. Следващият държавен университет, Охайо, най-големият и най-известният от петте и един от най-големите университети в Америка, е бил основан в Кълъмбъс. Първоначално той е бил агрономически колеж и днес още вниманието, което се обръща на земеделието, е забележително. На четвърто място, в 1912 година североизточната част на щата Охайо изявява желание за свой собствен университет, в резултат на което на училището в Кент се дава статут на университет. На пето място, университетът Боулинг Грийн е бил основан по подобен начин за задоволяване нуждите на населението от северозападната част на щата. Днес и петте са съвършено отделни и отлични институти; те енергично се състезават за студенти и за фондове от щатското съкровище, въпреки че една-единствена ефория надзирава техните финанси.

Нека вземем след това градските университети в Цинцинати, Акрън и Толедо, като Уестърн Ризърв в Кливланд и редицата още по-малки училища, някои от тях сектантски, подобно на университета в Кълъмбъс (лютерански). Много от тях имат особена индивидуалност. Антиок в Йелоу Спрингс е един от най-отличителните колежи в страната, а Оберлин е бил първият образователен институт в Съединените щати, който е допуснал жени да следват при еднакви начала с мъжете, и негри на еднакви начала с белите. Уилбърфорс, близо до Ксения, е един от най-добре известните негърски институти в страната, който се издържа отчасти от държавни фондове. Други университети са Охайо Уеслийан в Делауеър, Устър, Хайделберг в Тифин и Денисън в Гранвил.

Щатският университет Охайо е колосален. Той притежава над седемдесет здания, повече от 14,000 студенти, стадион, който побира 74,000 души, своя собствена радиостанция, специално училище за вечерни класове и поддиректор — „отговорен за образованието“! Там се преподават либерални изкуства и преди всичко земеделие, както и всичко, което допринася за добрия живот и увеличаване богатството на Охайо. Разнообразието на изучаваните предмети в университета, въпреки че е нещо обикновено за американците и напълно типично за университетите в средните западни щати със силна наклонност към професионалното образование, би учудило всеки европеец. Между предметите, предназначени за изучаване, са и следните: производство на сладолед, елементарен руски език, запознаване с облеклото и текстилните произведения, фактори в една успешна женитба, автомобилно транспортна организация, достъп за обществена деятелност към уреждане на живота, теория на стрелбата, образование на изключителни деца, епидемични болести през време на война, принципи на таксономията, японски език, анатомия на коня.

Обучението (образованието) в щатския университет в Охайо, както в повечето щатски университети в страната е, разбира се, напълно безплатно за обитателите на щата. Американците смятат това явление като нещо напълно естествено, но то представлява един друг източник за непрекъснато учудване за почти всички европейци.

И тъй, нека приключим със Средния запад, въпреки че ще се върнем още веднаж към някои характеристики на Средния запад другаде, особено в Питсбърг, преди да привършим тази книга. Сега нека направим един дълъг скок към измамния, потискащ и силно продуктивен свят на Ню Ингланд.