Метаданни
Данни
- Серия
- Луис (2)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Lewis Man, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Деян Кючуков, 2017 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,1 (× 7гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- filthy(2017 г.)
Издание:
Автор: Питър Мей
Заглавие: Човекът от остров Луис
Преводач: Деян Кючуков
Година на превод: 2017
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Колибри
Град на издателя: София
Година на издаване: 2017
Тип: роман
Националност: британска
Печатница: Инвестпрес
Излязла от печат: 27 април 2017
Технически редактор: Симеон Айтов
Художник: Росен Дуков
Коректор: Здравка Букова
ISBN: 978-619-020-002-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/1863
История
- —Добавяне
Четвърта глава
Гън седеше на бюрото си, присвил очи срещу компютърния екран. Съзнанието му машинално регистрира звука на сирената за мъгла, раздал се откъм пролива Минч — знак, че фериботът скоро ще пристигне.
Той делеше офиса на първия етаж на участъка с още двама колеги и през прозореца му се разкриваше гледка към благотворителния магазин на отсрещната страна на Чърч Стрийт. Християнска грижа за тялото и душата, гласеше рекламата. Ако проточеше леко врат, можеше да зърне и индийския ресторант „Бангла“, известен с разноцветните си люти сосове и неустоимия пържен ориз с чесън. Но точно сега текстът върху екрана изместваше от ума му всякакви мисли за храна.
Телата, откривани в блатата, известни още като „блатни хора“, гласеше текстът в Уикипедия, са човешки останки, запазени в торфените равнини на Северна Европа, Великобритания и Ирландия. Киселинността на водата, ниските температури и липсата на кислород се съчетават, консервирайки кожата и органите до степен, при която в определени случаи могат да се вземат дори отпечатъци от пръсти.
Той се зачуди дали сега, след като бе извадено от торфа и преместено в хладилната камера на болничната морга, тялото нямаше да започне да се разлага. Превъртя страницата по-надолу и огледа фотографията на глава на мъж, изкопан преди шейсет години от торфено мочурище в Дания. Чертите на шоколадовокафявото лице бяха удивително добре запазени. Едната буза бе леко притисната към носа от лежането, а по челюстта и горната устна ясно личеше наболата рижава брада.
— А, да, човекът от Толунд.
Той се извърна и видя приведената зад себе си висока фигура. Изпитото лице, взиращо се през рамото му в монитора, бе обрамчено от ореол тъмна, оредяваща коса.
— Според радиовъглеродния анализ, е живял около четири века преди новата ера. Идиотите, извършвали аутопсията, отрязали главата и изхвърлили останалата част от тялото му. С изключение на краката и един пръст, които още се пазят във формалин. — Той се ухили и протегна ръка. — Професор Колин Мългрю.
Гън остана удивен от силата на ръкостискането, някак несъответстваща на слабото телосложение на новодошлия. Другият сякаш долови това по примигването му и добави с едва доловим ирландски акцент:
— На патолозите им трябват здрави ръце, сержант. За да режат кости и да разфасоват скелетни структури. Ще се учудите колко сила е нужна за това. — Професорът се обърна отново към екрана. — Удивително, нали? След две хиляди и четиристотин години все още можем да установим, че е бил обесен и че последната му храна е била каша от зърна и семена.
— Да не сте участвали в изследванията?
— По дяволите, не. Било е много преди моето време. Но участвах в тези на човека от Кроган, открит в Ирландия през 2003-та. Той също беше почти толкова стар. Положително над 2000 години. Близо два метра на ръст, представяте ли си? Същински гигант за онова време. — Той се почеса по тила. — Е, как ще наречем вашия? Човекът от Луис?
Гън се отдръпна от бюрото и посочи на професора един свободен стол, но той само махна с ръка.
— Не, не, цял ден съм седял. А и полетите дотук не предлагат кой знае колко място за краката.
Гън кимна. Той самият беше по-нисък от патолога и никога не се бе сблъсквал с този проблем.
— Между другото — попита — как е умрял човекът от Кроган?
— Бил е изтезаван, а после убит. Има дълбоки порязвания под зърната на двете гърди. След изтезанията са го промушили, обезглавили, а накрая са разсекли тялото му надве. — Професорът отиде до прозореца и се загледа разсеяно през улицата. — Цялата работа е леко загадъчна, защото не си е изкарвал прехраната с труд — ноктите му бяха чудесно поддържани. Диетата му без съмнение е съдържала месо, но за последно е ял пшеничена каша с мътеница. Нед Кели, мой стар приятел от Националния музей на Ирландия, смята, че са го принесли в жертва, за да осигурят добър добив на жито и мляко за кралските земи наоколо. — Той се обърна отново към стаята. — Впрочем как готвят в онзи индийски ресторант отсреща?
Гън сви рамене.
— Не е зле.
— Чудесно. Вече не помня откога не съм хапвал свястно къри. Е, къде е нашият човек сега?
— В хладилна камера в моргата.
Професор Мългрю потри ръце.
— Да му хвърлим едно око, преди да е започнал да се разлага. А после предлагам да се отбием да обядваме. Направо умирам от глад.
Тялото, проснато върху масата за аутопсия, макар и добре сложено, бе сбръчкано и някак смалено. Имаше кафеникав цвят и приличаше на отлято от пластмаса.
Професор Мългрю носеше син гащеризон под хирургическия си халат, а устата и носът му се закриваха от яркожълта маска. Защитните очила, надянати върху челото, бяха огромни и му придаваха карикатурен вид на богомолка. Той обаче, явно безразличен към това колко абсурдно изглежда, се движеше чевръсто наоколо в белите си маратонки със зелени найлонови калцуни върху тях.
След като направи първоначалните измервания, отиде до бялата дъска и надраска върху нея няколко цифри, говорейки непрестанно през скърцането на маркера.
— Съвсем е измършавял, горкият. Само четирийсет и един килограма тегло при ръст от 173 сантиметра.
— Да не е бил болен? — предположи Гън.
— Не непременно. Вярно, че е добре запазен, но е изгубил много течност, докато е лежал в земята. На първо четене ми се струва съвсем здрав екземпляр.
— А възрастта?
— Осемнайсет-двайсет години, бих казал.
— Не, имам предвид откога датират останките.
Професор Мългрю му хвърли язвителен поглед.
— Малко търпение, сержант. Да ви приличам случайно на уред за радиовъглероден анализ?
Той се върна при тялото и като го обърна по корем, забърса малко полепнал по кожата зеленикавокафяв мъх.
— Беше ли облечен, когато го намерихте?
— Не. — Гън приближи, за да види какво е привлякло вниманието на патолога. — Разкопахме цялата местност наоколо, но не открихме дрехи, нито някакви предмети.
— Хм. В такъв случай вероятно е бил увит в нещо като одеяло, преди да го заровят. И е престоял в него доста часове.
Гън повдигна удивено вежди.
— Как разбирате това?
— Много просто. След настъпване на смъртта кръвта се оттича към ниските части на тялото, причинявайки характерен цвят на кожата. Наричаме го посмъртно посиняване. Ако се вгледате внимателно, ще го откриете по гърба, седалището и бедрата. Същевременно обаче в него се забелязват и по-светли участъци.
— Тоест?
— Тоест, след като е умрял, нашият човек е лежал поне осем или десет часа по гръб, увит в груба тъкан, която е оставила шарките си по кожата му. Щом го почистим, дори ще можете да фотографирате фрагментите и да накарате някой художник да възпроизведе цялостния мотив.
С помощта на пинсети той отдели няколко влакна.
— Прилича на вълна — измърмори. — Във всички случаи, няма да е трудно да се установи.
Гън кимна, въздържайки се да попита какъв е смисълът да се установява материалът или шарката на одеяло, тъкано преди стотици или дори хиляди години. Патологът междувременно пристъпи към огледа на главата.
— От очите не е останало почти нищо, тъй че е невъзможно да се определи какъв цвят са били ирисите. Кафеникавото оцветяване на косата също не е индикация каква е била приживе, защото е причинено от торфа, подобно на това на кожата. Но това тук е интересно — той бръкна в ноздрите и огледа върховете на облечените си в латексова ръкавица пръсти. — Значително количество ситен сребрист пясък в носа. Същият като този, който откриваме в охлузванията на коленете и горната част на стъпалата. — Той премина към челото и внимателно почисти малко мръсотия от лявото слепоочие и косата над него.
— По дяволите!
— Какво?
— Има белег в предната лява част на скалпа. С извита форма, около десет сантиметра на дължина.
— От рана?
Професорът поклати замислено глава.
— Не, прилича по-скоро на хирургичен. Като че ли нашият млад приятел в даден момент от живота си е претърпял операция на главата.
— Но това означава, че трупът е много по-скорошен, отколкото предполагахме — рече потресено Гън.
— Зависи какво разбирате под „скорошен“, сержант — усмихна се Мългрю с вид на доброжелателно превъзходство. — Мозъчната хирургия е една от най-старите медицински интервенции. Съществуват множество археологични доказателства, че е практикувана още през неолита. — Той направи пауза и добави като пояснение за своя събеседник: — Ще рече, през каменната ера.
Вниманието му сега се насочи към шията и големия разрез, който я пресичаше. Дължината му се оказа цели 18,4 сантиметра.
— Това ли го е убило? — попита Гън.
— Смея да предположа, че не сте присъствали на много аутопсии досега — отвърна с въздишка Мългрю.
— Вярно, не са много — изчерви се Гън. Не му се искаше да признае, че всъщност бройката се свежда до една.
— Почти невъзможно е да се определи причината за смъртта, докато не се отвори трупът. А дори и тогава няма гаранция. Гърлото му е прерязано, да. Но има също няколко прободни рани в областта на гърдите, както и една под дясната лопатка. Около врата има протривания, които навеждат на мисълта за въже, идентични с тези около китките и глезените.
— Значи ръцете и краката му са били вързани?
— Именно. Може да е бил обесен, а може и да са го влачили по корем през плажа със същото това въже, откъдето се е насъбрал пясъкът в драскотините по коленете и горната част на стъпалата. Във всички случаи възможностите са много и е още рано да правим заключения.
Професорът премина към ръцете и като взе една гъба от мивката от неръждаема стомана зад гърба си, се зае да търка едно по-тъмно петно върху дясната предмишница.
— Да пукна дано! — възкликна след секунда.
— Какво има? — проточи шия Гън, мъчейки се да види по-добре.
Мългрю се обърна и го изгледа продължително.
— Защо толкова се интересувахте откога датира трупът?
— Просто за да знам, че съм приключил с него, и да го предам на археолозите.
— Е, боя се, че няма да можете да го сторите.
— Защо?
— Защото е престоял в торфа не повече от петдесет и шест години. Максимум.
— Но нали само допреди десет минути ми обяснявахте, че не сте уред за радиовъглероден анализ — възрази негодуващо Гън.
— Вярно е, не съм — усмихна се Мългрю. — Но погледнете това тук, сержант. Вярвам, ще се съгласите, че е грубо татуиран портрет на Елвис Пресли, съпроводен от надпис „Хотел на разбитите сърца“. Като негов заклет фен мога да ви уверя не само че Елвис не е пял преди новата ера, но и че тази песен излиза и става хит номер едно през 1956 година.