Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Un sentiment plus fort que la peur, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 4гласа)

Информация

Сканиране
aisle(2017)
Корекция и форматиране
egesihora(2018)

Издание:

Автор: Марк Леви

Заглавие: Чувство, по-силно от страха

Преводач: Галина Меламед

Година на превод: 2015

Език, от който е преведено: френски

Издание: първо

Издател: ИК „Колибри“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2015

Тип: роман

Националност: френска

Печатница: „Инвестпрес“

Излязла от печат: 07.09.2015

Технически редактор: Симеон Айтов

Коректор: Колибри

ISBN: 978-619-150-600-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/5212

История

  1. —Добавяне

На децата ми

На жена ми

Пролог

Летището в Бомбай, 23 януари 1966 г., 3 часа през нощта. Последните пътници за полета на „Еър Индия“ 101 преминават по бетоновото покритие и се изкачват по стълбичката на „Боинг-707“. В опразненото помещение за заминаващи са застанали двама души, изправени срещу прозореца.

— Какво има в този плик?

— Предпочитам да не знаете.

— На кого трябва да го предам?

— При престоя в Женева ще идете да пийнете нещо на бара. Ще се приближи мъж и ще ви предложи джин с тоник.

— Не пия алкохол, господине.

— Ами тогава само ще гледате чашата. Събеседникът ви ще се представи като Арнолд Кнопф. Останалото е въпрос на дискретност, а аз знам, че имате талант за това.

— Не обичам да си служите с мен за вашите дребни сделки.

— Откъде знаете, че става дума за дребна сделка, скъпи Адеш?

Тонът на Джордж Аштън съвсем не беше любезен.

— Добре, но след това пътуване ще бъдем квит. За последен път използвате индийската дипломатическа поща за лични цели.

— Ще бъдем квит, когато реша аз. За ваше сведение няма нищо лично в това, което ви моля да извършите. Не изпускайте самолета си, ще ме понижат, ако още забавя отпътуването. Възползвайте се от полета, за да си починете, изглеждате ми уморен. След няколко дни ще заседавате на конференцията на ООН в Ню Йорк. Имате късмет, вече не понасям вашата храна. Понякога сънувам, че хапвам хубав хотдог на Медисън Авеню. Изяжте един за мое здраве.

— Не ям свинско, господине.

— Досаждате ми, Адеш, но все пак ви желая добър път.

* * *

Адеш Шамал никога не срещна въпросния човек на бара на летището в Женева. След като кацна в Делхи, а после в Бейрут, самолетът отново излетя в 3 часа през нощта. Единият от уредите за радионавигация беше повреден.

В 6 часа 58 минути и 54 секунди командирът на полета получи разрешение от контролната кула в Женева да се спусне на ниво 160 след преминаването над Монблан.

В 7 часа 00 минути и 43 секунди командирът Дсуза съобщи, че е преминал планината и е започнал спускане към Женева. От контролната кула му отговориха, че позицията му е погрешна и че се намира на седем мили от планинския масив. Командирът извести, че е получил съобщението, в 7 часа 1 минута и 00 секунди.

В 7 часа 02 минути и 00 секунди на 24 януари 1966-а радарът на полета „Еър Индия“ 101 изпрати електронен сигнал, който застина за една минута на екрана в контролната кула и изчезна.

„Боингът-707“, кръстен „Канченджунга“[1], се беше разбил в скалите на връх Ла Турнет на височина 4670 метра. Нито един от 11-те членове на екипажа и сто и шестимата пътници не оцеля след сблъсъка.

Шестнайсет години след катастрофата на „Малабар Принцес“[2] втори самолет на компанията „Еър Индия“ се беше разбил над Монблан на същото място[3].

Бележки

[1] Канченджунга (Кангчендзьонга) е третият по височина връх в света (8585 м). Намира се между Индия и Непал и привлича голям брой поклонници и туристи от цял свят заради ритуалното обикаляне на върха (около 60 км), като е забранено изкачването му. — Б.пр.

[2] На 3 ноември 1950 г. четиримоторният витлов самолет на Air India „Принцесата на Малабар“ (Malabar Princess), с 40 души на борда и екипаж от осем души, изпълнява полет от Бомбай за Лондон с междинно кацане в Кайро. Оказвайки се над Алпите, главният пилот, англичанинът Алън Сейнт (Alan Saint), съобщава на контролната кула на летището в Женева, че в условията на снежна буря машината му губи височина, и иска принудително кацане. В 10:43 часа контролните кули в Гренобъл и Женева чуват съобщението: „Намирам се над Воарон, на 4700 м височина“. И връзката прекъсва. Самолетът не се приземява. — Б.пр.

[3] Следващото нещастие с индийски самолет и на почти същото място се случва на 24 януари 1966 г. Това е Boeing 707 на Air India, който пътува от Бейрут (Ливан) за Женева. Различни източници посочват различен брой жертви — 165 или 117. Между тях е атомният физик Хоми Джехангир Бхабха (Homi Jehangir Bhabha), смятан за баща на индийската ядрена програма. Привърженици на конспиративните теории виждат в този факт „сигурната“ причина за инцидента. — Б.пр.