Виктор Пелевин
Батман Аполо (22) (Свръхчовек — това звучи супергордо!)

Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Рама II (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Бэтман Аполло, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,3 (× 4гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
NomaD(2015)

Издание:

Автор: Виктор Пелевин

Заглавие: Батман Аполо

Преводач: Марина Чертова

Година на превод: 2015

Език, от който е преведено: руски

Издание: първо

Издател: ИК „Колибри“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2015

Тип: роман

Националност: руска

Печатница: Печатница „Инвестпрес“

Излязла от печат: 05 октомври 2015

Редактор: Татяна Джокова

Технически редактор: Симеон Айтов

Художник: Стефан Касъров

Коректор: Людмила Стефанова

ISBN: 978-619-150-678-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/4299

История

  1. —Добавяне

Социална реализация

Никой няма да отрече, че социалната реализация е важно нещо.

Парадоксът е в това, че съвременната наука вярва, че човешките мисли и чувства — включително усещането за социална значимост и жизнен успех — са резултат от електрохимичните реакции в мозъка; по-точно — дори не резултатите, а самите реакции и процеси. А пък от учителите на човечеството социалният успех е признат като напълно разумна цел, за постигането на която си струва да похабиш целия си живот.

И така, излиза, че от една страна, социалната значимост е определена комбинация от атоми в мозъка. А от друга — за постигането на тази нищожно малка по размери и стойност материална конфигурация трябва цял живот да се трудиш в така наречената „реалност“ за някакъв твърде неясен чичко, като преобръщаш огромни обеми материя. В това има някакъв потресаващ абсурд.

Впрочем това е същият този hard problem, разбирането на който е забранено за хората.

По-интересното е друго.

Може ли въобще човек да има „социална реализация“? Нима това не е фалшив „хепиенд“ от американски филм, извън рамките на който са скрити старостта и смъртта? Даже социалната реализация да е с размерите на Хеопсовата пирамида или яхтата на Стив Джобс, къде ще се дене тя след смъртта на реализирания?

Както казва в лична беседа св. Григорий Нисийски, „човекът е едно малко бързопреходно зловоние“. Но за този аспект на проблема учителите на човечеството предпочитат да не говорят и си спомнят за него само тогава, когато им е платена реклама за гробище или пенсионен фонд.

В руската преса преди известно време имаше вял спор между някакви персонажи на тема: „Равен ли е Лимонов[1] на Сахаров, Солженицин и Бродски, или това са смешни претенции?“. Отговаряме — равен е. И на Солженицин, и на Бродски, и на Сахаров. И на Коперник. И даже на другаря Сталин. На всеки поотделно и на всички сумарно. А те, и всеки поотделно, и всички заедно, са равни на нула. Същото се отнася до всеки Наполеон от лудницата, включително и за оригиналната френска марка. Уви, това се отнася и до произнасящия тези думи, макар той да е Кавалерът на Нощта.

Бележки

[1] Едуард Лимонов — руски писател, публицист и политик; един от опозиционните лидери в Русия и от организаторите на гражданските антиправителствени протести. — Б.р.