Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Istanbul Hatirasi, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод оттурски
- Йорданка Бибина, 2014 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4 (× 2гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция и форматиране
- Epsilon(2020)
Издание:
Автор: Ахмед Юмит
Заглавие: Паметта на Истанбул
Преводач: Йорданка Бибина
Език, от който е преведено: турски
Издание: първо
Издател: ИК „Колибри“
Град на издателя: София
Година на издаване: 2014
Тип: роман
Националност: турска
Печатница: Инвестпрес
Художник: Росен Дуков
Коректор: Колибри
ISBN: 978-619-150-190-8
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/6843
История
- —Добавяне
Престолнината на Сюлейман Великолепни — градът на Мимар Синан
Синан гледаше Божия дом. Най-големият му купол, окачен сякаш на самия небосвод. Гледаше малките куполи около него, обръжили го като златни звезди спътници. Плуващите в небесната синева четири минарета. Богато украсените, сякаш усукани спираловидно шерефета. Отвъдните светове, към които сочеха минаретата. Арките, напомнящи на вечната луна. Колонадите, в чиито сенки можеше да прекараш целия си живот. Фонтанът, от който струеше водата на живота! Стените, изработени като прекрасни килими. Разноцветните прозорци. Здраво заключените порти, зад които сякаш се криеше самият рай.
Синан гледаше Божия дом. Най-величествената постройка, която беше правил някога. Този божествен храм щеше да промени облика на града. Свързвайки разума със сърцето, сливайки труда с вярата, превръщайки начертаното в поезия. Да, още веднъж щеше да промени този град. Мраморът приличаше на везана коприна, железните украси — на най-фина бродерия, дърворезбите — на дантели. Както пророкът Соломон управляваше джиновете, така и главният архитект на султан Сюлейман Великолепни, Синан, беше подчинил на волята си всичко живо и неживо на земята и в недрата й.
Синан гледаше Божия дом. Погледът му галеше всеки детайл, умът му изброяваше дните, останали в миналото. Гледаше огромните стени на храма и пред очите му изплуваха кирпичените къщи и едно селско хлапе, тичащо по калните улици между тях. Още ненавършил петнайсет, и се откъсна от семейството си, тръгна бос и гол по света. Като първия човек Адам. Като странник сред аджами огланите[1]. Тих и скромен, опитващ се с дюлгерството да забрави тъгата за близките си.
Синан гледаше Божия дом. Спомняше си как бе започнал всичко от дюлгерството. Първо беше изучил тайните на дървото — всичките тънкости на занаята, трудностите, красотата. Скоро усвои езика на дървото и започна да разговаря с камъка, земята, желязото, стъклото. Но никога нищо не вкарваше в калъп — нито дървото, нито камъка, нито твърдото желязо, нито чупливото стъкло. Ако не беше станал дюлгерин, нямаше да може да построи и този величествен храм. Още щом вдъхна аромата на първото дърво, което резбоваше, усети не само уханието на бор, а цял един океан от миризми, който се разля в тялото му и го изпълни отвътре.
Синан гледаше Божия дом. На крачка пред него бе султан Сюлейман Великолепни. Предците му бяха посадили едно дърво насред пустошта на степите. То се беше разклонило и хвърлило сянката си върху три континента. Нему се падаше да го отгледа още по-голямо и да побере целия свят под сянката му. Предците му бяха сътворили този град, превръщайки го в розова градина. Нему се падаше да оживи тази розова градина, да я изпълни с музика, поезия, да я украси с миниатюри, с красотата на калиграфското изкуство, с архитектурата. Ако не израстяха рози от ножницата на сабята му, ако един султан не намереше мъдростта в розите, той не би могъл да стане владетел на света.
Султанът гледаше Божия дом. На крачка зад него бе главният архитект Синан. Този султан, който беше сянката на Аллах върху земята. Този султан, който владееше три континента. Османският император, владетелят на света. Единственият син на султан Селим Явуз — Сюлейман Великолепни. Този султан, който педя по педя беше разширил империята и се беше прославил в целия свят. Този султан, който беше направил Синан свой главен архитект и му беше отворил всички врати на империята, беше му дал хазната, за да строи. Бе му дал властта да обнови града, да го разхубави и благоустрои. Разбира се, че Синан щеше да стои на крачка зад него, почтително, с наведена глава.
Султан Сюлейман Великолепни гледаше Божия дом. Очите му блестяха като диаманти изпод тюрбана. Изправи гордо чело, погледна с преклонение към величествения храм, символ на исляма и неговия пророк. Огромна благодарност се надигна в сърцето му, докато съзерцаваше четирите минарета, издигнати в прослава на четиримата халифи. Благодареше на Аллах, на прадядо си султан Мехмед Фатих хан, на дядо си Баязид хан и на баща си султан Селим Явуз. Благодареше, че и той като тях бе успял да съгради такъв храм и да им го дари. Тъгата му вече се бе разсеяла, сърцето му се бе разведрило, съмненията му се бяха изпарили. Вече знаеше, че също както империята, и името му щеше да живее заедно с тази джамия.
Султан Сюлейман Великолепни гледаше Божия дом. На крачка зад него бе главният архитект Синан. Затаил дъх в очакване какво ще каже падишахът на този свят. Беше затаил дъх, но сърцето му биеше лудо. Като развълнувано море, като вятър в градина, като небе пред проливен дъжд. Като първия път, когато беше преклонил чело пред хаджи Бекташ, когато влезе в еничарския корпус. Като първия път, в който потегли на поход. Както когато спуснаха три лодки във водите на езерото Ван, и му се струваше, че никога няма да достигнат до другия бряг. Като болезнения спомен за смъртта на майка му, за която научи при първото си завръщане у дома.
Сюлейман гледаше Божия дом. Величественият храм, който винаги ще се споменава с неговото име. Гледаше свещената постройка, сякаш изографисана направо в небето. Единственото и неповторимо творение на неговата династия и на неговото управление. Синан гледаше към портата на Божия дом. Зад двете й украсени със седеф резбовани врати сякаш се криеше самият рай. Гледаше ключовете, които щяха да отворят тази порта. Бяха кацнали в дланите му като гълъб — предвестник на щастливи дни. Султанът гледаше Мимар Синан. Архитектът бе свел глава, бе забил поглед в земята. Почтително стоеше на крачка зад султана.
Сюлейман гледаше Синан. Човекът, който за седем години беше завършил този величествен храм. Като Аллах, който за седем дни беше създал седемте небеса и за седем дни беше създал всичко живо. Сюлейман гледаше Синан, чиято съдба, както и неговата, беше предначертана — да бъде слуга на султаната. Архитектът, който беше построил кюллийе в памет на любимата му жена, тюрбе за починалия му син, джамии за дъщеря му. Геният, издигнал във всяко кътче на града своите божествени творения. Султанът извика Синан и му каза:
— Ела, Мимарбашъ[2], тези ключове са твои! Ти трябва да отвориш Божия дом, който съгради с чистото си сърце и с молитвите си!