Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Cuentos para regalar a personas sensibles, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод отиспански
- Виктория Недева, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 2гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Silverkata(2020)
Издание:
Автор: Енрике Марискал
Заглавие: Приказки за подарък на чувствителни хора
Преводач: Виктория Недева
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: испански (не е указано)
Издание: първо
Издател: ИК „Бард“ ООД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: испанска
Излязла от печат: 14.10.2010
Редактор: Мария Василева
ISBN: 978-954-655-156-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10809
История
- —Добавяне
29. Човешкото лице на организацията
Организацията — това са хората, които работят в нея.
Когато цари атмосфера на страх, изобилстват клюките и липсата на колегиалност.
Когато началниците злоупотребяват с властта, става невъзможна гладката, прозрачна и следователно продуктивна комуникация.
Всички са наясно с важността на икономическите резултати.
И напротив, не всички знаят, че в основата на тези постижения е и хуманното отношение.
Почти цялото обучение за работа в организация обаче е техническо, специализирано. Затова приоритет става развитието на социални умения за ръководство, които да утвърдят хуманната част от производството със стимули за екипност и професионализъм.
Не е възможно съчетаването на информационни технологии от последно поколение със средновековни методи на управление. Противоречията пораждат неприемлив разход на средства и човешки ресурси. Неизчерпаем е списъкът с униженията, обидите и изолацията, които си позволяват лошите началници.
Факт е, че много хора страдат от липсата на работа, което е жалко от социална гледна точка, а и от всички перспективи. Други се потискат безсмислено от тягостните междуличностни взаимоотношения на работното място. „Работна позиция“[1] в един синонимен речник се отъждествява с „министерство“, тоест традиционен пристан за безделници.
Всъщност, работа не липсва. Няма обаче много добри работни места. Има много „работа — излишен пълнеж“, много хора пък са безработни в страна, пълна с възможности за производство, в цяла една планета, в която липсва съзидателното начало.
Признаците на лошата работна среда са трудно забележими, но въпреки това не убягват от окото на внимателния наблюдател.
Начинът на общуване в рамките на организацията със сигурност се пренася и в отношението към клиентите с изключително опасни последствия — крах на личността и на фирмата. Силите на отблъскване са също толкова неумолими, колкото и тези на привличане — първите разрушават морал, но вторите създават уютни фабрики за благосъстояние и просперитет. Необходими са умения за избор.
Няколко полезни съвета:
• Потърсете личното отношение. Мястото, което заслужава посвещаване на най-хубавите години от живота, е онова, където на работника не се гледа като на подчинен, а като на човек с живот и извън офиса.
• Ако на интервюто за работа почувствате, че се отнасят към вас като към лесно сменяема част от машина, потърсете нови хоризонти. Не се съгласявайте да ви малтретират от самото начало.
• Оценете хората, които ви интервюират. Ако всички ви задават едни и същи въпроси, това е сигурен знак за строга и нетолерантна среда.
• Ако забележите директна намеса във вашия личен живот, сексуални навици, планове за забременяване, със сигурност трябва да застанете нащрек.
В една много известна компания се търсеше лидер с изключително добре развита творческа нагласа. Когато кандидатът попълнил първоначалния формуляр, бил категорично отхвърлен.
Психоложката прочете ужасена „престъпните“ отговори на младия кандидат:
• Пол[2]: Всякакъв.
• Употребявате ли алкохол в някоя от неговите разновидности?: Само в течен вид.
• Какво ви накара да се заинтересувате от нашата обява?: Червените цифри.
Друг служител пък почувства достойно отношение към себе си, когато шефът се приближи загрижено и му каза: „Гонсалес, зарежете всичко и се приберете вкъщи, там се нуждаят от вас“.
Началникът беше доловил по лицето на служителя притеснението за болния му баща.