Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Cuentos para regalar a personas sensibles, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод отиспански
- Виктория Недева, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 2гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Silverkata(2020)
Издание:
Автор: Енрике Марискал
Заглавие: Приказки за подарък на чувствителни хора
Преводач: Виктория Недева
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: испански (не е указано)
Издание: първо
Издател: ИК „Бард“ ООД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: испанска
Излязла от печат: 14.10.2010
Редактор: Мария Василева
ISBN: 978-954-655-156-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10809
История
- —Добавяне
20. Шефът си е шеф (I)
Авторитаризмът не се препоръчва, защото води до липса на дисциплина. Поражда у хората, които са подложени на зловредното му влияние, две противоположни ответни реакции: подчинение или бунт. Винаги е за препоръчване естественото уважение към властта.
Уважава се онова, което е достойно за уважение, и заемащият признато място в йерархията по познание, опит, старание, вдъхва на своите подчинени възхищение и ентусиазъм. Злоупотребата с властта е пагубна, оставя незаличими следи и предизвиква хората да си отмъстят при удобен случай за полученото лошо отношение и насилие.
Една дума може да нарани много повече от физически удар, сарказмът унижава и обижда. Ако нещо не се предлага на официалния пазар, то може да се намери на черната борса. Мисълта, която не може да се изрази свободно, се пише в тоалетните или се изрича ясно в тишината, създадена от богатото въображение. Ако можеше да се чуе какво мисли едно потиснато съзнание, докато се усмихва на потисника!..
Има служители, които се срамуват от своите началници. Много е тъжно, когато на някого се налага да защитава некомпетентния си шеф. Или да оневинява емоционални изблици, които са характерни за познат чревен проблем, но не и за управленско ниво.
Някои началници се опитват да предлагат модерни съвети, закупени „на кило“ от представителите на външни консултантски фирми, сякаш са някаква стока.
Без да могат да се отърсят от стария явен или скрит авторитарен стил, заявяват:
— Господа, фирмата има нужда от повече въображение! Искам идеи, творчество, иновации. Трябва да се събудим веднъж завинаги, да се оттласнем… Преди да предприемате каквато и да било инициатива обаче… посъветвайте се с мен!
Един самолетоносач на английския морски флот се изгубва в открито море в облачна и бурна нощ.
Притеснен, капитанът се качва на палубата и забелязва, че някаква светлина се приближава право към мощния кораб. Със специални светлинни сигнали веднага изпраща следното съобщение:
— Опасност от катастрофа. Опасност от катастрофа. Завийте на шестдесет градуса.
Веднага други светлинни сигнали отговарят:
— Опасност от катастрофа. Опасност от катастрофа. Завийте на шестдесет градуса.
Капитанът отвръща възмутен:
— Тук капитан Ричард Смит, шестнадесет ордена за храброст, отговорен за самолетоносач на НАТО, „Аполо“, кралски рицар. Вие завийте на шестдесет градуса и се идентифицирайте.
— Опасност от катастрофа. Опасност от катастрофа. Завийте на шестдесет градуса. Тук моряк Гомес, отговорник за фара на кулата Херкулес в Ла Коруня.
Фактите решават.
Фаровете са като кльощави и високомерни гиганти с очила за късогледство, силози, които съхраняват слънчеви лъчи, морски птици, самотни кули.
Отговорниците за фаровете са амфибии по душа, наблюдават залезите, които ги карат да запалят светлините, както и изгревите, които ги приспиват.
Ернесто К. Урибуру, човек с чувствителна душа, се посвети на вълнението да изучава на фаровете, които ориентират винаги безмълвно, много по-добре от речите на някои началници.