Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Cuentos para regalar a personas sensibles, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод отиспански
- Виктория Недева, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 2гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Silverkata(2020)
Издание:
Автор: Енрике Марискал
Заглавие: Приказки за подарък на чувствителни хора
Преводач: Виктория Недева
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: испански (не е указано)
Издание: първо
Издател: ИК „Бард“ ООД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: испанска
Излязла от печат: 14.10.2010
Редактор: Мария Василева
ISBN: 978-954-655-156-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10809
История
- —Добавяне
18. Грехът тъга
Известни са повече от хиляда добре дефинирани гряха.
Един от тях е тъгата, липсата на цвят в душата.
Призмата превръща светлината в дъга, със седем основни цвята. Понякога обаче окото възприема само черното или неговата противоположност — бялото, липсата на цвят.
Тъгата има очевидни признаци: прекалената употреба на стимуланти; задължителното пийване с колеги след края на работния ден; подарената допълнителна чашка; угрижените лица на онези, които търсят работа или работят.
Все по-очевидно черното и сивите нюанси започват да преобладават в облеклото. Онези, които се стремят към ръководни позиции, се обличат в черно като началниците си и се движат превзето из центъра на града. Младежите излизат на разходка в тъмни дрехи, якета и ботуши, с подчертано вампирско излъчване.
Писателите, последвани от множество колекционери на автографи, обикновено се обличат в черно. Много е вероятно да започнат да се продават черни дрехи и за бебетата, сиви престилки за учениците, тъмни рокли за булките, за да са в тон с чаршафите.
Тъгата се приютява в телевизионните сериали: убий или ще бъдеш убит. Главното действие се развива по време на погребение. Тъгата е началото на края. Този, който се смее, е нехранимайко.
Стремежът към тъгата е забележителен.
Това обаче е грях, пропусната цел, неуспех. Хората извършват грях, поне в етимологичен смисъл, когато не постигат онова, което трябва, когато объркват живота си, когато предават радостта.
Веднъж се срещнали два котарака — един тъжен и един весел. Първият се въртял в кръг постоянно и напразно се опитвал да си хване опашката.
Другият го попитал:
— Какво ти става? Какво правиш?
— Опитвам се да си хвана опашката, ако я достигна, ще съм щастлив, почти я стигам… — Спрял се за момент да си почине и полюбопитствал: — А ти защо не си гониш опашката?
Щастливият котарак се усмихнал:
— Някога го правех, когато бях недоволен от себе си. Един ден обаче открих, че ако ходя, тя ме следва, и престанах да се въртя унило. Оттогава ме придружава без проблеми. Радвам се, че е там, където е.
Възможно е да намерим пълна чаша щастие в най-простите неща на света — в безплатното признание на нашите собствени умения да изпитваме удоволствие, в споделения смях, в това да се идентифицираме с някои от цветовете на чудото на светлината.
Нека не се опитваме да преследваме нашата сянка.
Тя ни следва, когато не й обръщаме внимание. Тъгата набира сили, когато допускаме греха да я изпитваме.