Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Here’s the difference, 1975 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 1997 (Пълни авторски права)
- Форма
- Религиозен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- vesi_libra(2019)
- Разпознаване, корекция и форматиране
- Стаси 5(2020)
Издание:
Автор: Уилиям Макдоналд
Заглавие: Разлики
Преводач: Мария Димитрова; Красимира Ненова (стихове)
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Верен
Град на издателя: София
Година на издаване: 2015
Тип: религиозен текст
Националност: американска (не е указана)
Редактор: Любен Коев
Художник: Dieter Otten, Bergneustadt
Коректор: Юлиана Балканджиева
ISBN: 978-619-7015-71-3
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10617
История
- —Добавяне
3. Етапи на Второто пришествие на Христос
В предходната лекция ние видяхме, че е необходимо да се прави разлика между Първото и Второто пришествие на Христос. Първото е вече в историята; то се е случило преди близо 2000 години. Второто е в областта на пророчествата, чието изпълнение все още предстои.
Трябва обаче да се разбере, че Второто пришествие на Христос не е единично събитие. То заема определен период от време и има четири стадия или фази. И така, в тази глава нашата цел е да разграничим тези фази.
В оригиналния език на Новия Завет думата „идване“ или „пришествие“ означава „присъствие“ или „идване близо до“. Това включва пристигане, последвано от присъствие. Тази дума обикновено се е употребявала във връзка с идването на някой цар и неговия престой.
Дори и на английски[1] думата „идване“ се употребява в този смисъл. Например можем да кажем: „Идването на Христос в Галилея донася изцеление на множествата“. С това нямаме предвид само деня на Неговото пристигане в Галилея, а целия период, който Той е прекарал в тази област.
И така, когато мислим за Второто Христово пришествие, ние трябва да си го представяме по-скоро като период от време, отколкото като едно изолирано събитие. Този период от време се състои от четири стадия, които могат да се обозначат както следва:
1. Начало
2. Ход
3. Изява (явление или разкриване)
4. Кулминация
1. Началото на Христовото пришествие
Началото на Христовото пришествие е грабването, т.е. идването на Христос за Неговите светии. Той ще дойде от небето, мъртвите в Христос ще бъдат възкресени, живите вярващи ще бъдат преобразени и всички заедно ще отидат в дома на Отца. Това може да се случи всеки момент и ще трае един миг.
„Защото, както в Адам всички умират, така и в Христос всички ще оживеят. Но всеки на своя ред: Христос — първият плод; а после тези, които са Христови — при Неговото пришествие.“
„А не желаем, братя, да останете в незнание за ония, които са починали, за да не скърбите както другите, които нямат надежда. Защото, ако вярваме, че Иисус умря и възкръсна, така и Бог ще приведе починалите чрез Иисус с Него. Защото това ви казваме чрез словото от Господа: че ние, живите, останалите до Господното пришествие, няма да изпреварим починалите. Понеже Сам Господ ще слезе от небето с команда, с гласа на архангел и с Божия тръба; и мъртвите в Христос първо ще възкръснат; после ние, живите, останалите, ще бъдем грабнати заедно с тях в облаци да срещнем Господа във въздуха; и така ще бъдем винаги с Господа. И така, насърчавайте се един друг с тия думи.“
„А колкото за пришествието на нашия Господ Иисус Христос и нашето събиране при Него, молим ви братя…“
„И така, братя, останете търпеливи до Господното пришествие. Ето, земеделецът очаква скъпоценния плод от земята и дълго търпи за него, докато получи и ранния, и късния дъжд. Бъдете и вие търпеливи и укрепете сърцата си, защото Господното пришествие наближи.“
„И така, дечица, стойте в Него, та когато се яви, да имаме дръзновение и да не се посрамим пред Него при Неговото пришествие.“
Други пасажи, отнасящи се за Грабването, са: Йн. 14:1-4; 1 Кор. 15:51-54; Фил. 3:20-21; 1 Сол. 1:10; Евр. 9:28; 1 Йн. 3:2; Откр. 22:7, 20.
2. Ходът на Христовото пришествие
Вторият стадий, ходът на Христовото пришествие, включва Христовото съдилище, където ще се раздадат наградите на вярващите за тяхното предано служение.
„Понеже, коя е нашата надежда или радост, или венец, с който се хвалим пред нашия Господ Иисус при Неговото пришествие?“
„И Сам Бог на мира да ви освети напълно; и дано се запазят непокътнати вашият дух, душа и тяло без порок при пришествието на нашия Господ Иисус Христос“
Вижте и Римляни 14:10-12; 1 Коринтяни 3:11-15; 2 Коринтяни 5:10; 2 Тимотей 4:7-8.
Друго събитие, което вероятно трябва да се включи към хода на Христовото пришествие, е сватбената вечеря на Агнето. От местоположението и в книгата Откровение става ясно, че тя ще се състои преди славното царуване на Христос. Ние я включваме в този период, въпреки че думата „пришествие“ не е пряко употребена във връзка с нея.
„И чух нещо като глас от огромно множество, като глас от много води и като глас от силни гръмове, които казваха: Алилуя! Защото Господ, нашият Бог, Всемогъщият, се възцари. Нека се радваме и се веселим и нека Му отдадем слава; защото дойде сватбата на Агнето и Неговата жена се е приготвила. И на нея се даде да се облече в блестящ и чист висон; защото висонът са праведните дела на светиите. И ми каза: Напиши: Блажени са тези, които са поканени на сватбената вечеря на Агнето. И ми каза: Тези са истинните Божии думи.“
Докато тези събития протичат на небето, земята ще преживява време на скръб и изпитания. Това ще продължи около 7 години, през които Бог ще излива все по-страшни и по-страшни наказания върху земята (Дан. 9:27; Мат. 24:4-28; Откр. 6–19). Втората половина на периода е известна като голямата скръб; тя ще се изяви чрез невиждано тежки бедствия и страдания (Мат. 24:15-31).
3. Изявата на Христовото пришествие
Третата фаза е изявата (или разкриването) на Христовото пришествие, която представлява Неговото завръщане на земята в сила и слава, за да царува като Цар на царете и Господар на господарите. Грабването няма да бъде видяно от света; то ще стане за част от секундата. Но когато Христос дойде, за да управлява земята, всяко око ще Го види. Затова тази трета фаза е наречена разкриване на Неговото пришествие.
„И когато седеше на Елеонския хълм, учениците дойдоха при Него насаме и Му казаха: Кажи ни кога ще бъде това. И какъв ще бъде белегът на Твоето пришествие и на свършека на света?“
„Защото, както светкавицата излиза от изток и се вижда чак до запад, така ще бъде пришествието на Човешкия Син.“
„И както бяха Ноевите дни, така ще бъде пришествието на Човешкия Син.“
„… и не разбраха, докато дойде потопът и завлече всички — така ще бъде и пришествието на Човешкия Син.“
„… за да утвърди сърцата ви непорочни в святост пред нашия Бог и Отец при пришествието на нашия Господ Иисус с всичките Негови светии.“
„… и тогава ще се открие беззаконният, когото Господ Иисус ще премахне с дъха на устата си, и ще унищожи с явлението на пришествието си.“
„Защото, когато ви обявихме силата и пришествието на нашия Господ Иисус Христос, ние не следвахме хитро измислени басни, а бяхме очевидци на Неговото величие“ (2 Петр. 1:16). Тук Петър говори за изявата на Христовото пришествие, чийто предобраз бе видял на планината на Преображението.
Други места, където се споменава този трети стадий на Христовото пришествие, откриваме в Захария 14:4; Малахия 4:13; Деяния 1:11; Юда 14; 2 Солунци 1:7-9; Откровение 1:7; 19:11-16.
4. Кулминацията на Христовото пришествие
Последният стадий е кулминацията на Христовото пришествие — разрушаването на небето и земята чрез огън. Това ще стане след хилядолетното царство на Христос на земята. Откриваме го във 2 Петрово 3:3-4, 7–13.
„Преди всичко знайте това, че в последните дни ще дойдат подиграватели с подигравки, които ще ходят по своите собствени страсти и ще казват: Къде е обещаното Му пришествие? Защото, откак са се поминали бащите ни, всичко си стои така, както е било от началото на създанието… Така със същото слово са съхранени и днешните небе и земя, пазени за огън до деня на съда и погибелта на нечестивите човеци. Но това да не бъде скрито от вас, възлюбени, че за Господа един ден е като хиляда години и хиляда години — като един ден. Господ не забравя това, което е обещал, както някои смятат това за забавяне, а дълго ни търпи; понеже не иска да погинат някои, а всички да дойдат на покаяние. Но Господният ден ще дойде като крадец, когато небето ще отмине с бучене и елементите нажежени ще се разпаднат; и земята и делата по нея ще изгорят. И така, понеже всичко това ще се разпадне, какви трябва да сте вие в своя свят живот и благочестие, като очаквате и ускорявате идването на Божия ден, за който небето възпламенено ще се разпадне и нажежените елементи ще се стопят? Но ние според обещанието Му очакваме нови небеса и нова земя, в които обитава правда.“
В тази глава четем за подиграватели, които ще се явят в последните дни и ще отхвърлят възможността за завръщането на Христос. Кой аспект от Неговото пришествие имат предвид те? Грабването ли? Не. Те едва ли знаят нещо за него. Дали имат предвид идването на Христос, за да управлява? Не. Очевидно не и това. Целият контекст ни дава да разберем, че те се присмиват на крайното наказание на грешниците от Господа. Те имат предвид последната Божия присъда над земята, или както още я наричат — „краят на света“. Тяхното мнение е, че няма за какво да се безпокоят. Досега Бог не се е намесил в историята, няма да се намеси и в бъдеще. Така те се чувстват свободни да продължават да грешат, както в думите, така и в действията си.
Апостол Петър отговаря на присмеха им, посочвайки времето след хилядолетното царство на Христос, когато небето и земята, такива, каквито ги познаваме сега, ще бъдат напълно разрушени. Кулминацията на Христовото пришествие ще дойде след хилядолетното царство, когато ще се постави началото на Вечната Държава.
Някой може да попита „Но откъде знаете, че първият и третият етап, грабването и изявата на пришествието, са две отделни събития?“. Отговорът е, че в Писанието те са разграничени по следния начин:
Грабването | Изявата на пришествието |
---|---|
1. Христос идва, но остава във въздуха (1 Сол. 4:16-17). | 1. Той идва на земята (Зах. 14:4). |
2. Той идва за Своите светии (1 Сол. 4:16-17). | 2. Той идва със Своите светии (1 Сол. 3:13; Юда 14). |
3. Грабването е тайна, т.е. истина, неоткрита в старозаветните времена (1 Кор. 15:51). | 3. Явлението на пришествието не е тайна, то е обект на много старозаветни пророчества (Псалм 72; Исая 11; Зах. 14). |
4. За идването на Христос за Неговите никъде не е казано, че се предшества от небесни знамения. | 4. Идването на Христос с Неговите светии ще бъде възвестено от небесни знамения (Мат. 24:29-30). |
5. Грабването се идентифицира с Деня на Христос (1 Кор. 1:8; 2 Кор. 1:14; Фил. 1:6, 10). | 5. Пришествието се идентифицира с Деня на Господа (2 Сол. 2:1-12). |
6. Грабването се представя като време на благословение (1 Сол. 4:18). | 6. Главното ударение на изявата на пришествието пада върху съда (2 Сол. 2:8-12). |
7. Грабването става „в един миг, в мигване на око“ (1 Кор. 15:52). Това силно навежда на мисълта, че светът няма да забележи как ще стане грабването. | 7. Пришествието ще бъде за целия свят (Мат. 24:27; Откр. 1:7). |
8. Грабването изглежда се отнася преди всичко за Църквата (Йн 14:1-4; 1 Кор. 15:51-58; 1 Сол. 4:13-18). | 8. Явлението на пришествието се отнася преди всичко до Израел и след това до нееврейските народи (Мат. 24:1-25:46). |
9. Христос идва като светлата утринна звезда (Откр. 22:16). | 9. Христос идва като Слънцето на Правдата с изцеление в крилата си (Мал. 4:2). |