Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Here’s the difference, 1975 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 1997 (Пълни авторски права)
- Форма
- Религиозен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- vesi_libra(2019)
- Разпознаване, корекция и форматиране
- Стаси 5(2020)
Издание:
Автор: Уилиям Макдоналд
Заглавие: Разлики
Преводач: Мария Димитрова; Красимира Ненова (стихове)
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Верен
Град на издателя: София
Година на издаване: 2015
Тип: религиозен текст
Националност: американска (не е указана)
Редактор: Любен Коев
Художник: Dieter Otten, Bergneustadt
Коректор: Юлиана Балканджиева
ISBN: 978-619-7015-71-3
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10617
История
- —Добавяне
17. Двойно изпълнение на пророчествата
Когато стигнем до изучаването на пророческите писания, от най-голяма полза ще ни бъде да осъзнаем, че някои от пророчествата се сбъдват повече от един път. Не е необичайно да срещнем предсказание, което има едно предварително, частично изпълнение, а след това идва и пълното му, окончателно реализиране. Това е известно като „закона за двойното изпълнение“.
Класическият пример е пророчеството на Йоил за изливането на Духа:
„И след това ще излея Духа си на всяка твар; и синовете ви и дъщерите ви ще пророкуват, старците ви ще виждат сънища, юношите ви ще виждат видения; още и на слугите и на слугините ще изливам Духа Си в ония дни. И ще покажа чудеса на небето и на земята, кръв, огън и стълбове от дим. Слънцето ще се обърне в тъмнина, и луната в кръв, преди да дойде великият и страшен ден Господен. И всеки, който призове името Господне, ще се избави“.
Когато апостол Петър цитира този пасаж в деня на Петдесетница (Деян. 2:14-21), той казва: „… това е казаното чрез пророк Йоил“. Но той явно не е имал предвид, че това е цялостно изпълнение, тъй като някои неща, споменати от Йоил, не се случват на Петдесетница.
Духът не се изля на всяка твар, а само на три хиляди евреи. Нямаше чудеса на небето — слънцето не се обърна в тъмнина, нито луната — в кръв. Не се появяват и всички знамения на земята — кръв, огън и стълбове от дим.
Това означава, че Петдесетница е едно ранно и незавършено изпълнение на Йоиловото пророчество. Неговото пълно сбъдване ще стане при Второто пришествие на Христос. Неговото идване ще бъде предшествано от предсказаните знамения и ще бъде последвано от изливане на Неговия Дух на всяка твар, намираща се по земята по време на Хилядолетното царство.
Друга илюстрация на „закона за двойно изпълнение“ имаме в известния пасаж за девицата в Исая 7:14:
„За това сам Господ ще ви даде знамение: Ето, девица ще зачене и ще роди син, и ще го нарече Емануил“.
Явно пророчеството е имало непосредствено значение за цар Ахаз, а именно че е щяло се роди дете и да го нарекат „Бог с нас“, като знак, че победата е близо. Преди детето да станело на възраст да различава добро и зло, съюзът между Сирия и Израил щял да бъде нарушен и само след още няколко години детето щяло да заживее охолно в земята (ст. 15).
Но пълното разшифроване на стиха идва с раждането на Христос:
"А всичко това стана, за да се сбъдне реченото от Господа чрез пророка, който каза: „Ето, девицата ще зачене и ще роди син; и ще Го нарекат Емануил, което се превежда: Бог с нас“.
Трети пример за двойно изпълнение намираме в Псалм 118:26а:
„Благословен в името Господно да бъде оня, който иде“.
Когато Иисус влиза яздейки в Ерусалим на първата Цветница, тълпата вика: „Осанна на Давидовия Син! Благословен, който иде в Господното име!“ (Мат. 21:9)
Но ние знаем, че с това пророчеството не е изчерпано, защото по-късно, оплаквайки Ерусалим, Господ Иисус казва:
„Защото ви казвам, че отсега нататък няма вече да Ме видите, докогато речете: Благословен Оня, който иде в Господното име“.
Изпълнението ще бъде завършено, когато Спасителят се завърне в сила и слава на земята при един народ, който ще Го приветства като Месия и Цар.
Разрушаването на Ерусалим е обект на още едно пророчество, което се изпълнява два пъти. Иисус предрича разорението на града в Лука 21:20-24. Очевидно думите Му се сбъдват през 70 г. сл. Хр., когато Тит и неговите римски легиони ограбват града и сравняват храма със земята. Но бедите на Ерусалим все още не са свършили. От Откровение 11:2 става ясно, че езичниците ще тъпчат светия град 42 месеца по време на голямата скръб.
В Деяния 4:25-26 е цитиран Псалм 2:1-2:
„Защо се разяряват народите, и племената намислюват суета? Опълчват се земните царе, и управниците се наговарят заедно, против Господа и против неговия Помазаник“.
В Деяния 4:27 тези думи са отнесени към разпъването на Христос на кръста:
„Защото наистина против Твоя свят Служител Иисус, когото Ти си помазал, се събраха в тоя град и Ирод, и Пилат Понтийски с езичниците и народа на Израил…“
Това е едно предварително и частично изпълнение на думите на псалмиста. По-нататъшното им изпълнение ще настъпи в края на голямата скръб, когато световните управници ще се обединят в безуспешен опит да попречат на Христос да поеме върховната власт.
Последен пример за закона за двойното изпълнение може да се открие в пророчествата, отнасящи се до повторното събиране на Израел (Исая 43:5-7; Ерем. 16:14-15; Езек. 36:8-11; 37:21). Тези пророчества се изпълняват частично, когато остатък от евреите се завръща в Израел от пленничеството във Вавилон, както е описано в Ездра и Неемия. Но главното събитие е все още в бъдещето. Всякакви минали събирания са само частици от изпълнението на пророчеството. По време на утеснението на Яков Бог ще доведе Своя избран земен народ от всички краища на света обратно в Израел (Мат. 24:31; Второз. 30:3-4; Езек. 36:24-32; 37:11-14).
Тогава и само тогава пророчествата ще се изпълнят изцяло и окончателно.