Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Here’s the difference, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Религиозен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1глас)

Информация

Сканиране
vesi_libra(2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5(2020)

Издание:

Автор: Уилиям Макдоналд

Заглавие: Разлики

Преводач: Мария Димитрова; Красимира Ненова (стихове)

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Верен

Град на издателя: София

Година на издаване: 2015

Тип: религиозен текст

Националност: американска (не е указана)

Редактор: Любен Коев

Художник: Dieter Otten, Bergneustadt

Коректор: Юлиана Балканджиева

ISBN: 978-619-7015-71-3

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10617

История

  1. —Добавяне

5. Трите времена на спасението

Когато станем християни, повечето от нас най-напред могат да възприемат само едно значение на спасението — спасение на душата. После, изучавайки Библията, ние автоматично се опитваме да приложим това значение всеки път, когато срещнем думата „спасение“. Но скоро откриваме, че то невинаги е подходящо.

Тогава ние разбираме, че „спасение“ е една доста обща дума, която може да означава избавление, безопасност или оздравление. Във Филипяни 1:19 например Павел я употребява във връзка със своето очаквано освобождаване от затвора:

„Защото зная, че това ще послужи за моето спасение чрез вашата молитва и чрез подкрепата на Духа на Иисус Христос“.

Във Филипяни 2:12 „спасение“ означава нещо много по-различно; то означава разрешаването на един проблем, който се появил в църквата във Филипи. Там е възникнало сериозно разногласие (Фил. 2:1-4; 4:2). Павел напомня на християните, че отговорът на този проблем е всички те да имат смирения и самопожертвователен дух на Господ Иисус. После в 12 стих той казва:

„Затова, възлюбени мои, както сте били винаги послушни — не само в моето присъствие, но сега много повече в моето отсъствие — изработвайте спасението си със страх и трепет“.

С други думи: „Аз ви показах пътя за избавление от проблема, който ви тревожи. Сега изработете разрешаването му със страх и трепет“.

В три пасажа думата спасение е употребена, за да опише избавление от удавяне:

„А когато моряците възнамеряваха да избягат от кораба и бяха свалили спасителната лодка в морето под предлог, че щели да спуснат котви откъм носа, Павел каза на стотника и на войниците: Ако тия не останат на кораба, вие не можете да се спасите.“

(Деян. 27:30-31, букв. превод)

„С вяра Ной, предупреден от Бога за неща, които още не се виждаха, и движен от страхопочитание, направи ковчег за спасение на своя дом.“

(Евр. 11:7)

„… в когото Той също отиде да проповядва на духовете в тъмницата, които едно време бяха непокорни, когато Божието дълготърпение ги чакаше в дните на Ной, докато се правеше ковчегът, в който малцина, тоест осем души, се спасиха през вода.“

(1 Петр. 3:19-20)

Но употребите на думите „спасение“ или „спасен“, от които ние принципно се интересуваме, са тези, които се отнасят за избавлението от греха. Това е и най-честата употреба на думата в Новия Завет.

Тук ние трябва да се научим да различаваме трите аспекта, в които се използва тази дума — минал, сегашен и бъдещ:

Минал — спасен съм от наказанието за греха.

Сегашен — спасявам се от властта на греха.

Бъдещ — ще бъда спасен от присъствието на греха.

Минал аспект

Ето няколко стиха, които говорят предимно за спасение от наказанието за греха:

„Защото по благодат сте спасени чрез вяра, и то не от сами вас — това е дар от Бога.“

(Ефес. 2:8)

„[Бог], който ни е спасил и призвал със свято призвание…“

(2 Тим. 1:9)

„Той ни спаси не чрез праведни дела, които сме сторили, а по Своята милост, чрез окъпването на новорождението и обновяването на Светия Дух.“

(Тит 3:5)

Забележка: В тези три примера думата „спасен“ е употребена в минало време. Има обаче други стихове, които говорят за нашето избавление от наказанието за греха, където глаголът не е непременно в минало време.

„И чрез никой друг няма спасение; защото няма под небето друго име, дадено между човеците, чрез което трябва да се спасим.“

(Деян. 4:12)

„Защото, ако изповядваш с устата си, че Иисус е Господ, и повярваш в сърцето си, че Бог Го е възкресил от мъртвите, ще се спасиш.“

(Римл. 10:9)

И така, дали става дума за миналия аспект на спасението, трябва да преценявате не по глаголното време, а по съдържанието на стиха. Ако се говори за избавлението от осъждението за грях, което е станало веднъж и завинаги, тогава трябва да ви е ясно, че това е миналият аспект на спасението.

Сегашен аспект

Въпреки че е истина, че съм вече спасен, също толкова вярно е и че бивам спасяван ден след ден. Спасен съм от вечното проклятие в пъкъла; сега се спасявам от вредите, които грехът нанася. Спасен съм от наказанието за греха; сега се спасявам от властта на греха. Спасен съм чрез завършеното дело на Христос на кръста; сега се спасявам чрез Неговия живот и Неговото застъпничество за мен при Божията десница. Това се има предвид например в Римляни 5:10:

„Защото, ако бяхме примирени с Бога чрез смъртта на Неговия Син, когато бяхме неприятели, колко повече сега, като сме примирени, ще се избавим чрез Неговия живот“.

Сегашният аспект на спасението по смисъл съвпада с освещението — процесът, чрез който Бог ни отделя за Себе Си, като ни отдалечава от греха и осквернението. За това спасение, което е един непрекъснат процес, четем в Евреи 7:25:

„Затова и може напълно да спасява онези, които идват при Бога чрез Него, понеже винаги живее, за да ходатайства за тях“.

Бъдещ аспект

И накрая — съществува и бъдещият аспект на спасението. Когато се срещнем лице в лице със Спасителя, ние ще бъдем спасени от самото присъствие на греха. Нашите тела ще бъдат изкупени и прославени.

Следващите стихове описват славния бъдещ завършек на нашето спасение:

„… защото нашето спасение е по-близо сега, отколкото когато повярвахме.“

(Римл. 13:11)

„Но ние, които сме от деня, нека бъдем трезви и нека облечем бронения нагръдник на вярата и любовта и сложим за шлем надеждата на спасението. Защото Бог ни е определил не за грях, а за да придобием спасение чрез нашия Господ Иисус Христос.“

(1 Сол. 5:8-9)

„… и ще се яви втори път, без да има работа с грях, за спасението на ония, които Го очакват.“

(Евр. 9:28)

„… [вие], които с Божията сила сте пазени чрез вяра за спасение, готово да се открие в последното време.“

(1 Петр. 1:5)

И трите аспекта

Ако се затруднявате да отнесете някой стих към един от тези аспекти, помнете, че той може да включва и трите. Ето два примера за това:

„Тя ще роди Син, когото ще наречеш Иисус, защото Той е, който ще спаси народа си от греховете му.“

(Мат. 1:21)

„В Него и вие, като чухте словото на истината — благовестието на вашето спасение — и като повярвате в Него, бяхте запечатани със Светия Дух на обещанието.“

(Ефес. 1:13)

В случаи като тези няма нужда да избирате, защото те се отнасят с еднаква сила към всичките три аспекта на спасението.