Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The traveller’s atlas: Europe, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1глас)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Майк Джерард

Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа

Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева

Година на превод: 2013

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2013

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-1218-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582

История

  1. —Добавяне

Чехия

Стария град на Прага

387_karta.jpgПрага с право се е превърнала в една от най-популярните туристически дестинации в Европа, разкривайки се в пълния си блясък след годините на мрачния комунистически режим.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

НАСЕЛЕНИЕ: 1 200 000 души

ВАЛУТА: чешка крона

КЛИМАТ: Прага се отличава със сравнително мек климат, но

топлите лета понякога са влажни, а през зимата температурите

може да паднат под нулата, ала сняг не вали много често.

КАКВО ДА НОСИТЕ: фотоапарат, дрехи за всякакво време и много

търпение, за да се придвижвате сред тълпите туристи.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: в периода март-април и

септември-октомври времето е сравнително сухо и топло.

НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: международното летище „Вацлав Хавел“ (Рузине),

което обслужва Прага, се намира на 20 км северозападно от града.

Транспортните връзки включват автобус от летището до най-близката станция

на метрото, нощна автобусна линия след края на работното време на метрото

и таксита.

НАСТАНЯВАНЕ: напливът от туристи е довел до увеличаване броя на

луксозните хотели и повишаване на цените в центъра на града,

като липсват добри условия за настаняване на ниски цени.

През 1991 г. в Европа падна т.нар. желязна завеса и ако има някой град, който повече от всеки друг е бил засегнат от тази промяна, това е Прага. За период от четиридесет и една години (1948–1989 г.) Прага е столица на Чехословакия — комунистическа държава в Източна Европа. През 1968 г., по време на Пражката пролет, настъпва кратък период на надежда и демократични реформи, но опитите за промяна са безмилостно стъпкани. Съвременниците на тези събития сигурно никога няма да забравят телевизионните репортажи, показващи танковете на Вацлавския площад и жестокостите по улиците на фона на красивите стари сгради.

Нежната революция

През 1989 г. се състоя Нежната революция, когато населението на няколко държави от Източния блок се противопостави на комунистическите си лидери и ги свали от власт, като отново избра демократичното управление. В резултат на това за Прага настъпиха промени, които хората никога не са си представяли. Когато желязната завеса се вдигна, Западът откри един приказно красив град, един източноевропейски Париж, към който започнаха да се стичат милиони туристи.

Икономиката на Прага се преобрази. За повечето хора това е благодат, но за някои — проклятие, тъй като някога тихите калдъръмени улички вече гъмжат от туристи. Но кой може да ги вини за желанието им да видят този прекрасен град, който някога са смятали за сив и неприветлив?

390_vultava.jpgРека Вълтава е най-дългата река в Чехия и минава през Прага под много красиви стари мостове.
Новият и Старият град
389_hradchani.jpgОт другата страна на река Вълтава, срещу Стария град, се издига замъкът Храдчани, зад чиито крепостни стени се намира прочутата катедрала „Свети Вит“ с острите си кули.

Градът продължава да е все така оживен и популярен. И разбира се, все така красив. Замъкът Храдчани — най-големият стар замък в света — и районът на Новия град привличат много посетители и по-специално онези, които искат да видят най-величествения сред европейските площади — Вацлавския площад. Без съмнение обаче Старият град (Старе Мнесто) е най-живописната и с най-богата история част от този много специален град.

Все пак в древен град като този понятията нов и стар са относителни. Новият град (Нове Мнесто) е бил построен през XIV в., по време на управлението на крал Карл IV, на когото е кръстен Карловият мост. Този мост свързва Стария град с квартала Мала страна от другата страна на р. Вълтава. Самата Мала страна (Малкият квартал) е била построена под замъка Храдчани през 1257 г.

Старият градски площад

Всяка обиколка на Стария град (Старе Мнесто) започва и често завършва на Стария градски площад (Старомнестке Намнести) — един от най-впечатляващите площади в цяла Европа. Той датира поне от XI в., когато там се е провеждал пазар. Част от очарованието му, както и от това на Стария град, се дължи на факта, че той се е разраснал по-скоро по естествен начин, отколкото по план. Улиците са ъгловати, с внезапни чупки и завои, и по-голямата част от района днес е пешеходна зона — което е добре, тъй като прекалено много хора се разхождат наоколо, разглеждайки в захлас невероятните сгради.

Една сграда, към която туристите със сигурност обръщат погледи на всеки кръгъл час, е Кметството на Стария град, чийто астрономически часовник е една от най-известните атракции на града. Първият часовник на Кметството бил изработен през 1410 г. и някои от частите му са останали и в сегашния часовник, който датира от 1490 г., макар да е бил подновяван и реконструиран през вековете. Това невероятно постижение на инженерната мисъл включва календар в долната си част с часовник със стрелки над него, който показва три различни астрономически данни. Точно преди часовникът да бие кръгъл час, се появяват издялани от дърво фигури на апостоли и други образи (включително и един скелет).

388_chasovnik.jpgАстрономическият часовник на стената на Кметството на Стария град е на повече от 500 години и все още работи.

Всички сгради около Стария градски площад заслужават внимание и ви се иска да направите снимки на всяка една. Над колоритното множество от къщи се извисяват готическите кули на църквата „Тин“, или както е пълното й наименование — „Дева Мария пред Тин“. Това е главната църква в Стария град и строежът й започва през 1365 г., но покривът й е завършен чак през 50-те години на XV в., а южната кула — през 1511 г.

От южната страна на „Старомнестке Намнести“ се намира сграда, която лесно може да пропуснете: „При Каменния овен“. Практиката да се дават на сградите — включително и на кръчмите — такива имена идва от времето, когато хората са били неграмотни и вместо с изписано название, адресът се обозначавал с рисунка или издялана на стена фигура. Някога в тази къща с издълбан в каменната стена овен е живяла Берта Фанта. Тя организирала в дома си литературни сбирки, на които присъствали местни писатели и интелектуалци, сред които редовен посетител бил Франц Кафка — може би най-прочутият пражки писател, който добива слава едва след смъртта си.

Тези няколко сгради са само частица от съкровищата, някои от които скрити, по улиците и площадите на Стария град на Прага. Това е един от най-красивите квартали в един от най-изящните европейски градове.

391_karta.jpgПрага.
393_most.jpgКарловият мост (4) е най-известният в Прага и датира от XIV в.
392_tantzuvasta.jpgТанцуващата къща (5) е доказателство, че в Прага има и атрактивна съвременна архитектура.
394_vatzlav.jpgПаметникът на Вацлав I (3) се издига пред Вацлавския площад, който е бил сцена на много митинги и политически протести през годините.
395_tin.jpgЦърквата „Дева Мария пред Тин“ (1) се издига гордо на „Старомнестке Намнести“.
Франц Кафка

Франц Кафка (1883–1924 г.) е роден в Прага и днес се счита за един от най-великите европейски писатели, въпреки че не получава признание приживе. Романите му — като „Процесът“ и „Замъкът“, описват кошмарни бюрократични светове и по някакъв начин предсказват комунистическия режим. Най-известната му творба е може би странният разказ „Метаморфозата“, в които главният герои се събужда една сутрин и открива, че се е превърнал в гигантско насекомо.

Замъците на Бохемия

396_karta.jpgОбластта Бохемия в Чехия е подслонила стотици замъци, които са сред най-красивите исторически забележителности в Европа.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

НАСЕЛЕНИЕ: 6 250 000 души

ВАЛУТА: чешка крона

КЛИМАТ: Бохемия се отличава с континентален климат —

с горещи лета (нерядко блажни) и студени зими с чести снеговалежи.

Летните температури могат да надвишат 30°С.

КАКВО ДА НОСИТЕ: по-топло облекло за разходка, добър разговорник.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: лятото

НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: Прага

НАСТАНЯВАНЕ: от луксозни спа курорти до хижи и обикновени селски къщи.

Независимо дали минавате през Бохемия с кола, колело, пеш или с обществен транспорт, ще виждате замъци, накъдето и да погледнете. Тази прекрасна живописна част от Централна Европа, която съставлява около две трети от Чехия, е изпъстрена с гористи хълмове и полегати ниви, с градове и села, които изглеждат като излезли от средновековна приказка. Приказни изглеждат и замъците, които красят пейзажа. В Бохемия има стотици замъци — от внушителни и готически до по-скромни семейни домове.

Нежната революция

Тази област буди още по-голям интерес, тъй като новата й история е тясно свързана с миналото. През последните двадесет години след Нежната революция в бивша Чехословакия (1989 г.) някои от тези замъци са върнати на законните им собственици. През 1938 г. частта от Западна Бохемия, позната като Судетска област (Судетенланд), е присъединена към нацистка Германия, а от 1939 до 1945 г. останалата част от Бохемия, заедно с Моравия, става германски протекторат. След войната до Нежната революция цяла Чехословакия е била, в по-голяма или по-малка степен, под контрола на Съветския съюз. Затова между 1938 и 1989 г. много хора или изоставили домовете си, за да намерят безопасно убежище, или имотите им били конфискувани от държавата.

След 1989 г. хората започват да се връщат и се опитват да си върнат земята и сградите, които някога са притежавали. Откакто туризмът започва да процъфтява, първо в Прага, а после и в останалите райони на Чехия, все повече замъци се отварят за публични посещения, за да се подпомогне набирането на средства за реставрацията им, която в някои случаи е изключително належаща.

Чески Крумлов
405_krumlov.jpgКръглата кула е една от най-отличителните черти на замъка в Чески Крумлов, а пред нея се издига зеленият връх на пететажната кула на църквата „Свети Йощ (Йодок)“.

Един от най-известните и красиви замъци в Южна Бохемия се намира в Чески Крумлов. Целият стар град, който се е разраснал около замъка, е обявен за обект — един от дузината в Чехия — от Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, поставяйки Чески Крумлов наравно със Стария град на Прага.

Чески Крумлов е разположен близо до австрийската граница на един завой на р. Вълтава — най-дългата река в страната. В края на XII в, на това място реката можела лесно да се прегази, затова селището станало важна точка по Вълтава. Към края на XIII в. внушителният замък вече се издигал елегантно над речния завой. Той е сред най-големите замъци в Централна Европа, с пет вътрешни двора.

Въпреки че замъкът е обновяван и променян през вековете, първоначалният му облик е доста добре запазен. Най-удивителната постройка е бароковият театър от XVIII в. Той бил построен от фамилията Шварценберг, която притежавала замъка от 1719 до 1945 г. Този огромен и величествен театър е оцелял непокътнат с всичките си декори, реквизити и сценична техника. Той е толкова ценен и рядък, че сега се използва само три пъти в годината, за да се съхрани.

399_karta.jpgЧехия.
401_hluboka.jpgЗамъкът Хлубока (6) близо до Ческе Будейовице комбинира стилове от няколко века и резултатът е сграда с уникален облик.
404_okorj.jpgЗамъкът Окорж (5) е популярен обект за еднодневна екскурзия от Прага, макар че е бил изоставен в края на XVIII в. и сега е разрушен.
402_nebilovi.jpgСтроежът на бароковия замък Небилови (3) в района на Пълзен, Западна Бохемия, започнал през 1706 г.
400_zvikov.jpgЗамъкът Звиков (7) датира от XIII в. и някога е бил собственост на кралете на Бохемия.
403_lhota.jpgЗамъкът Червена Лхота (4), построен през първата половина на XVI в. върху скалист остров в едно езеро, е чешки национален паметник.
Замъкът Ландщайн
397_landstain.jpgЗамъкът Ландщайн изглежда привидно здрав, но всъщност по-голямата част от него е в руини.

Още по-стар от Чески Крумлов, замъкът Ландщайн е бил построен в началото на XII в. Той е един от най-големите замъци от тази епоха в цяла Европа. Една от оцелелите му кули е висока шест етажа и може все още да се види в първоначалния й вид. Именно високите кули обаче довели до срутването на замъка, тъй като една от тях била ударена от светкавица през г. и замъкът изгорял до основи, като останали само каменните стени, които виждаме днес.

Замъкът Карлщайн
398_karlstain.jpgВисока 60 м, Голямата кула се извисява над замъка Карлщайн. В нея се намира Параклисът на Светия кръст от XIV в.

Замъкът Карлщайн се намира на няколко километра югозападно от Прага — разстояние, което отнемало цял ден яздене навремето, когато бил построен от крал Карл IV през 1348 г. като извънградска резиденция. До Карлщайн се организират еднодневни екскурзии от Прага, като той се нарежда сред най-впечатляващите от многобройните замъци на страната. Карл IV е бил също владетел на Свещената Римска империя и в замъка се съхранявали императорските корони и скъпоценности, чешките кралски съкровища и свещени реликви, сред които и парче от Христовия кръст. Те се пазели в Параклиса на Светия кръст, които бил осветен през 1357 г. За да разгледате обекта, трябва предварително да запазите час за посещение. Там са съхранени оригиналните стенописи от XIV в., дело на най-талантливия пражки художник по онова време — майстор Теодорик.

Те са само една от многото уникални забележителности на тази огромна и изключително впечатляваща сграда, чиито кули са издържани в архитектурния стил на Стария град на Прага, въпреки че са претърпели неоготическа реставрация в края на XIX в.

Това са само три от най-впечатляващите бохемски замъци. В цяла Чехия има над две хиляди замъка, които на квадратен километър са повече, отколкото, в която и да е друга страна по света.