Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The traveller’s atlas: Europe, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1глас)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Майк Джерард

Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа

Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева

Година на превод: 2013

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2013

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-1218-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582

История

  1. —Добавяне

Португалия

Винарните по река Дуро

317_karta.jpgРека Дуро извира в Испания и тече в Португалия през красивата област в северната част на страната, известна с производството на портвайн и с историческите си винарни.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

НАСЕЛЕНИЕ: Порто — 240 000 души

ВАЛУТА: евро

КЛИМАТ: В Порто летата са топли и сухи, а зимите —

меки, но влажни. Лятото жегата може да достигне до 40°С.

В долината Дуро валежите са наполовина по-малко от Порто,

но летата може да са още по-горещи, а зимите — много по-студени,

като температурите место падат под нулата.

КАКВО ДА НОСИТЕ: добър речник/разговорник за долината Дуро.

Въпреки дългогодишните близки отношения с англичаните, повечето

посетители са португалци и често не владеят чужди езици.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:

8 седмиците преди гроздобера, който обикновено е в края на септември,

лозята са най-красиви за посещение.

НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: международно летище Порто се намира

на около 97 км западно от долината Дуро.

НАСТАНЯВАНЕ: в долината Дуро има много градчета и селца,

където да се настаните, а Порто предлага всички удобства на големия град.

Макар изворът на река Дуро (Дуеро) да е в Испания, вероятно най-известният и живописен участък от нейните 896 км дължина е областта, през която тя протича в Североизточна Португалия и където се намират винарните за порто в страната. Прелестната гледка на лозята, докато се изкачвате по огрените от палещото слънце терасовидни склонове, загатва за невероятния вкус на местното вино. Но Дуро не привлича интереса само с портото. Реката не просто пресича границата между Испания и Португалия, а в продължение на 113 км тя всъщност представлява природна бариера между двете държави. В този район тя преминава през поредица от стръмни величествени каньони, формиращи естествена граница между две нации, които в миналото са имали много причини да се следят зорко една друга. Днес областта е защитена не по политически причини, а за да се съхрани природата й, част от която е Международният природен парк Дуро.

Щом навлезе в Португалия и поеме по пътя си към Атлантическия океан, река Дуро вече играе не разделителна, а обединителна роля. Покрай бреговете на стокилометровия участък се нижат лозя и винарни за порто, които реката символично обединява във винарска област

318_duro.jpgСтарият град на Порто се издига до река Дуро, по която виното порто се пренасяло до Атлантическото крайбрежие да отлежи.
Виното порто
319_barkush.jpgКолоритните и изящни лодки, наречени баркуш рабелуш, натоварени с бъчвите порто, са наредени по реката пред бинарните на Порто.

Виното порто трябва да е произведено в долината на река Дуро, за да може да се нарече с това име. Името е било установено и лицензирано през 1756 г., което означава, че то е второто най-старо название на вино в света, като първото е било обявено в Унгария през 1730 г. До XVII в, долината Дуро била обикновена винарска област. Но тогава британски търговци пристигнали в Португалия и поискали да транспортират португалското вино в родината си. За да запазят качествата му по време на плаването, те експериментирали да го подсилят с бренди.

Някои резултати били по-сполучливи от други и се стигнало до заключението, че по-силните и по-сладки вина се комбинират най-добре с бренди, при което се получавало приятно питие с характерен вкус.

320_karta.jpgПорто.
321_di_gaja.jpgРека Дуро разделя Порто (1) от Вила Нова ди Гая (3), където са винарните.
322_maria_pija.jpgМостът Мария Пия над река Дуро в Порто (1) е бил проектиран от Гюстав Ефел, който е построил и Айфеловата кула.
325_lamego.jpgКатедралата в Ламего (2), окръг Дуро, е била построена през XII в. от Афонсо Енрикеш, първия крал на Португалия.
323_rabelush.jpgПосетете Порто през юни, за да гледате регатата с лодките баркуш рабелуш.
324_ribeira.jpgСтарият град на Порто — Рибейра, е в Списъка на световното културно наследство.

Експериментите продължили — и продължават и до днес — с цел да се подобри качеството и да се разнообрази вкусът на това вино с уникален стил. Портото започнало да добива популярност точно по времето, когато англичаните воювали с французите. След като не се внасяло френско вино, новата напитка — портвайн — запълнила празнината много успешно и скоро се зародила английско-португалската любовна връзка.

Лозята

В Португалия винарските имения се наричат куинташ и в много от тях в долината Дуро се допускат посетители. Някои от лозята са разположени по терасовидните стръмни речни брегове и все още се обработват на ръка. Ако присъствате на гроздобера в края на септември, ще разберете колко изнурителен е този труд, макар че някои от терасите са били разширени, за да могат по тях да минават трактори, които да събират гроздето механично.

Много от големите имена в производството на порто, както е и с шерито от Херес, са английски и шотландски: Крофт, Греъм, Кокбърн, Озбърн, Тейлър и Сандман. Те са представени не само в долината Дуро, но също и в Опорто (Порто) — града при речното устие.

326_lozia_duro.jpgЛозята се спускат по склоновете на долината Дуро, като терасовидният терен позволява на повече гроздове да поемат слънчевата светлина.
Баркуш рабелуш

Портото се произвежда и съхранява във винарските имения в долината Дуро, но след като отлежат известно време в избите, буретата се транспортират до главното търговско пристанище Порто. До средата на 50-те години на миналия век виното се е пренасяло по реката в лодки, наречени баркуш рабелуш, които са толкова характерни за района, колкото и самото порто. Тези плоскодънни плавателни съдове с цяло платно се използват още от XIII в. Специалното плоско дъно е конструирано да поеме тежестта на буретата с вино, без да потъва много във водата, защото на места река Дуро е много плитка, в горния участък в Испания реката дори не е плавателна на места. Колкото и да е неромантично, днес портото се транспортира с камиони.

Град Порто

Името на виното порто и на държавата Португалия произлиза от Порто, втория по големина град след Лисабон в страната. Римското му име било Портус Кале, което означава „топло пристанище“, и тъкмо от този град портото се е превозвало до Великобритания. Старият град на Порто е главна туристическа атракция, а по реката са разположени винарните. Те са действащи предприятия, но в наши дни се радват и на много посетители, които с удоволствие разглеждат винарните и дегустират порто. Тук няма изби или лозя, но самите винарски къщи са очарователни.

Всеки, който има късмета да измине пътя на портото от лозята на долината Дуро по реката до Порто, ще изпита едно от най-хубавите преживявания, които може да му предложи Португалия.

Напоителните канали на Мадейра

327_karta.jpgНай-голямата лаврова гора в света се намира на португалския остров Мадейра, посещаван всяка година от хиляди туристи, които се разхождат в гората и покрай уникалните напоителни канали, наречени левади.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

НАСЕЛЕНИЕ: 245 000 души

ВАЛУТА: евро

КЛИМАТ: Мадейра ще ви зарадва с горещи сухи лета и меки,

но влажни зими. Повечето валежи падат от октомври до март, а

от юни до август почти не вали. Средните летни температури са

около 25°С, а през януари — около 15°С. Островът е планински и

във високите части е много по-хладно и по-влажно.

КАКВО ДА НОСИТЕ: топли и непромокаеми екипи за походите

и слънцезащитен крем за горещите дни. Понякога са ви нужни и

двете в един и същ ден.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: юли и август са

почти идеални, но дестинацията е добра целогодишно, а през

януари се провежда годишният фестивал за туристическо ходене.

НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: летище Мадейра се нарича още Фуншал

и се намира на около 16 км източно от столицата Фуншал.

НАСТАНЯВАНЕ: съществуват много варианти — от петзвезден лукс

до очарователни малки къщи за гости, както и някои чудесни стари

винарски къщи или реставрирани имения.

328_arieir.jpgИзвисяващият се над облаците Пико до Ариейро (1) е третият по височина връх на Мадейра.

Казват, че има само два равни участъка на Мадейра — крайбрежието в столицата Фуншал и самолетната писта на летището. Даже пистата е укрепена със 180 огромни колони, за да се преодолее хълмистият релеф. Този остров с тучна зеленина е разположен насред Атлантическия океан на 933 км от Португалия.

Около 80% от дъждовете, на които се дължи буйната растителност и богатата реколта от плодове и зеленчуци, падат в северната част на острова, но около 80% от хората живеят в по-гостоприемната и малко по-равна южна част. Разрешението на този проблем е било намерено от португалските заселници, след като през 1419 г. Португалия открива първо съседния остров Порто Санто. През XVI в. инженери започват да изграждат левадите — напоителни канали, които отвеждат дъждовната вода от високите планински места по плавно спускащи се пътеки до най-отдалечените ниски участъци с насаждения. Думата левада произлиза от португалския глагол levar, който означава „нося“.

329_levadi.jpgПреминаването по левадите е сравнително безопасно, когато има предпазно въже, за което да се държите, но е доста изнервящо, когато такова липсва.

Левадите са били — и все още са — поддържани от левадейруш. Те са обикаляли тесните пътеки, изградени встрани от каналите, за да ги почистват. Днес там все още работят неколцина левадейруш, но повече са туристите, които се наслаждават на планинския пейзаж и на криволичещите пътеки покрай левадите.

330_kanali.jpgЗемеделските тераси се напояват от водата, която тече по каналите.
331_klimat.jpgВлажният климат на Мадейра е причина за изобилието от цветя, особено през пролетта.
Изграждането на левадите

Твърди се, че 2173 км е дължината на пътеките покрай напоителните канали, които се вият из планината и преминават от време на време през тунели, което може да се превърне в проблем, ако сте забравили да вземете фенерче. На места пътеките са по-тесни от половин метър, а до тях зее няколкостотинметрова пропаст. Покрай много левади вече има опънати обезопасителни метални въжета, но не навсякъде, което прави преживяването доста напрегнато.

Инженерите и строителите на каналите не са имали нужда от такива предпазни мерки. Те използвали много проста теодолитна система, за да определят наклона на левадите, че водата да се спуска плавно надолу, без да тече прекалено бързо. В последните години са проведени няколко инженерни експеримента, за да се разбере дали общата схема може да бъде променена чрез използването на съвременни методи, но било установено, че устройството й е почти перфектно.

След това започнал самият строеж на каналите. Работниците често висели, окачени на въжета, от дървета и от скали, докато прокарвали маршрута, след което изграждали левадите (първо от дърво, а по-късно от бетон) и пътеките покрай тях. Мнозина изгубили живота си тук, но накрая била построена уникална напоителна система, която и до днес продължава да работи идеално — а сега се е превърнала и в туристическа атракция.

Лавровата гора

Един от най-популярните туристически маршрути е участъкът Левада до Фурадо, който е започнат през 1911 г., но завършването му отнема шестдесет години. Дълъг е 55 км и е изграден изцяло на ръка.

Той преминава през части от уникалната лаурисилва (лаврова гора), която през 1999 г. е включена в Списъка на световното природно наследство на ЮНЕСКО. Някога тези гори са били разпространени в Европа, но сега могат да бъдат видени само на някои острови в Атлантическия океан — Азорските, Канарските и на Мадейра, където се намира най-голямата и най-красивата.

Лавровата гора е убежище на редки растения и някои характерни само за този район животински видове — като лавровия гълъб от Мадейра. Тази птица намира всичко нужно в лавровата гора и зависи от нея, за да оцелее. Някога лавровите гълъби са били застрашени и броят им е намалял до около двадесет двойки, но когато гората става защитена област, популацията на гълъба се разраснала и съществуващите днес около пет хиляди екземпляра могат често да бъдат видени и чути, докато се разхождате наоколо.

332_karta.jpgМадейра.
336_madeira.jpgТези стръмни скали се намират на северния бряг на Мадейра, който е по-скалист и по-рядко населен от южната част на острова.
333_letiste_teren.jpgЛетището (2) е трябвало да бъде построено върху неравния крайбрежен терен.
335_pazar.jpgНа пазара Фармен във Фуншал (2) е изложена изобилната реколта на острова и плетени кошници — местен традиционен занаят.
334_sela.jpgСелата на Мадейра понякога са опасно разположени на ръба на крайбрежните скали и тесните протоци.
Знахарките курандейраш

В някои планински села, от които започват или през които минават левадите, все още могат да се срещнат мъдрите старици, известни като курандейраш. Те са знахарки, винаги над шейсетгодишни и винаги облечени в черно. Тези жени познават местните растения и лечебните им свойства, например билката гълъбови очички за пречистване на черния дроб или за лечение на бъбреците; билката богородичен косъм, за която те твърдят, че лекува диабет.

Разбира се, едва ли ще ви се наложи да ползвате услугите на знахарките на този зелен райски остров, на който единственият стрес може да бъде причинен от преминаването покрай някой канал, където липсва обезопасително въже. Тези кратки напрегнати моменти са вълнуващи и когато стигнете другия край живи и здрави, с радост ще сте готови да опитате един от специалитетите на острова — понша. Това е огнен коктейл с лимон и захарна тръстика, много подходяща напитка в края на някой маршрут.