Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The traveller’s atlas: Europe, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2013 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Майк Джерард
Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа
Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева
Година на превод: 2013
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2013
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1218-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582
История
- —Добавяне
Северна Европа
Белгия
Историческите сгради на Брюж
Брюж е една от най-популярните туристически дестинации в Европа, и то напълно заслужено, както бързо ще се уверите от една разходка из центъра на града.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
НАСЕЛЕНИЕ: 120 000 души
ВАЛУТА: евро
КЛИМАТ: Брюж има умерен климат с
приятни лета, които никога не са твърде горещи,
и въпреки че през зимата става студено, рядко
пада сняг. Дъжд вали по всяко време на годината и
лятото е леко влажно.
КАКВО ДА НОСИТЕ: фотоапарат, а също така
бъдете подготвени за дъждовно време.
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:
всяко време е добро, но през лятото
градът е претъпкан, така че е добре да
заложите на пролетта и есента, ако
времето е ваш съюзник. Сигурно искате
да видите Брюж, огрян от слънце.
НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: повечето полети са
до Брюксел, откъдето трябва да се вземе
влак за Брюж.
НАСТАНЯВАНЕ: в центъра на Брюж има
няколко чудесни характерни хотела, но
градът е изключително популярен, така че
трябва да направите резервация предварително.
Смята се, че именно в Брюж около 1473 г. печатарят Уилям Какстън е издал първата в света книга на английски език. Ако той се върне днес в града, където е живял тридесет и три години, вероятно пак ще може да намери пътя си в най-добре запазения средновековен град в Европа. Цялата централна част на Брюж е включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Когато посетил Брюж, английският поет Уилям Уърдсуърт написал, че е изпитал „по-дълбок покой, отколкото в пустиня“. Всъщност градът, който е столица на белгийската провинция Западна Фландрия, се сторил прекалено идеален на писателя Арнолд Бенет, който го посетил през 1896 г. и написал, че докато в повечето градове човек търси живописното, „в Брюж, заобиколен отвсякъде от живописното, човек с любопитство търси нещо тривиално и трудно го намира“.
Най-старата сграда в Брюж
Най-старата сграда в Брюж е болницата „Синт Ян“ („Свети Йоан“), която е открита през XII в. В центъра на града са запазени множество средновековни постройки — от най-величествената катедрала до скромните къщички — точно този контраст прави Брюж толкова специален. Той запазва усещането за цялостен средновековен град, за разлика от някои градове, където са оцелели само най-големите и най-значими сгради. Брюж е град, където се вижда, че са живели обикновени хора, а не само заможни и влиятелни особи.
Разбира се, обитавали са го и много богати хора, защото е бил един от най-важните градове в Европа. Именно поради тази причина Какстън е отишъл там. В Брюж са живеели много богати европейски благородници и това му е дало достъп до техните библиотеки. Те се били заселили там, защото през Средновековието Брюж е преживял своя Златен век, както Атина през VI и V в. пр.Хр.
Хартата на града
Брюж приел своята харта през 1128 г. и през следващите няколкостотин години процъфтял като голям европейски търговски и културен център. Той имал лесен достъп до морето и това спомогнало за бурното развитие на търговията, по-специално на тази с вълна. По-късно установил търговски връзки със средиземноморските пристанища, а след това и с тези от Далечния изток — за доходната търговия с подправки. Градът се развил и като финансово средище.
В началото на XVI в., тъкмо когато бил натрупал богатства, Брюж бавно започнал да запада. Каналът, който го свързвал с морето, взел да се затлачва с тиня. Други северноевропейски градове, особено Амстердам и Лондон, бързо го надминали по значимост. Едва през XIX в. съдбата му отново започнала да се променя, и то благодарение на туризма, с който е известен и до днес.
Брюж станал един от първите градове в Европа, който привличал посетители от други страни за развлекателни цели. Той още пази своята репутация на туристически център с красиви сгради, строени през неговия Златен век. Въпреки това, не всичко е такова, каквото ни се струва. Не всички сгради са толкова стари, колкото изглеждат. Към градския пейзаж са добавени редица съвременни здания, но те са построени в средновековен стил, така че се сливат с останалите и запазват атмосферата на града.
Площад „Маркт“
Всяко посещение на Брюж включва неизбежно и „Маркт“. Този калдъръмен пазарен площад се намира в самото сърце на града и е там от самото му начало, но дори и той не е това, което изглежда. Много от средновековните на вид сгради са били построени през XIX и XX в., но независимо от това, въздействието е зашеметяващо.
Над площада се извисява камбанарията „Белфорт“ и тази 83-метрова кула със сигурност е нещо истинско. Въпреки това, тя не е оригиналната. Първата, която била от дърво, била ударена от мълния и изгоряла до основи през 1280 г. — само 40 години след нейното построяване. Сегашният й тухлен вариант е построен между 1482 и 1486 г. Туристите могат да се качат на върха на камбанарията и да видят карильона с 47 камбани, чийто звън оглася града.
Дори тази мелодия, която се носи из целия център, напомня за Средновековието. Във времето, когато хората не разполагали с часовници, камбаните на „Белфорт“ играели ролята на такива, като сигнализирали за края на работния ден или кога е време за почивка. Всички познавали различния звън на камбаните и знаели кога те известяват добри или лоши новини, или пък призовават жителите да се съберат на площад „Маркт“ за някое важно съобщение.
Кметството
Тези съобщения били изготвяни в една от другите значими сгради на Брюж — Кметството. То се издига на другия главен градски площад — „Бург“, и неговата огромна величествена фасада е построена през 1376 г. Интериорът му е също толкова впечатляващ, особено Готическата зала, която датира от 1400 г. и е прекрасно реставрирана. В съседство с Кметството е сградата на Гражданския регистър, построена през 1537 г.
Това са някои от най-внушителните постройки, но истинската прелест на града можете да почувствате, докато скитате по улиците му и откривате не толкова импозантни здания, особено старинните вили и къщи, които се издигат по протежение на каналите. Разгледайте внимателно и мостовете над тях, по-специално Моста на августинците, който е най-старият. Той е построен през 1391 г., за да могат августинските монаси от близкия манастир да стигат по-бързо до центъра на града. Мостът е оцелял повече от 600 години и изглежда така, сякаш може да оцелее дотогава, докато туристите продължават да идват, за да видят прекрасните старинни сгради на Брюж.