Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The traveller’s atlas: Europe, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1глас)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Майк Джерард

Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа

Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева

Година на превод: 2013

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2013

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-1218-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582

История

  1. —Добавяне

България

Пловдив: хилядолетният град

200_karta.jpgРимският писател Лукан е написал: „Пловдив е най-големият и най-прекрасният от всички градове. Красотата му блести отдалече“.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

НАСЕЛЕНИЕ: 338 153 души

ВАЛУТА: български лев

КЛИМАТ: климатът е мек, със средиземноморско влияние,

лятото е горещо, така че се подгответе за жега, ако го посетите

през юли и август.

КАКВО ДА НОСИТЕ: удобни обувки и фотоапарат, защото ви

очакват много забележителности за разглеждане.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: времето през

пролетта и есента е много приятно, като най-често вали дъжд

през май и юни, а през зимата има снеговалежи. Лятото е доста

топло, но ще намерите прохлада под сенчестите открити

кафенета и ресторанти.

През юли в Стария град ежегодно се състои Международен пленер

по живопис, а на Античния театър вечер се провеждат оперни и

балетни спектакли.

НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: летище Пловдив се намира на 10 км

югоизточно от града. Международно летище София е на 130 км

северозападно.

НАСТАНЯВАНЕ: градът разполага с разнообразни възможности

за настаняване на приемливи цени — хотели, луксозни апартаменти

под наем, частни квартири, хостели.

Мозайките на Ейрене
204_mozaiki.jpgМозайките на Ейрене.

В подножието на Античния театър се намира римската жилищна сграда „Ейрене“ от IV в. Огромният комплекс е разкрит частично, като най-впечатляващи са мозайката и интериорът на приемната зала — с малък фонтан в средата. На едно от декоративните мозаечни платна има бюст на жена с надпис EIPHNH — Ейрене, откъдето идва името на сградата. Античните мозайки, както и уникална експозиция от предмети и съдове от стъкло и смалта, могат да се видят културен център музеи „Тракарт“ (7).

Пловдив е вторият по големина град в България, живописно разположен на двата бряга на река Марица. Намира се в подножията на седем тепета и затова често е наричан Градът под тепетата. По древност Пловдив превъзхожда повечето от най-старите градове — като Рим, Атина, Константинопол и Картаген, и е почти съвременник на Троя. Уникалното при него е, че от възникването на първите селища — около 6000 г. пр.Хр. — до наши дни територията му е обитавана без прекъсване. Претърпял във времето много промени, известен с различни имена: Евмолпия, Филипопол, Тримонциум, Филибе, Пловдив продължава да съществува и да бъде вечният град на България. Удивителната атмосфера, в която се потапят гостите на Пловдив още щом се озоват в него, до голяма степен се дължи на хармоничното съчетание на следите от различни култури и епохи.
Римският стадион на Филипопол
202_rimski_stadion.jpgДнес Римският стадион се намира под Главната улица, но част от него може да бъде видяна на площад „Джумаята“.

Стадионът на Филипопол е най-значителният паметник на античния град. Построен е през II в., по времето на император Адриан. Стадионът е с дължина около 240 м. и широчина 50 м. и е побирал 30 000 зрители. Игрите и състезанията, провеждани там, били известни в целия античен свят. Днес е разкрита северната дъга на стадиона с 13 реда мраморни седалки, изработени от монолитни блокове, засводения северен вход, подземна улица и част от пистата.

203_karta.jpgПловдив.
205_glavna_ulitza.jpgГлавната улица (6), която е пешеходна зона, е любимо място за разходка за жителите и гостите на града.
206_hisar.jpgПрез римско време Хисар капия (5) е представлявала източната порта на древния град.
207_balabanovata.jpgДнес Балабановата къща (3) е музей, представящ градския бит през XIX в. В нея се провеждат концерти, изложби, литературни премиери.
208_suedinenie.jpgПаметникът на Съединението (4) е издигнат по случай 100 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 6 септември 1885 г. — едно от най-важните събития в модерната история на страната.
Античният театър
201_antichen.jpgПоради добрата акустика, която се дължи на специфичната архитектура на Античния театър, в него и днес се провеждат редица сценични прояви, сред които Вердиевият фестивал и Международният фолклорен фестивал.

Както всички значими градове в пределите на Римската империя, така и Филипопол е имал своя театър. Изграден е на южния склон на Трихълмието в началото на II в., по времето на император Траян.

Театърът представлява полукръг с външен диаметър 82 м. и включва 28 концентрични реда с мраморни седалки, побиращи 5000–7000 зрители. От южната страна на полукръглата орхестра се издига триетажната сценична постройка, украсена с фризове, корнизи и статуи. Днес театърът е една от емблемите на Пловдив и функционираща сцена.

Възрожденският Пловдив

Разположен на три от тепетата, Старият град на Пловдив е изграден през XIX в. Той е обявен за архитектурен резерват с повече от 150 паметника на културата. Великолепните къщи, построени в периода на Българското възраждане, са превърнати в музеи, галерии, занаятчийници и ресторанти. Представете си едно хармонично съчетание на тракийско наследство, останки от римско време и възрожденски къщи, всяка от които има свои специфичен външен и вътрешен облик, и ще разберете неустоимия чар на старинния Пловдив. Задължително посетете главните туристически забележителности, сред които са Балабановата къща, къща „Хиндлиян“, къща „Недкович“, църквата „Св. св. Константин и Елена“ с прилежащата иконна галерия. Куюмджиевата къща, построена през 1847 г., е типичен представител на пловдивската симетрична възрожденска къща. Днес в нея се помещава Етнографският музей, който съхранява над 40 000 културни ценности. В двора му ежегодно се провежда Международният фестивал на камерната музика.

209_etnografski.jpgКрасивата сграда на Етнографския музей е национален паметник на културата.

За да усетите напълно уникалната атмосфера на Стария град, оставете се да ви съблазнят тесните калдъръмени улички, които лъкатушат по трите хълма, върху които е изграден той. Вдигнете глава и се полюбувайте на самобитната архитектура на заобикалящите ви къщи, църкви и художествени галерии.

А когато се уморите, можете да поседнете в някое от многобройните бистра и ресторанти, където да се насладите на вкусната национална кухня. Пловдив ще очарова сетивата ви до такава степен, че няма да имате търпение да се върнете в него!

Съвременен Пловдив

В началото на XX в. Пловдив израства като голям промишлен и търговски център. През 1892 г. градът е домакин на Първото българско търговско изложение с чуждестранно участие. Наследник на това начинание е Международният панаир, чийто комплекс е най-голям в Югоизточна Европа.

Преди всичко обаче Градът под тепетата се слави с богатия си културен живот. През 1850 г, в Пловдив се поставя началото на модерното светско образование в България с откриването на класното училище „Св. св. Кирил и Методий“. През 1999 г. градът е домакин на Европейския месец на културата, част от инициативата „Европейска столица на културата“. В Пловдив се организират редица международни фестивали на музикалното, танцовото и театралното изкуство, откриват се изложби, изнасят се множество концерти и представления. Тук често се състоят и международни състезания по гребни спортове, които се провеждат на Гребния канал.

Градът под тепетата привлича хиляди посетители не само с културните събития и историческите забележителности. Бохемският дух, артистизъм и историческа патина на Пловдив се усещат навсякъде и дори Главната улица се е превърнала в своеобразна туристическа атракция. След като видите древните останки, разходите се в Стария град, посетите културно събитие или просто поседите в някое приятно кафене или уютно ресторантче, ще разберете истинския смисъл на девиза на града: „Древен и вечен“.