Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The traveller’s atlas: Europe, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2013 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Майк Джерард
Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа
Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева
Година на превод: 2013
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2013
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1218-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582
История
- —Добавяне
България
Пловдив: хилядолетният град
Римският писател Лукан е написал: „Пловдив е най-големият и най-прекрасният от всички градове. Красотата му блести отдалече“.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
НАСЕЛЕНИЕ: 338 153 души
ВАЛУТА: български лев
КЛИМАТ: климатът е мек, със средиземноморско влияние,
лятото е горещо, така че се подгответе за жега, ако го посетите
през юли и август.
КАКВО ДА НОСИТЕ: удобни обувки и фотоапарат, защото ви
очакват много забележителности за разглеждане.
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: времето през
пролетта и есента е много приятно, като най-често вали дъжд
през май и юни, а през зимата има снеговалежи. Лятото е доста
топло, но ще намерите прохлада под сенчестите открити
кафенета и ресторанти.
През юли в Стария град ежегодно се състои Международен пленер
по живопис, а на Античния театър вечер се провеждат оперни и
балетни спектакли.
НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: летище Пловдив се намира на 10 км
югоизточно от града. Международно летище София е на 130 км
северозападно.
НАСТАНЯВАНЕ: градът разполага с разнообразни възможности
за настаняване на приемливи цени — хотели, луксозни апартаменти
под наем, частни квартири, хостели.
Мозайките на Ейрене
В подножието на Античния театър се намира римската жилищна сграда „Ейрене“ от IV в. Огромният комплекс е разкрит частично, като най-впечатляващи са мозайката и интериорът на приемната зала — с малък фонтан в средата. На едно от декоративните мозаечни платна има бюст на жена с надпис EIPHNH — Ейрене, откъдето идва името на сградата. Античните мозайки, както и уникална експозиция от предмети и съдове от стъкло и смалта, могат да се видят културен център музеи „Тракарт“ (7).
Пловдив е вторият по големина град в България, живописно разположен на двата бряга на река Марица. Намира се в подножията на седем тепета и затова често е наричан Градът под тепетата. По древност Пловдив превъзхожда повечето от най-старите градове — като Рим, Атина, Константинопол и Картаген, и е почти съвременник на Троя. Уникалното при него е, че от възникването на първите селища — около 6000 г. пр.Хр. — до наши дни територията му е обитавана без прекъсване. Претърпял във времето много промени, известен с различни имена: Евмолпия, Филипопол, Тримонциум, Филибе, Пловдив продължава да съществува и да бъде вечният град на България. Удивителната атмосфера, в която се потапят гостите на Пловдив още щом се озоват в него, до голяма степен се дължи на хармоничното съчетание на следите от различни култури и епохи.
Римският стадион на Филипопол
Стадионът на Филипопол е най-значителният паметник на античния град. Построен е през II в., по времето на император Адриан. Стадионът е с дължина около 240 м. и широчина 50 м. и е побирал 30 000 зрители. Игрите и състезанията, провеждани там, били известни в целия античен свят. Днес е разкрита северната дъга на стадиона с 13 реда мраморни седалки, изработени от монолитни блокове, засводения северен вход, подземна улица и част от пистата.
Античният театър
Както всички значими градове в пределите на Римската империя, така и Филипопол е имал своя театър. Изграден е на южния склон на Трихълмието в началото на II в., по времето на император Траян.
Театърът представлява полукръг с външен диаметър 82 м. и включва 28 концентрични реда с мраморни седалки, побиращи 5000–7000 зрители. От южната страна на полукръглата орхестра се издига триетажната сценична постройка, украсена с фризове, корнизи и статуи. Днес театърът е една от емблемите на Пловдив и функционираща сцена.
Възрожденският Пловдив
Разположен на три от тепетата, Старият град на Пловдив е изграден през XIX в. Той е обявен за архитектурен резерват с повече от 150 паметника на културата. Великолепните къщи, построени в периода на Българското възраждане, са превърнати в музеи, галерии, занаятчийници и ресторанти. Представете си едно хармонично съчетание на тракийско наследство, останки от римско време и възрожденски къщи, всяка от които има свои специфичен външен и вътрешен облик, и ще разберете неустоимия чар на старинния Пловдив. Задължително посетете главните туристически забележителности, сред които са Балабановата къща, къща „Хиндлиян“, къща „Недкович“, църквата „Св. св. Константин и Елена“ с прилежащата иконна галерия. Куюмджиевата къща, построена през 1847 г., е типичен представител на пловдивската симетрична възрожденска къща. Днес в нея се помещава Етнографският музей, който съхранява над 40 000 културни ценности. В двора му ежегодно се провежда Международният фестивал на камерната музика.
За да усетите напълно уникалната атмосфера на Стария град, оставете се да ви съблазнят тесните калдъръмени улички, които лъкатушат по трите хълма, върху които е изграден той. Вдигнете глава и се полюбувайте на самобитната архитектура на заобикалящите ви къщи, църкви и художествени галерии.
А когато се уморите, можете да поседнете в някое от многобройните бистра и ресторанти, където да се насладите на вкусната национална кухня. Пловдив ще очарова сетивата ви до такава степен, че няма да имате търпение да се върнете в него!
Съвременен Пловдив
В началото на XX в. Пловдив израства като голям промишлен и търговски център. През 1892 г. градът е домакин на Първото българско търговско изложение с чуждестранно участие. Наследник на това начинание е Международният панаир, чийто комплекс е най-голям в Югоизточна Европа.
Преди всичко обаче Градът под тепетата се слави с богатия си културен живот. През 1850 г, в Пловдив се поставя началото на модерното светско образование в България с откриването на класното училище „Св. св. Кирил и Методий“. През 1999 г. градът е домакин на Европейския месец на културата, част от инициативата „Европейска столица на културата“. В Пловдив се организират редица международни фестивали на музикалното, танцовото и театралното изкуство, откриват се изложби, изнасят се множество концерти и представления. Тук често се състоят и международни състезания по гребни спортове, които се провеждат на Гребния канал.
Градът под тепетата привлича хиляди посетители не само с културните събития и историческите забележителности. Бохемският дух, артистизъм и историческа патина на Пловдив се усещат навсякъде и дори Главната улица се е превърнала в своеобразна туристическа атракция. След като видите древните останки, разходите се в Стария град, посетите културно събитие или просто поседите в някое приятно кафене или уютно ресторантче, ще разберете истинския смисъл на девиза на града: „Древен и вечен“.