Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The traveller’s atlas: Europe, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1глас)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Майк Джерард

Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа

Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева

Година на превод: 2013

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2013

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-1218-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582

История

  1. —Добавяне

Планинската Сноудония

142_karta.jpgПланинският ландшафт на Сноудония в Северен Уелс включва едни от най-прекрасните пейзажи в страната, живописни села и всичко хубаво, което има в Уелс.

143_sokol.jpgСокол.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

НАСЕЛЕНИЕ: 26 000 души

ВАЛУТА: британска лира

КЛИМАТ: климатът е сравнително мек, но в планините

бали много през по-голямата част от годината. През зимата

може да бъде студено, особено ако се изкачвате на високо,

така че внимавайте, ако тогава скитате на открито.

Летата обикновено са много приятни, без прекалени горещини,

най-слънчевите месеци са май и юни.

КАКВО ДА НОСИТЕ: дрехи, подходящи за всякакъв климат,

удобни обувки, мобилен телефон за спешни случаи.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:

май и юни, както и в средата на лятото.

Зимата е само за издръжливите.

НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: международното летище в Манчестър

е на 145 км североизточно от Сноудония.

НАСТАНЯВАНЕ: богат избор в градовете в и около

Националния парк — като Карнарвън, Бармът, Харлех и Долгелай.

Районът Сноудония, включващ Националния парк Сноудония, е един от краищата на Уелс с най-запазени традиции, където голям процент от населението (на много места около 65%) все още говори уелски. Това е и един от най-красивите райони на страната, ако не и най-красивият. В него се намира най-високият връх в Уелс — Сноудън (1085 м), както и няколко планински вериги, включващи всички уелски върхове, високи над 914 м, и Арън Фауди (905 м) — най-високият британски връх южно от Сноудън. В тукашните планини се разкриват неповторими гледки, а когато времето е ясно, от върховете им може да се види не само голяма част от Северен Уелс, но също и Ирландия, Северна Ирландия, остров Ман, Англия и дори Шотландия, която се намира на 322 км — от другата страна на Ирландско море.

144_lin.jpgЕзерото Лин Идвал е кръстено на някогашен уелски принц, за когото казват, че е бил удавен във водите му.

По днешни оценки около 500 000 души изкачват ежегодно връх Сноудън, така че той съвсем не е връх Еверест, фактът, че можете да вземете влак до върха, означава, че покоряването му не е предизвикателство, каквото иначе можеше да бъде. Някои хора обаче избират да се изкатерят до билото му, ала въпреки че е най-високият в Уелс, връх Сноудън съвсем не е най-тихото и спокойно място в района.

Дори някои от най-отдалечените места са по-тихи от него, тъй като цялата област е изключително популярна сред алпинисти, туристи, планински колоездачи и други любители на активния отдих. Също като в английската Езерна област, често трябва да бъдете подготвени да споделите това поразително красиво кътче с други хора.

Национален парк Сноудония
145_snoudonija.jpgРазходката в Национален парк Сноудония си заслужава.

При все това има много пространство. Националният парк Сноудония, който е създаден през 1951 г. и е първият от трите национални парка в Уелс, обхваща площ от 2131 кв. км. Заради името хората го отъждествяват с планината, но паркът разполага и с 60 км прекрасна крайбрежна ивица, която е обявена за специално защитена зона.

 

Това прави Сноудония забележителна, тъй като е национален парк, където можете да се занимавате както с алпинизъм, така и с уиндсърфинг. Паркът е дори още по-разнообразен и това е част от неговата привлекателност. Освен сърфисти и планински колоездачи, в него има римски крепости, погребални камери от каменната ера, шистови кариери, някои от най-древните скали в света и два застрашени от изчезване ендемични вида: пъстроцветният сноудонски бръмбар и сноудонската лилия. Има и диви кози. Сноудония включва не по-малко от седемнадесет национални резервата — повече от всеки друг национален парк в Англия и Уелс.

146_snougun.jpgС връх Сноудън в далечината, този пейзаж показва защо областта е специална.
147_kadun_idris.jpgЗимен пейзаж от планината с поетично име Кадър Идрис — една от най-обичаните в Уелс, — която се издига край езерата Крегенен.
Дупка в средата

Сноудония е специална и заради хората, които живеят в нея. Както всички национални паркове, тя е обитавана, с население от около 26 000 души. Хората също са дали своя принос, за да стане Сноудония толкова привлекателна. Една забележителна особеност е, че тя е единственият национален парк с дупка в средата! Град Блайнай Фестиньог дълго време е бил традиционен район за добив на шисти. Сноудонските шистови кариери и покривите с шистови плочи на сградите са част от тукашния пейзаж и история точно толкова, колкото и римските крепости, и дивата природа. Но през 1951 г., когато паркът бил основан, минната индустрия за добив на шистов камък била в сериозен упадък, а правилникът на Националния парк забранил по-нататъшното й развитие. Ето защо било създадено открито пространство около града, за да може да се развие някаква лека промишленост и да се осигури работа на хората, живеещи в този район.

Един национален парк трябва да се старае да отговаря на потребностите на всички хора, особено на тези, които живеят в него, които обработват земята и за които той е бил дом поколения наред. Националният парк Сноудония е добър пример какво може да се направи в тази посока. Той е привлекателен за алпинисти и планински колоездачи, както и за туристи, които просто искат да се повозят на влак до връх Сноудън. Досега паркът поддържа успешно това равновесие в продължение на над шестдесет години.

148_karta.jpgСнуодония.
149_aber.jpgВодопадът Абер (30 м), близо до Банзор (6), е 8 северния край на Сноудония.
150_tesnolineika.jpgДо връх Сноудън (2) лесно се стига с туристическата теснолинейка.
151_festinjog.jpgЖелезницата Фестиньог (5) минава от морския бряг през парка Сноудония.
Земя на Орела

Уелското име на тази област е Eryri, което на уелски означава „планини“, макар че има голяма прилика с eryri — уелската дума за орел.