Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The traveller’s atlas: Europe, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2013 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Майк Джерард
Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа
Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева
Година на превод: 2013
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2013
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1218-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582
История
- —Добавяне
Норвегия
Фиордите по западното крайбрежие на Норвегия
Величествените фиорди по западното крайбрежие на Норвегия някога били описани от списание „Нешънъл Джеографик“ като „най-добрата туристическа дестинация в света“.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
ВАЛУТА: норвежка крона
КЛИМАТ: на западното крайбрежие е топло (за Скандинавия)
и влажно. Дъжд вали през цялата година, но най-много през зимата.
Типичните летни температури по крайбрежието са около 18°С.
КАКВО ДА НОСИТЕ: чадър и дъждобран, както и бинокъл.
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: лятото, когато
времето е най-хубаво и дните са дълги.
НАЙ-БЛИЗКИ ЛЕТИЩА: летище Берген е на 20 км южно от центъра
на града. Има и летище в Олесун.
НАСТАНЯВАНЕ: много възможности в градовете по протежение
на пътя, като Берген, Флорьо и Олесун.
Нужни са три милиона години, за да се образува един фиорд, и само един миг, за да ти секне дъхът от величествената му красота. По западното крайбрежие на Норвегия се намират едни от най-зрелищните фиорди на света, където морето навлиза дълбоко в сушата, образувайки долини със стръмни склонове. Представете си най-дълбоките клисури в света, наполовина залети от морето, добавете водопади, селца, овощни градини и зелени пасища, високи, покрити със сняг върхове и над тях синьо небе с бели облаци, после вдишайте свежия въздух и ще пожелаете да останете там завинаги.
Фиордите се образуват от ледниците, които се спускат към морето, издълбавайки дълбоки долини. Когато стигнат до водата, те се стопяват, а морето бърза да запълни тези долини. Интересното за фиордите е, че те често са по-дълбоки от съседното море. Това се дължи на факта, че голяма част от влачените от ледниците седименти се отлагат в близост до морето, така че на входа фиордите са по-плитки, а по-навътре — дълбоки.
Фиордът Согнефьор, на север от Берген (главният вход за фиордите по западния бряг), е с максимална дълбочина 1308 м — три пъти по-дълбок от Горното езеро, най-дълбокото от Северна Америка.
Най-големият фиорд
Согнефьор е най-големият фиорд в Норвегия и вторият по дължина в света след Скоресби Сунд в Гренландия. Согнефьор е и един от най-поразяващите, тъй като навлиза в сушата цели 204 км. Въпреки че максималната му дълбочина е 1308 м (при най-високо водно ниво), в близост до морето става по-плитък, като на места дълбочината му е едва 100 м.
Но при Согнефьор не става дума за статистика, а за величествената му красота. Докато плаваш във водите му или се разхождаш по бреговете му, имаш чувството, че той се отдръпва до безкрая и в двете посоки, лъкатушейки между върховете като тъмносиня змия. Стръмните склонове от двете страни на водата на места са покрити със зеленина, а на други се виждат голите скали. Тук-там край фиорда има селища, които се свързват най-често с корабчета и чиито обитатели живеят сред този невероятно красив пейзаж през по-голямата част от годината, макар че там понякога валят поройни дъждове и настъпва голям студ.
Сякаш не е достатъчно, че Согнефьор е почти непоносимо красив, но от него се разклонява Нерьойфьор — един от двата фиорда по западното крайбрежие, включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Макар че е дълъг едва 17 км, Нерьойфьор, заедно с Гайрангерфьор, се смята от ЮНЕСКО за един от най-хубавите архетипни фиордни пейзажи в света.
Гайрангерфьор е другият фиорд В списъка на ЮНЕСКО, въпреки че защитата, предоставена от ООН, е застрашена от две страни: от природата и от човека. Заплахата от хората идва от предложението да се прокарат електрически кабели през фиорда — акт, който ще доведе до изключването му от списъка на ЮНЕСКО. Природната заплаха е още по-тревожна, тъй като тя може да доведе до пълното унищожение на голяма част от фиорда. Съществува риск планината Окенесет да се свлече във фиорда, което би унищожило част от ландшафта, би повишило нивото на водата и би предизвикало приливна вълна, която ще разруши някои от близките селища. Това е едно напомняне, че могъщите сили, създали фиордите, все още съществуват.
На юг от Берген е Хадангерфьор — вторият по големина норвежки фиорд след Согнефьор, който е дълъг 179 км. По-голямата му част се простира по протежение на полуостров Фолгефон, покрит от три ледника, които заедно са известни като ледниците Фолгефона. Най-големият от трите — Сьондре Фолгефона, се издига на 1660 м над морското равнище и представлява грандиозна гледка, ако плавате с кораб по Хадангерфьор. Трите ледника заедно образуват Националния парк Фолгефона, смятан за най-красивия в Норвегия, който се простира от фиорда до ледниковите върхове.
Берген
Началната и крайната точка за много хора, които искат да разгледат западните фиорди, е Берген — вторият по големина норвежки град. Точно в него се отбиват круизните кораби, за да качат пътниците, които желаят да посетят фиордите. В Берген е развита и риболовната промишленост. Всъщност откритият рибен пазар е една от забележителностите му, както и Аквариумът, считан за един от най-добрите в Европа. Но градът си е град и след ден-два, знаейки какво има близо до него, със сигурност ще пожелаете да го напуснете и да посетите фиордите — „най-добрата туристическа дестинация в света“.