Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The traveller’s atlas: Europe, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2013 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Майк Джерард
Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа
Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева
Година на превод: 2013
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2013
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1218-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582
История
- —Добавяне
Северна Ирландия
Крайбрежието на Антрим: Пътят на великана
Крайбрежието на Антрим в Северна Ирландия поразява с природните си красоти, в това число и Пътят на великана.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
НАСЕЛЕНИЕ: Северна Ирландия — 1 700 000 души
ВАЛУТА: британска лира
КЛИМАТ: въпреки че климатът е умерен, старата ирландска
поговорка, че можеш да преживееш четирите сезона в един ден,
важи с пълна сила за Северна Ирландия. Бъдете готови за дъжд
по всяко време. През лятото рядко става по-горещо от 30°С,
но през зимата температурите може да паднат под нулата.
КАКВО ДА НОСИТЕ: дрехи за всички сезони, бинокъл
и фотоапарат.
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: Всяко време е
подходящо по различни причини, макар че е по-добре да
избягвате разгара на зимата.
НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ:
международното летище Белфаст е на 64 км южно от Бушмилс
и Пътя на Великана.
НАСТАНЯВАНЕ: има изобилие от хотели и добри частни
пансиони по северното крайбрежие на Антрим. Частните квартири
са известни с топлото си гостоприемство и богатата закуска.
![Колоните, образуващи Пътя на Великана (1), са високи 11 м, а в пукнатините и вдлъбнатините им се гушат някои редки растения. 83_koloni.jpg](/content/img/af/44984/83_koloni.jpg)
Голяма част от бреговете на Ирландия са великолепни, но има някои участъци, които се отличават с особена красота и своеобразие. Такова е северното крайбрежие на Антрим, където има множество разнообразни забележителности. Те включват скалното образувание Пътят на великана — част от световното наследство на ЮНЕСКО, дивата природа на близкия остров Ратлин, прочутия въжен мост Карик а Рид, най-старата законна спиртна фабрика в света и красиви пясъчни плажове.
Пътят на великана
Пътят на великана е най-прочутата забележителност по крайбрежието и през 1986 г. е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Той е странно и невероятно красиво място и повечето хора не биха се съгласили с британския писател д-р Самюъл Джонсън, които пише: „Да, той заслужава да се види, но не си заслужава да отидеш да го видиш“.
През 2007 г. Пътят е бил посетен от над 700 000 души, което го прави най-привлекателната туристическа атракция в Северна Ирландия. Той се посещава от 1740 г., когато една дъблинчанка за първи път нарисувала причудливите скални образувания и привлякла върху тях общественото внимание. Пътят се е образувал преди около 60 млн. години след поредица вулканични изригвания. Потичайки към морето, лавата се е охладила бързо и при втвърдяването си се е начупила на около 40 000 базалтови колони, повечето от които са шестостенни.
Това е традиционното обяснение на геолозите, но далеч по-приятна е ирландската легенда за произхода на Пътя. Някога, докато бродел по северния бряг, великанът Фин Маккул видял през тесния проток, делящ Ирландия от Шотландия, дома на непримиримия си враг Бенандонер. Фин построил с огромни колони Пътя, за да предизвика на двубой Бенандонер, но когато врагът му закрачил към него, Маккул видял, че шотландският великан го превъзхожда по ръст, и изтичал при жена си за съвет.
Жена му го дегизирала като бебе и казала на Бенандонер, че това е техният малък син. Като видял колко огромно е бебето на съперника му, шотландският великан се уплашил колко ли голям трябва да е баща му и незабавно хукнал обратно, рушейки панически Пътя след себе си. Затова днес само част от него се издига на брега, а другата е изчезнала под морската повърхност.
Интересните места там обаче не се изчерпват с Пътя на великана. Районът е Национален природен резерват и в него има дълги пешеходни пътеки, много от които минават по крайбрежието на Пътя, където в протежение на почти 6,5 км се извисяват отвесни скали, стигащи на места до 90 м.
Това крайбрежие определено има гигантски размери.
Карик а Рид
![По въжения мост на Карик а Рид (2), който се поклаща на 23 м над водата, годишно преминават четвърт милион души, за да стигнат до крайбрежното островче. 84_karik.jpg](/content/img/af/44984/84_karik.jpg)
Източно от Пътя на великана, недалеч навътре в морето, се намира островът Карик а Рид, чието име означава „скала на пътя“. Край този малък крайбрежен остров минава миграционният път на сьомгата, така че за местните рибари е имало богат улов в подходящия сезон. За да стигат по-лесно до острова, те направили въжен мост, който още се използва, но в днешно време най-вече като туристическа атракция. Може да видите сьомгата в периода от юни до септември, а също и рибарите, но риболовът вече не е доходоносен, както преди, поради намаляване популацията на рибата. През зимата мостът се демонтира, защото използването му става опасно.
Остров Ратлин
![Остров Ратлин (3) е най-близката точка на Ирландия до Шотландия и дом на десетки хиляди морски птици, които се събират в големи колонии като тази. 85_ratlin.jpg](/content/img/af/44984/85_ratlin.jpg)
В ясен ден от Карик а Рид на хоризонта се виждат остров Ратлин и Шотландия. Ратлин отстои на 10 км от Карик и плаването до него може да бъде доста бурно. Въпреки това, преживяването е вълнуващо, тъй като крайбрежните скали на острова изплуват драматично от мъглата.
На Ратлин гнезди голяма колония морски птици и затова той е привлекателен за орнитолозите. Кралското дружество за защита на птиците има голям природен резерват там. На острова има места за нощувка, някои древни археологически обекти и прекрасни пътеки за разходка. Единственият населен остров край бреговете на Северна Ирландия, Ратлин притежава свой собствен облик и култура.
Бушмилс
Ирландия си има и своя собствена напитка: ирландското уиски. То не само се изговаря по различен начин, но и вкусът му е различен от шотландското уиски, както и от този на американския бърбън.
В покрайнините на градчето Бушмилс се издига най-старата законна спиртоварна в света. Тя е получила лиценз през 1608 г., макар да се смята, че там се е произвеждало уиски поне четиристотин години преди това. Спиртоварната е само на 3 км от Пътя на великана, а водата, която се използва за уискито „Бушмилс“, тече по същите скали, от които е образуван той. Дестилационната фабрика е стара, но едва ли е от времето на Фин Маккул, макар че след една-две чаши ирландците със сигурност ще ви накарат да повярвате, че датира оттогава.