Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The traveller’s atlas: Europe, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2013 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Майк Джерард
Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа
Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева
Година на превод: 2013
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2013
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1218-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582
История
- —Добавяне
Централна и източна Европа
Австрия
Виена: столица на империи
Малко градове могат да се мерят с великолепието на Виена. Архитектурните забележителности предизвикват възторг на всяка крачка, а градът претендира, че предлага най-добрия шоколадов десерт в света.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
НАСЕЛЕНИЕ: 1 700 000 души
ВАЛУТА: евро
КЛИМАТ: умереноконтинентален климат с топли
(макар и понякога влажни) лета, но студени зими, когато
температурите често падат под нулата. Може да вали по всяко
време на годината, като юни е най-дъждовният месец.
КАКВО ДА НОСИТЕ: чадър и много пари, защото Виена е скъп град.
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: отидете през топлото
и лазурно лято въпреки голямата вероятност от превалявания от дъжд.
НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: международното летище Виена е на 18 км
югоизточно от града, като можете да се придвижите с влак, автобус или такси.
НАСТАНЯВАНЕ: Във Виена има множество хотели на различни цени, но в
определени периоди от годината пристигат много посетители по работа или за
развлечение. За юли и август ще трябват предварителни резервации,
както и по Коледа и когато се провеждат търговски панаири.
КАКВО ДА ЯДЕТЕ: поне веднъж трябва да опитате торта „Захер“.
В скорошно проучване на качеството на живот в най-големите градове в света Виена се нарежда на трето място заедно с Ванкувър, малко след Женева и победителя Цюрих. Ако в изследването се вземеше под внимание и удивителната архитектура, Виена несъмнено щеше да се класира на първо място. А неповторимата му атмосфера определено го превръща в един от най-красивите градове в Европа.
Виена е градът на Щраус и Фройд, което подсказва за характерната за града смесица от интелектуалност и някакъв вид тържественост. Австрийската столица е известна и с виенския шницел и тортата „Захер“. Град, където е измислен десерт, представляващ комбинация от шоколадова торта с кайсиев конфитюр и бита сметана, не може да не цени удоволствията. От векове Виена се слави като център на изисканата кухня, на музиката и други изкуства. Това не е изненадващо, тъй като Виена е била първо столица на богатата Хабсбургска империя, после на Свещената Римска империя, а след това и на Австрийската империя. Днес е главният и най-голям град в Австрия. Богатото наследство от история, лукс и власт нарежда Виена сред най-впечатляващите и импозантни градове за туристите.
Повечето сгради са толкова величествени, че при вида им човек може да се почувства твърде незначителен. Там витае известна атмосфера на тайнственост, идеално уловена във филма от 1949 г. „Третият човек“, който е сниман във Виена, с Орсън Уелс в главната роля на Хари Лаим. Филмът гениално пресъздава усещането за следвоенна Виена — опустошена и като че излязла от кошмар — и въпреки това запазила духа на бляскавото си минало, филмът ни напомня, че и във Виена има мръсни канали, а не само катедрали и дворци.
Императорският дворец Хофбург
Хофбург е най-големият дворец и е седалище на управляващата власт от 1279 г. Днес той е официалната резиденция на президента на Австрия и части от него датират чак от XIII в. Комплексът се е разраствал през годините и днес в него се помещават също и сградите на известното Испанско училище по езда, Националния театър, Хазната, Природо-историческия музей и Музея за изящни изкуства, както и различни кралски покои и Дворцовата капела, където Хорът на виенските момчета изнася концерти.
Музейният квартал
Музеят на съвременното изкуство (MUMOK) показва, че Виена не живее единствено на гърба на миналото си. Намира се в наскоро създадения Музеумсквартир (Музеен квартал). Модернистичната сграда има доста строг вид. Наблизо е и Леополд Музеум, който всъщност разполага с по-голяма колекция от творби на съвременно изкуство — към 5500 експоната, отколкото MUMOK, но и тук величието на миналото е повлияло на дизайна. Виена не е град, където ще видите например закачливостта на центъра „Жорж Помпиду“ в Париж или на музея „Гугенхайм“ в Билбао с гигантския метален паяк от едната му страна и направеното от цветя куче до входа.
Торта Захер
Тортата „Захер“ е кръстена на чирака Франц Захер, който бил на шестнайсет години, когато заради заболяване на главния сладкар му се наложило бързо да измисли десерт за прием на австрийския министър на външните работи. Получилата се комбинация от шоколадов пандишпанов блат с шоколадова глазура, кайсиев конфитюр, бита сметана и шоколадови стърготини станала хит и името на Захер останало в историята. Точната рецепта все още се пази в тайна от неговите потомци.
Домът Хундертвасер
Виена крие и изненади, например пъстроцветния и сюрреалистичен дом „Хундертвасер“, построен през 80-те години на XX в. фасадата е изпъстрена в червено, жълто, синьо и бяло, а в сградата има апартаменти и офиси, където в някои стаи растат дървета и излизат през прозорците, покривът е покрит с пръст и трева, вътре подовете са вълнообразни, а на върха има купол с форма на лукова глава. Сградата е проектирана от австрийския художник и архитект Фриденсрайх Хундертвасер, но веселият й и необичаен дизайн е по-скоро изключение, отколкото правило за Виена.
Дворецът Шьонбрун
Виена е повече град на пищни дворци, отколкото на модерно изкуство. Ако императорският дворец Хофбург не ви е впечатлил достатъчно, отидете на екскурзия до летния дворец на Хабсбургите — Шьонбрун, който е в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Сравняват го с Версай и е една от най-впечатляващите — и най-посещаваните — туристически забележителности в Австрия. Всъщност според първоначалните скици, направени през XVII в. по поръчка на император Леополд I, той трябвало да бъде по-голям и по-внушителен от Версай, но плановете били променени и дворецът, чийто строеж започнал през 1696 г., не успял да надмине френския си съперник.
И все пак дворецът Шьонбрун съвсем не е скромна постройка със своите 1441 стаи, някой и друг килер тук-там и с допълнителни атракции — като оранжерия, Къщата на палмите и тиргартен — най-стария зоопарк в света. Друга отличителна забележителност е павилионът, наречен „Глориет“ — френски термин, който означава градинска постройка с колонада, издигната обикновено върху възвишение — могила или хълм. Павилионът в двореца Шьонбрун е един от най-красивите в света и от него се открива удивителна гледка към двореца и към Виена в далечината. Тази постройка представлява ярък символ на миналото и могъществото на този велик град.