Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The traveller’s atlas: Europe, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2013 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Майк Джерард
Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа
Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева
Година на превод: 2013
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2013
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1218-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582
История
- —Добавяне
Гърция
Атина: град на 2500 години
Атина е родина на европейската демокрация, на драмата и философията, но Олимпиадата през 2004 г. постави началото на нов Златен век за града.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
НАСЕЛЕНИЕ: 750 000 души
ВАЛУТА: евро
КЛИМАТ: мека зима, въпреки че понякога вали сняг,
обикновено за кратко; чести горещини и малко валежи
през лятото, топла и суха пролет и есен.
КАКВО ДА НОСИТЕ: слънцезащитен крем, тапи за уши
(в някои хотели е много шумно),
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: пролетта и есента,
дори и зимата, но лятото е ужасно горещо.
НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: Атинското международно летище е на 20 км
източно от центъра на града и е свързано с него с метро и автобусни линии.
НАСТАНЯВАНЕ: има много бутикови хотели, както и евтини, но чисти и
удобни частни квартири.
Атина е преживяла своя Златен век през V в. пр.Хр., но XXI в. се оказа нещо като втори Златен век за града. Завръщането на Олимпийските игри в Атина през 2004 г. е един от основните фактори за нейното възраждане и промените продължават. Богатата история и древните паметници на Атина винаги са привличали туристите, но дори почитателите й си даваха сметка, че нейните хотели, ресторанти и транспортна система не могат да съперничат — с някои изключения — на тези на другите европейски столици.
През последните няколко години обаче градът претърпя значителна трансформация. Сега ти се струва, че бутиковите хотели са на всеки ъгъл, докато преди те почти не съществуваха. Все повече ресторанти печелят така желаните звезди на кулинарния гид „Мишлен“, а други предлагат нови гръцки и международни кулинарни специалитети, които преди десет години бяха нещо нечувано. Успоредно с това има огромно повишаване на качеството на гръцките вина. Забравете традиционното „Рецина“ и мислете за златни медали на международни конкурси за вино.
Налице е също така нова бляскава и ефикасна метромрежа, която е удоволствие да използваш. Тя гарантира, че преживяването на повечето посетители при пристигането им в Атина ще е приятно: чисто ново летище и удобно, прохладно и бързо пътуване с метрото до центъра на града, вместо занемареното старо летище и среща с автобусната система или с пословично непочтените таксиметрови шофьори, които мамеха новопристигналите.
Паметниците на Древна Атина
Въпреки всички тези промени, повечето туристи идват да видят именно паметниците на Древна Атина. Има нещо много магично в това да излезеш от лъскавата система на метрото на улиците на оживен модерен град, а като вдигнеш поглед, да видиш сграда, която е на 2500 години и все още се извисява на хоризонта. И то не коя да е сграда, а една от най-красивите, строени някога: Партенонът.
Над него може да стърчи кран, като част от дългосрочен реставрационен проект, който гърците изпълняват, но той е все така величествено красив.
![През Вековете Партенонът — една от най-грандиозните постройки в света — е бил бомбардиран и разграбван, а части от него са били пренесени в Лондон от лорд Елджин, но той още се издига гордо на върха на Акропола. 176_partenon.jpg](/content/img/af/44984/176_partenon.jpg)
В своята простота. А като го видите осветен през нощта, ще се убедите, че се намирате в един много специален град. Той е люлката на европейската демокрация. Пак в него през Златния век се е родила съвременната европейска драма и философия. Това е епохата на Сократ, Платон, Софокъл, Еврипид и други драматурзи, чиито творби продължават да се играят и днес.
Акрополът
Никой при първото си посещение в Атина не трябва да пропуска да се изкачи до Акропола — скалистото възвишение, върху което се издигат Партенонът и други паметници и около което някога се е зародил градът. Партенонът бил храм, посветен на Атина, богинята покровителка на града, и бил едновременно светилище и градска хазна. Той е заобиколен от останките на други сгради: Ерехтейона, Храма на Нике и Пропилеите (главен вход към Акропола).
От Акропола се разкрива чудесна панорама към Атина и някои други паметници, издигнати по време на Златния век. Много от тях са съхранени и до днес и при обиколка на града (най-големите обекти са в непосредствена близост един до друг) ще видите повече значими археологически паметници, отколкото навярно във всеки друг град на света. Дори при последните разкопки за метрото са открити нови находки, някои от които са включени в самите станции. При изграждането на Новия музей на Акропола също са разкрити останки от праисторическо селище, които сега са част от структурата на сградата, а в града има и други малки находки, които са покрити със стъкло, за да се даде възможност на минувачите да ги видят.
Древната агора
Древната агора, построена през VI в. пр.Хр., която се намира в подножието на Акропола и в края на популярния квартал Плака, била главен площад, търговски център и място за срещи на древните атиняни. Древният площад и основите на някои улици, магазини и други сгради все още са съхранени. Не е нужно голямо въображение да си представите там древните гърци, докато пазаруват и обсъждат последните събития в града. Това, за което наистина си струва да посетите агората, е нейният музей, и то не само заради експонатите, които съдържа, а и заради факта, че той се помещава в реставрираната Стоа на Атал — изящна покрита колонада, възпроизведена, както е изглеждала през II в. пр.Хр. Това е рядка възможност да видите сграда не в руини, а както са я виждали хората в онази епоха.
Почти същото може да се каже за Кулата на ветровете — красива мраморна осмоъгълна кула, построена през II в. пр.Хр. от астронома Андроник Кирски. Върху фриза в горния край на всяка от стените й се виждат релефните изображения на осемте вятъра според древногръцката митология, обаче е загубена бронзовата фигура на Тритон, която била поставена на върха и се въртяла, сочейки посоката на вятъра — предшественик на днешните ветропоказатели.
![Ветропоказател с формата на Тритон, поставен върху Кулата на Ветровете, указвал посоката на вятъра, като посочвал един от осемте вятъра, изобразени на фриза на кулата. 177_triton.jpg](/content/img/af/44984/177_triton.jpg)
Това са само някои от големите археологически ценности и храмове, които се намират в Атина, без да броим съвременните музеи и Националния археологически музей, който е един от най-големите в света, в един от най-значимите градове в историята. Истински златен град.
![Днес Запион (4) е конферентен център и изложбена зала. Той бил проектиран да се използва за изложба, която да съвпадне с откриването на съвременните Олимпийски игри в Атина през 1896 г. 179_zapion.jpg](/content/img/af/44984/179_zapion.jpg)
![Стоата на Атал (3) била разрушена през III в., но през 50-те години на XX в. е напълно възстановена в оригиналния си вид. 181_atal.jpg](/content/img/af/44984/181_atal.jpg)
Санторини и гръцките острови
Егейските острови са най-красивите в Средиземно море, Цикладските острови са най-красивата островна група, а бижуто сред всички тях е Санторини.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
НАСЕЛЕНИЕ: Санторини — 12 500 души
ВАЛУТА: евро
КЛИМАТ: средиземноморски климат с температури до 30°С
в разгара на лятото и много малко дъжд. Повече дъжд пада през
зимата, въпреки че температурата рядко пада до нулата.
Другите сезони са приятно топли, със спорадични валежи.
КАКВО ДА НОСИТЕ: слънцезащитен крем, сандали,
плажна рогозка за черните пясъчни плажове и гръцки разговорник.
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: в началото на лятото
и през есента е хубаво, но избягвайте горещината в средата на лятото.
НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: летище Санторини
НАСТАНЯВАНЕ: много и разнообразни възможности за настаняване —
от скромни частни квартири до луксозни 5-звездни спа и бутикови хотели.
Поради формата на Санторини къщите и църквите са накацали плътно едни
до други по склоновете, създавайки една наистина живописна гледка.
Остров Санторини
![Освен своята история и прекрасно местоположение, Санторини има красиви плажове, както много други гръцки острови. 183_plaj.jpg](/content/img/af/44984/183_plaj.jpg)
Остров Санторини, какъвто го виждаме днес, с отвесни скали и дълбок залив, е създаден от едно от може би най-големите вулканични изригвания, познати на света. Смята се, че това се е случило около 1650 г. пр.Хр., когато вулканът изригнал с такава мощ, че централната част на Санторини потънала в морето. На нейно място се образувал огромен кратер (калдера), който се запълнил с морска вода, създавайки един от най-прекрасните заливи в света.
Ерупцията била толкова голяма, че изхвърлената пепел стигнала до остров Крит, който се намира на около 113 км на юг, а образуваната огромна приливна вълна вероятно го е опустошила. Смята се, че тя може да е причината за унищожението на критско-минойската цивилизация, въпреки че за това има и други теории. Изчезването на минойската цивилизация съвпада с изригването на Санторини, но дали то е единствената причина за случилото се на остров Крит, все още не е доказано.
![Поради формата на Санторини къщите и църквите са накацали плътно едни до други по склоновете, създавайки една наистина живописна гледка. 184_santorini.jpg](/content/img/af/44984/184_santorini.jpg)
Акротири
Това, което се знае със сигурност, е, че изригването е унищожило град Акротири и внезапността на бедствието е имала същия ефект върху него, както този на Везувий върху Помпей — той бил съхранен за бъдещето. За разлика от Помпей обаче, в него не са открити човешки останки, което предполага, че населението е било евакуирано, защото се е знаело, че предстои изригване.
Акротири е една от най-популярните забележителности на Санторини, известен и с гръцкото си име Тира (древногр. Тера). При разкопките са открити останките от многоетажни сгради и дворци, украсени с уникални стенописи и фризове, сложна дренажна система, керамични и бронзови съдове, сечива и оръжия, които говорят за просперитет на града. Находките от обекта се съхраняват в Музея на праисторическа Тера в главния град на острова, така че днес може да видите тези реликви на почти 4000 години и да надзърнете в живота на хората от онази епоха. Откритията дават основание да се смята, че Санторини е бил част от високоразвитата минойска цивилизация.
Много от туристите са любители на археологическите паметници и има какво да видят на по-големите острови, като Крит и Родос. Остров Делос от групата на Цикладските острови сам по себе си е огромен археологически обект. Невероятните археологически съкровища обаче са само част от очарованието на гръцките острови. Голямата им привлекателност е сбор от много различни неща, които те предлагат. Разбира се, много хора просто искат да прекарват дните си на техните плажове.
![Санторини е популярна круизна дестинация и като пристигнеш с кораб, виждаш острова в цялата му красота. 186_kruiz.jpg](/content/img/af/44984/186_kruiz.jpg)
Плажове и бутикови хотели
Въпреки първото впечатление за изцяло скалист пейзаж, Санторини има някои хубави плажове, при това с разнообразни цветове! Гледката на черния и червения пясък — резултат от вулканичната дейност, е поразителна, а има и някои очарователни бели пясъчни плажове, каквито има на много острови. Недостатъкът на черния пясък е, че привлича топлината, така че ако мислите, че златистият пясък пари под краката ви през август, опитайте да стъпите за миг върху черен пясък.
Дълги години привлекателността на гръцките острови бе в липсата на прекалена изисканост. Животът там беше простичък; плажове, на които да се печеш, няколко музея и археологически обекти за разглеждане, хубави разходки за тонус, вечер семпли ястия, приготвени от прясна риба, уловена от местни рибари, времето винаги е хубаво и си заобиколен от приветливи хора. На гръцките острови ще видите повече усмивки, отколкото на много други места.
Въпреки че този вид почивка още е възможна, ако изберете по-тихите острови, други — като Миконос, Крит и Санторини, са станали значително по-оживени през последните няколко години, отчасти в резултат на Олимпийските игри в Атина през 2004 г.
Този т.нар. „олимпийски ефект“, в съчетание с общата промяна в гръцкия бит, доведе до откриването на безброй бутикови хотели и изискани ресторанти на по-популярните острови. Простичкият живот все още съществува, ако го желаете, но сега туристите имат и друг избор.
![Залезът е най-доброто време да се насладите на квартала на град Миконос (3), известен като Малката Венеция. 191_mikonos.jpg](/content/img/af/44984/191_mikonos.jpg)
![През пролетта и началото на лятото дивите цветя придават допълнителен колорит на Наксос (4) и на много от другите острови. 189_naksos.jpg](/content/img/af/44984/189_naksos.jpg)
![Иа е красиво селце на о. Санторини (1), чиито живописни къщи са сякаш преплетени една в друга като в пъзел. 188_ia.jpg](/content/img/af/44984/188_ia.jpg)
Други острови, друг живот
Санторини несъмнено е един от най-невероятно красивите гръцки острови, но много хора са привлечени от Гърция, защото всички острови са различни и все пак едни и същи. Отиването в Гърция е малко като избирането на бонбон от кутия шоколадови бонбони. Всеки бонбон е вкусен, но по различен начин от останалите. Разполагаща с почти двеста населени острова в Егейско и Йонийско море, Гърция е като кутия с бонбони, която никога не е празна!
Делфи: центърът на света
За древните гърци Делфи бил център на света, а днес той е обект на световното културно наследство. Всеки, който посети руините, веднага разбира защо.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
ВАЛУТА: евро
КЛИМАТ: горещо лято, макар и малко по-хладно от
това в Атина благодарение на планината Парнас.
Студена зима поради същата причина,
КАКВО ДА НОСИТЕ: удобни обувки и търпение,
ако сте там, когато е оживено.
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:
краят на пролетта и началото на есента са подходящо време,
но по-важно е да отидете рано или късно през деня, за да
избегнете навалицата при пристигане на туристическите групи.
НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: международно летище Атина е на 201 км
югоизточно от Делфи.
НАСТАНЯВАНЕ: В град Делфи има много хотели, но за да прекарате
по-приятно, ако имате собствен автомобил, отседнете в планинското
градче Арахова, на 11 км от Делфи.
Докато приближавате към дребните руини на Делфи, следвате стъпки, датиращи отпреди най-малко три хиляди години. Ако идвате от Атина на еднодневна екскурзия, както правят мнозина, минавате по пътя на някогашните поклонници, които идвали тук през XII в. пр.Хр., за да потърсят съвет от Делфийския оракул — най-известния гадател в древния свят.
Оракулът бил нещо средно между гадателка и мъдра жена, чрез която говорел бог Аполон. Аполон бил един от най-значимите древногръцки богове — богът на истината и пророчеството, — затова се смятало, че може да съветва хората по въпроси и от личен, и от политически характер. Хората изминавали стотици километри, за да бъдат приети от Делфийския оракул, като седмия ден от всеки месец бил най-благоприятният момент за това.
Жрицата на Аполон, наречена Пития, била избирана измежду по-старите местни жени и задължително трябвало да бъде целомъдрена. Тя седяла на трикрак стол над пукнатина в земята, под която се вярвало, че лежи трупът на убитото от Аполон чудовище Питон, който се разлагал и отделял силни изпарения. Смятало се, че като вдишва тези изпарения, Пития чувала гласа на Аполон и така правела своите предсказания. Прорицанията й представлявали несвързани и неразбираеми слова, които после били тълкувани от жреците в Храма на Аполон, а в замяна допитващите се до Оракула оставяли дарове за Аполон. Днес е установено, че храмът се е издигал над геологична пукнатина, от която постоянно са се процеждали етан и етилен, под чието наркотично въздействие жрицата е изпадала в транс.
Археологическият музей в Делфи
Редом с древните руини се издига модерният Археологически музей, където са изложени многобройните находки от обекта. Най-известният експонат е бронзовата статуя от V в., наричана Колесничарят. Тя е открита сред руините на втория храм на Аполон, който се сринал при земетресение през 373 г. пр.Хр.
Съкровищниците
![Атинската съкровищница в Делфи е една от няколкото, построени да съхраняват даровете, занесени там от поклонниците. 193_sukrovistnitza.jpg](/content/img/af/44984/193_sukrovistnitza.jpg)
От XII в. пр.Хр. до IV в. — период, надхвърлящ 1500 години, огромен брой хора идвали всяка година да потърсят съвет от Делфийския оракул и всички те носели дарове. Няколко съкровищници били построени, за да съхраняват даровете, а също и като израз на благодарност от различни групи хора и градове, в това число Аргос и остров Корфу. Атинската съкровищница — сега реставрирана и считана за една от перлите на обекта — била издигната от гражданите на Атина, за да благодарят на Делфийския оракул за съвета му във връзка с предстоящата битка между гърците и персите при остров Саламин. Атиняните последвали дадения съвет и постигнали блестяща победа.
Друга прекрасна съкровищница била построена от жителите на остров Сифнос, където имало богати залежи от сребро и злато, които направили островитяните наистина много богати. Те издигнали пищна съкровищница с надеждата, че бог Аполон ще ги покровителства и в бъдеще.
Докато бродят сред древните руини, туристите имат безброй възможности да съзерцават и да се насладят на приказно красивата природа на Делфи. Не само присъствието на Оракула е направило това място средище на древногръцкия свят, а и прекрасното му местоположение. Светилището в Делфи се простира в подножието на планината Парнас и често можете да видите орли и соколи да кръжат в синьото небе над него. Делфи е разположен в началото на долина, обрасла с кипариси и маслинови дървета, която се спуска чак до Коринтския залив. В нея се намират едни от най-големите маслинови горички в цяла Гърция и тя е поразително красива.
Храмът на Аполон и отвъд него
![Храмът на Аполон (2) е разположен на издигнато място 8 комплекса и от него се открива прекрасна гледка към околния пейзаж. 194_hram_apolon.jpg](/content/img/af/44984/194_hram_apolon.jpg)
Въпреки че храмът е в руини и там няма следа от никаква пукнатина в земята, точно това е мястото, където Пития е седяла, за да прави своите предсказания. Днешните руини са от храма, построен през IV в. пр.Хр. на мястото на предишния, който бил разрушен от земетресение. Преди него е имало още един храм, построен през VII в. пр.Хр., а още преди това хората идвали да се допитват до Оракула в продължение на над петстотин години.
Много от туристите стигат само до храма и след това се спускат обратно или трябва да се върнат при чакащия ги автобус. Така че отвъд него не е толкова оживено и си струва още малко катерене. По-нагоре ще видите останките от внушителния амфитеатър, построен през IV в. пр.Хр., който имал 5000 седящи места. Още по-нагоре е стадионът, скрит от погледа на стоящите в долния край на комплекса, който също е отлично запазен. Той побирал 7000 зрители, които идвали тук на всеки четири години, за да гледат Питийските игри. Те се провеждали в чест на Аполон две години след Олимпийските игри.
![Огромният амфитеатър в Делфи осигурявал на зрителите гледка не само към останалата част от комплекса, но и към великолепния околен пейзаж. 199_amfiteatur.jpg](/content/img/af/44984/199_amfiteatur.jpg)
Точно тук, в горния край на комплекса, може да намерите време да поседнете и като обхванете с поглед този забележителен археологически обект, да си представите хилядите поклонници, които са идвали да се допитат до Делфийския оракул по Свещения път, водещ от Атина до Делфи. Днес това място продължава да бъде посещавано от голям брои туристи.