Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The traveller’s atlas: Europe, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1глас)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Майк Джерард

Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа

Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева

Година на превод: 2013

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2013

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-1218-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582

История

  1. —Добавяне

Южна Европа

152_iujna.jpgВсички пътувания имат тайна дестинация, за която пътникът не знае. Мартин Бубер (1878–1965 г.), австрийско-израелски философ.

Хърватия

Дубровник: прероденият град

153_karta.jpgТова, което хората съградят, може и да го разрушат. Но както показа Дубровник, те мога да го изградят отново, за да съхранят Перлата на Адриатика.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

НАСЕЛЕНИЕ: 45 000 души

ВАЛУТА: хърватска куна

КЛИМАТ: Дубровник има приятен средиземноморски климат

със сухи и горещи лета, разхлаждани от морския бриз, и меки зими,

когато падат повечето валежи от дъжд.

КАКВО ДА НОСИТЕ:

слънцезащитен крем, но и нещо топло, защото температурите варират.

Бъдете готови за случайни средиземноморски бури.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: пролетта и есента

НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ: международното летище Дубровник е на

24 км от града. Таксита и автобуси откарват пасажерите до Стария град.

НАСТАНЯВАНЕ: най-вече в хотели по крайбрежието, някои недалеч

от Стария град, но пребиваването В Стария град е нещо специално и

има много частни квартири, които осигуряват удобство на по-добра цена.

Няма нищо свято по време на война, както знаят жителите на Дуброник, а и тези в цял свят. През 1979 г. Старият град е включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, което означава, че се смята за място от изключително културно значение, което трябва да бъде защитено и съхранено в интерес на цялото човечество. Това обаче не спира сръбските войски да бомбардират главно този хърватски град през 1991–92 г., по време на кървавия разпад на бивша Югославия. Светът може само да гледа ужасено как бомбите поразяват отличителните червени керемидени покриви и белите стени рухват.

Но онова, което злите сили в човечеството се мъчат да унищожат, добрите се опитват пак да възстановят и реставрацията на Дубровник от 1992 г. насам е изумителна. Градът отново се превърна в „перлата на Адриатика“, както сполучливо го е нарекъл британският поет лорд Байрон.

154_dubrovnik.jpgРазходката по стените на Стария град е идеална отправна точка за всяка обиколка на Дубровник и ви осигурява някои фантастични гледки, например тази към остров Локрум.
Проблеми при реставрацията

Реставрацията не минала без проблеми, които, по ирония на съдбата, отчасти били причинени от факта, че градът е обект на световното наследство. Това наложило реставрацията да бъде извършена с оригинални материали, за да се запази оригиналният стил на сградите, но поради изтеклото време след тяхното изграждане много от тези материали вече липсвали. Всички така отличителни за Дубровник керемиди били произведени от една и съща фабрика, която отдавна била затворена. Оказало се невъзможно да се намерят точно същите керемиди и след много търсене най-близки до тях били открити във Франция и в други краища на Хърватия. Дори и така, незначителните разлики в цвета се забелязвали и при нареждането новите керемиди били смесвани със старите, за да не бъдат очебийни разликите. С течение на времето атмосферните влияния несъмнено ще изиграят своята роля за уеднаквяване на цвета.

Стените на сградите също се оказали проблематични. Повечето от тях били изградени с местен бял варовик от кариера, която сега произвеждала ограничени количества камък. Този Варовик се използвал за реставрирането на по-видимите места, а за другите — камък с възможно най-близък цвят.

Градските стени

Най-добра гледка към Стария град се разкрива от забележителните градски стени на Дубровник, които опасват града в протежение на 2 км. През 1991–92 г. те също били обстрелвани и пострадали от 111 преки попадения, но за щастие повредите били поправими и стените били възстановени в предишното им великолепие. Преди бомбардировките стените били запазени непроменени от XV в., когато за последен път били укрепени, за да защитават града от войските на Османската империя.

Стените били построени основно между XIII-XV в., като били издигнати върху стари градски укрепления, датиращи още от IX в. Първоначално повечето стени били дебели около 1,5 м, но тъй като имало по-голяма опасност откъм сушата, отколкото откъм морето, стените, гледащи към вътрешността, били укрепени през годините, така че на места дебелината им достига почти 2 м. Откъм морето стените също били укрепвани тук-там, но общо взето са с оригиналната дебелина.

156_karta.jpgДубровник.
157_pokrivi.jpgКеремидените покриви на стария Дубровник показват на места неизбежните несъответствия при реставрацията.
158_katedrala.jpgКатолическата катедрала (5) е построена отново през XVIII в. след земетресението от 1667 г.
159_kambana.jpgОгромната камбана в Градската камбанария (3) тежи над 2 тона.
160_onofrio.jpgФонтанът на Онофрио (Онуфрий) (4) е идеално място за почивка на уморените и жадни туристи.
Плаца

Главната улица на Дубровник — „Плаца“ (наричана още „Страдун“), се простира между градските порти Пиле и Плоче, разположени съответно на източната и западната стена, и е дълга 300 м. Тази старинна улица, прокарана през XI в., също пострадала при бомбардировките. Но и тя била реставрирана и отново е мястото, където хората отиват да се разходят, да пазаруват и където градът чества своите празници.

По-опустошително от бомбардировките на сръбските войски било земетресението от 6 август 1667 г. То разрушило повечето представителни сгради в Дубровник и причинило смъртта на над 5000 души. Преди него в Дубровник и най-вече край улица „Плаца“ имало много величествени ренесансови сгради и една от малкото, които са оцелели след земетресението, е дворецът Спонца, който още се издига на „Плаца“.

155_plaza.jpgПавираната с мрамор „Плаца“ е главната артерия на града и разделя Стария град на две.

Дворецът Спонца е построен през 1516 г. и бил използван като митница, а по-късно в него се помещавали Монетният двор и хазната. Днес в него се съхраняват държавните архиви — ценна колекция, обхващаща период от почти 1000 години, стара колкото „Плаца“ и дори по-стара от градските стени. Поради това дворецът е идеалното място за Мемориалната зала, открита в памет на хората, загинали по време на бомбардировките и обсадата на Дубровник през 1991–92 г. — време, когато светът можеше да загуби един от най-ценните си исторически градове.

161_cherveni.jpgЖивописните червени покриви на сградите са в ярък контраст със заобикалящото града Адриатическо море.

Хърватските острови

162_karta.jpgС над хиляда големи и малки острова, Хърватия притежава прекрасна част от Адриатическото море и шикозни курорти, така че е великолепно място за почивка.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

НАСЕЛЕНИЕ: 120 000 души

ВАЛУТА: хърватска куна

КЛИМАТ: хърватските острови се радват на типичен

средиземноморски климат, с горещи и сухи лета и меки зими.

КАКВО ДА НОСИТЕ: плажно облекло, удобни дрехи и обувки,

добър разговорник, много пари, ако правите обиколка.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: лятото

НАЙ-БЛИЗКИ ЛЕТИЩА: в Риека за северния край,

Задар за централната част и Дубровник за южните острови.

НАСТАНЯВАНЕ: на по-големите острови има избор от евтини

частни пансиони до шикозни бутикови хотели, но на по-малките

може да се наложи да се задоволите с по-семпли места за нощувка.

Гърция може да има два пъти повече острови, но Хърватия се слави с втората по големина островна група в Средиземноморието, където има много девствени кътчета. Страната придоби известност като туристическа дестинация едва през последните години, но хората все повече откриват природните й красоти и туристическият сектор се разраства с бързи темпове.

Има около 700 същински острова и още 450 островчета, скали и рифове. От тях по-малко от петдесет са обитавани, но броят им варира, тъй като някои имат само временни жители, а други продължават да губят населението си. Най-малко дузина от островите имат по-малко от сто обитатели, живеещи там целогодишно. Най-населен е остров Кърк, с около 18 000 жители, докато на остров Црес, който има същата площ като него (407 кв. км), живеят постоянно само около 3000 души. За по-запознатите с гръцките острови — Црес и Кърк имат приблизително същата площ като остров Закинтос в Йонийско море.

Хвар

Един от най-популярните острови е Хвар, който има всичко, което бихте могли да искате от ваканционен остров: от върха на планините до пясъчните плажове и закътаните заливчета. Най-високата му точка е връх Свети Никола (626 м), а през лятото хълмовете на острова са покрити със зелени лозя, загатващи за богатата бъдеща реколта. Има горички с чепати маслинови дървета и лилаво-сини лавандулови полета, напомнящи на Прованс. С мекия си средиземноморски климат той е рай за туристите и любителите на природата.

За много хора „райски“ остров означава един безкраен плаж и места, където да се забавляват вечер. Хвар е такъв — с дълги пясъчни ивици, обикновено претъпкани с млади италианци и хървати в разгара на лятото, но има и много тихи заливчета, където можете да изпитате чувството, че топлото слънце и синьото море са само ваши.

166_karta.jpgХърватски острови.
165_kutk_ostrov.jpgОстров Кърк (2) е един от най-популярните и гъстонаселени острови в Хърватия, известен със своето вино, кухня, култура и природа.
168_hektorovich.jpgДворецът Хекторович се извисява над главния град на остров Хвар (3), откакто е бил построен в началото на XVI в.
167_uspenie_bogorodichno.jpgКатедралата „Успение на Света Богородица“ в град Кърк (2) датира от XII в.
169_frankopanite.jpgЗамъците на Франкопаните носят името на известната фамилия, която някога е владяла остров Кърк.
170_palmi.jpgПалмите на остров Хвар (3) са свидетелство за мекия климат в Адриатическо море.
Национален парк Бриюни

Националният парк Бриюни (познат и като Бриони) включва 12 малки острова. Там все още се срещат диви елени, които някога са обитавали повечето острови, и има доказателства, че много преди елените на тях са бродили динозаври. През комунистическата епоха островите са били лятна резиденция на югославския президент Тито.

Остров Брач

Брач е друг голям и популярен остров с планини, които са по-високи от тези на остров Хвар. Със своите 778 м неговият планински първенец Видова гора се явява най-високият връх в Адриатическо море. На острова растат в изобилие грозде, маслини, лавандула, лимони, портокали, смокини, лайм и олеандър, създавайки колоритен пейзаж и апетитни менюта в ресторантите.

163_rat.jpgПлажът Златни Рат на о. Брач мени облика си заради ветровете, приливите и отливите, но си остава все така заострен.

На Брач се намира един от най-популярните курорти на островите — старинното градче Бол, както и един от най-посещаваните, необичайни и привлекателни плажове в Средиземноморието — Златни Рат (Златен нос). Плажната ивица има почти идеална островърха форма, обгръщаща вдаден в морето горист нос. Покрит с пясък и обли камъчета, които се движат под влияние на силното морско течение, плажът постоянно променя извивката на върха си. Водата край него е кристалночиста и докато плувате, може да видите камъчетата и скалите на морското дъно.

Остров Кърк

Ако Брач си има Златен нос, то най-големият хърватски остров — Кърк, може да се похвали с името Златният остров, с което е известен от векове. Близостта му до континенталната част на Хърватия е привличала посетители почти откакто той е населен, а от 1980 г. насам достъпът е улеснен от изграждането на моста, свързващ го с континента. Това го прави особено оживен през летния сезон, тъй като местоположението му в северната част на Адриатическо море привлича летовници от Словения, Италия, Германия и Източна Европа, които могат да стигнат дотам с автомобил, както и такива от по-далечни места, които пристигат със самолет. Това му придава космополитен характер и допринася за бурния нощен живот през топлите летни нощи.

164_kurk.jpgСъс своите 1430 м мостът, свързващ Кърк с континенталната част, е един от най-дългите бетонни мостове в света.

Кърк е богат на история и култура, на църкви и манастири, някои от които датират от XI и XII в., и има седем древни замъка. Там се говорят седем различни диалекта на хърватския език, така че числото 7 има почти магическо значение за местните хора — твърди се, че хърватите са пристигнали на острова през VII в. и са създали на него своята култура.

Елафитските острови
172_lopud.jpgЛопуд е един от Елафитските острови, повечето от които са малки и необитаеми. На острова живеят около 200 души.

Не всички хърватски острови са големи и много посещавани и част от привлекателността им е именно в контрастите, които откривате там. Елафитските острови са група малки острови, от които са обитавани само три, с общо население под 1000 души. Девствената им природа ви връща назад към времето, когато те са получили името си — от гръцката дума elafos, което означава „елен“, към дните, когато стадата елени числено са превъзхождали човешкото население. Днес човек все още има усещането, че там природата е по-важна от хората, докато скита по пътеките им и вижда изобилието от лимони, портокали, бадеми, смокини, маслини и лозя, които сякаш растат на всички хърватски острови. Именно на такива места островите разкриват истинското си очарование: пищни пейзажи, почти идеален климат, добра храна и напитки, както и приветливи хора, които знаят, че са късметлии да живеят в такъв рай.