Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The traveller’s atlas: Europe, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2013 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Майк Джерард
Заглавие: Енциклопедия на пътешественика: Европа
Преводач: Венера Иванова Атанасова; Нина Стоянова Руева
Година на превод: 2013
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2013
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-1218-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13582
История
- —Добавяне
Предговор
Франция и цяла Европа имат велика култура и невероятна история, обаче най-важното е, че хората там знаят как да живеят.
Когато бях дванадесетгодишен, родителите ми ме изпратиха на училищна екскурзия — първото ми посещение на континента. Потеглихме от ливърпулската гара в полунощ и на следващия ден прекосихме Ламанша на път за Остенде. За съжаление, се разрази силна буря и плаването ни през Ламанша продължи два пъти по-дълго от обичайното, а аз прекарах по-голямата част от него, измъчван от морска болест. Все пак наградата бе едно пътуване по река Рейн, за да видим внушителните замъци край бреговете й и да се насладим на пейзажи, които ми липсваха, когато се върнах у дома. Това постави началото на един живот, прекаран в пътешествия, повечето от които в Европа.
На седемнадесетгодишна възраст се влюбих в една страна. Това беше първото ми посещение в Гърция. Направих го по трудния начин — шофирах през цяла Европа, за да пристигна в Атина. Настаних се в един къмпинг в северното предградие Кифисия, но най-хубавият момент бе, когато се изкатерих през лабиринта от тесни улички на квартал Плака и видях Акропола. По онова време човек все още можеше да се разходи в Партенона, да докосне неговите древни камъни и да почувства част от магията, влизайки в съприкосновение с майстори и художници, живели преди 2500 години.
Когато веднъж попитали Ърнест Хемингуей защо чете толкова много, той отговорил, че това му позволява да изживее живота на други хора. Същото важи и за пътуването. При многобройните ми други посещения в Гърция аз си представях живота на монасите в манастирите в Метеора и се чудех какво ли е било усещането да се допиташ за бъдещето си до Делфийския оракул.
Моето любопитство и страстта ми към пътешествията ме превърнаха в автор на пътеписи, така че имах щастието да видя много повече от Европа, отколкото иначе бих имал възможност.
В Истанбул стоях в самия й край и се осмелих да посетя през зимата земите на Финландия отвъд Северната полярна окръжност. „Кога изгрява слънцето?“ — попитах служителя на гишето за чекиране на багажа на летището, когато в 9 часа сутринта беше още тъмно.
„През февруари“ — отвърна ми той.
Изминавал съм с велосипед разстоянието от Прага до Виена, посещавайки пътьом замъците на Бохемия, и съм кръстосвал Татрите в Словакия. Там една сутрин се събудих рано и отидох да се разходя в гората в Стари Смоковец, спомняйки си историята, която администраторът на рецепцията в хотела ми бе разказал, за една мечка с малките й, която неотдавна прекосила главната улица. В гората беше тихо, мъгливо и усойно, направо зловещо. Пътеката се губеше напред сред боровете. Изведнъж чух нещо да се движи някъде край пътеката пред мен и се разнесе рев на звяр. Върнах се обратно в хотела и се опитах да имитирам звука, който бях чул. В крайна сметка разбрах, че е било сърна.
Европа не се изчерпва само с противоположностите си или със своята авантюристична страна. Тя е и многовековната култура, оставила отпечатък в големите й градове — като Париж, Будапеща, Атина, Лондон и Истанбул. Тя е и възможността да се поглезите в лозята на Бордо, шотландските спиртоварни и винарските изби за шери в Херес. Тази енциклопедия разказва за петдесет места, които по някакъв начин са специални за мен. Те можеха лесно да бъдат и петстотин. Европа е една безкрайна история.
За Европа накратко
Ориентирайте се: всички места, описани в тази енциклопедия, са нанесени на картата, така че може да планирате кое от тях да посетите.
1. Белгия: Брюж
2. Англия: Лондон
3. Англия: Езерната област
4. Стоунхендж и Ейвъри
5. Корнуолската крайбрежна алея
6. Финландска Лапландия
7. Исландските природни чудеса
8. Югозападна Ирландия
9. Северна Ирландия: Антрим
10. Нидерландия: Амстердам
11. Норвегия: Фиордите
12. Шотландските Хайландс
13. Шотландските острови
14. Единбург
15. Швеция
16. Уелс: Сноудония
17. Хърватия: Дубровник
18. Хърватските острови
19. Гърция: Атина
20. Санторини и другите Гръцки острови
21. Делфи
22. България: Пловдив
23. Италия: Венеция
24. Чинкуе тере
25. Рим
26. Ренесансова Италия
27. Турция: Истанбул
28. Римският Ефес
29. Андора: Пиренеите
30. Франция: Париж
31. Бордо
32. Лоара
33. Прованс
34. Португалия: Река Дуро
35. Мадейра
36. Мавританска Испания
37. Барселона
38. Херес
39. Севиля
40. Австрия: Виена
41. Чехия: Прага
42. Бохемия
43. Германия: Берлин
44. Река Рейн
45. Унгария: Буда и Пеща
46. Полша: Беловежката гора
47. Русия: Санкт Петербург
48. Москва
49. Словакия: Татрите
50. Швейцарските Алпи