Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- —Добавяне
Парковете и градините на Париж
Парижани често се оплакват, че в пренаселения град няма достатъчно открити пространства. Въпреки това обаче градският пейзаж е осеян с над 400 паркове, градини и площади, като се започне от Тюйлери със строг класицистичен план и се стигне до постмодернистичния парк „Андре Ситроен“ с цветови кодове в 15-и район.
Големи парижки паркове
До XIX в. големите паркове — Люксембургската градина и градините към Пале Роял и Тюйлери, се водят кралски владения. Но през Втората империя благодарение на Жан-Шарл Алфан, главен директор на парковете по времето на барон Осман, из цял Париж се появяват огромни паркове и малки квартални площади. Алфан превръща остатъците от Рувърската гора в Булонския лес и създава Венсанския лес, Бют Шомон и Монсури.
В началото на XX в. архитектите, натоварени с градоустройствения план, използват свободните парцели за жилищно застрояване и новооткритите паркове са съвсем малко. Чак през 80-те години властите отново насочват вниманието си към откритите площи. Само през последните 20 години са създадени 101 ха нови паркове с достатъчно пространство, където човек да избяга от шума и трафика в града.
По-неизвестни паркове
През Втората империя Жан-Шарл Алфан превръща мрачния рудник за добив на гипс „Бют Шомон“ (ул. „Боцарис“, „Манен“ и „Криме“ метро: Симон Боливар или Бют Шомон) в Северен Париж в романтичен парк със стръмни склонове, плетеница от пътеки, изкуствени пещери и прочуто белведере на билото на хълма. В него има малко езеро, лятна естрада за концерти, детска площадка и чудесна гледка към града.
Паркът „Монсури“ (бул. „Рей“ и бул. „Журдан“; RER — Сите Юниверситер) в южната част на града е друго творение на Алфан, замислено като огледален образ на Бют Шомон. Макар и да не се намира в такава живописна местност, Монсури — с плачещи върби, езеро, и лебеди — е не по-малко романтичен. Алфан решава проблема с железопътните релси, минаващи през парка, като скрива коловозите в засадени с борове долчинки. Тук често идват студентите, които живеят в Студентския град от другата страна на улицата.
Към системата от паркове в Париж наскоро е добавена и необичайната Залесена алея за разходки, създадена на мястото на някогашен железопътен виадукт. Тя започва от площад „Бастилията“ и стига чак до Венсанския лес на изток. Първоначално в първата й част е имало издигнати върху виадукт железопътни релси, впоследствие превърнати в красива пътека, която минава през няколко парка и един надлез. Във втория отрязък от парка Рьойи в 12-и район до Венсанския лес е направена велоалея. В някогашните сводове под виадукта се нижат хубави магазини с название „Виадукт на изкуствата“.
Наблизо се намира паркът „Берси“, разположен на мястото на някогашни складове за вино край стадиона „Берси“ и Министерството на финансите, което прилича на крепост. За щастие заедно с развалините от XVIII в. са спасени и някои от стогодишните дървета. В парка е направен изкуствен канал, овощна и зеленчукова градина и градини, посветени на четирите годишни времена.
Подходящо място да се любувате на Сена е площад „Тино Роси“ в 5-и район — градина със съвременни скулптури на открито, където в топли вечери се събират танцьори на танго и салса.
Сред най-интересните паркове в района на Париж е и градината „Албер Кан“ (ул. „Пор“ 14, Булон-Биянкур, тел. 01 46 04 52 80, затв. — пон.) в западните предградия. В парка има красива японска градина.
Най-доброто в Париж
Градини със строга симетрия: Тюйлери, Люксембургската градина.
Ботанически градини: Цветната градина във Венсанския лес, парниците в Отьой, Ботаническата градина.
Романтични градини: парк „Монсо“, „Бют Шомон“, парк „Монсури“, Багателската градина, музеят „Роден“.
Съвременни паркове: площад „Тино Роси“, парк „Берси“, парк „Белвил“ парк „Лавилет“.
Големите паркове: Венсанският и Булонският лес.