Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- —Добавяне
Островите
Увод и карта[1]
Духът на Париж е на Сите (с формата на лодка) — отколешно средище на кралската, съдебната и църковната власт — и на остров Сен Луи, тихо място, белязано с изтънчеността на XVII в.
Всъщност Париж е създаден край Сена, която някога е била два пъти по-широка. Преди векове край реката е имало няколко острова, но сега заради естествените промени в речното корито и човешката намеса те са само два — Сите и Сен Луи.
Остров Сите
„Остров Сите е главата, сърцето и гръбнакът на Париж“, пише Виктор Юго в „Парижката Св. Богородица“. И наистина, Сите — географски център на Париж, който пък е културното средище на Франция — е родното място на града; пак тук се е намирало и първото селище на негова територия.
Стратегическото разположение на остров Сите изиграва ключова роля в развитието му. През бронзовата епоха той се намира на важен търговски път от Англия за Средиземноморието, по който се превозва калай, но при война служи и за убежище. През 53 г. пр.н.е. тук идват древните римляни, които наричат селището Лутеция Парисиор.
Градът се простира само върху днешния ляв бряг на Сена. Златният век продължава около три столетия, до края на III в. пр.н.е., когато от покрайнините на Рейнската област нахлуват племена и жителите бягат на Сите. Римляните, франките и кралете от династията на Капетингите на свой ред разширяват първоначалното селище.
Остров Сите винаги е бил важно управленско и религиозно средище. Първото седалище на римския наместник се е намирало в днешната Съдебната палата, където две хилядолетия по-късно съдиите продължават да раздават правосъдие; в пределите на някогашните градски стени са Консиержри (прословутият затвор от времето на Френската революция; и невероятната Сен Шапел).
Въпреки многобройните туристи и неугледните туристически автобуси, които ще видите навсякъде и най-вече пред Парижката Св. Богородица, на остров Сите има и много живописни места. Сред тях са Цветният пазар (Marche aux fleurs) на площад „Луи Лепин“, площад „Вер Галан“ в най-западния край на острова и тесните улички при Цветния кей (Quai aux Fleus) като красивата ул. „Юрсен“ с готическата сграда, където някога е живял Ага хан. Макар че сградата не е отворена за посещения, особено интересна е фасада й и очарователният начин, по който обединява архитектурни елементи от различни места и епохи. Точно зад нея се открива великолепна гледка към ул. „Шантър“ и към камбанарията на Парижката Св. Богородица. Разходете се зад катедралата, за да видите красивите аркбутани, извисили се над нежните пролетни цветя — това наистина е една от най-запомнящите се гледки в града.
НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:
Островърхите кули на Парижката Св. Богородица
Обяд на площад „Дофин“
Пикник на площад „Вер-Галан“
Живописния Цветен пазар (Marche aux fleurs)
Историческия дворец „Жасо“ (остров Сен Луи)
Стъклописите на Сен Шапел
Консиержри
Остров Сен Луи
Двата острова имат съвсем различна история, което е допринесло и за различния им дух. За разлика от Сите остров Сен Луи остава незаселен до XVII в., когато е осъществен един от първите градоустройствени планове, и благодарение на него е изграден цялостен архитектурен ансамбъл, запазен до днес. Островът е изключително приятен, тъй като и досега тук няма улично движение, големи магазини, станции на метрото и кинотеатри, и разхождайки се по улиците, посетителят се потапя в изтънчения дух на XVII в.