Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. —Добавяне

Разходка по Големите булеварди

Докато вървите по Големите булеварди, които през XVII в. (когато са прокарани) са представлявали три алеи с дървета отстрани, все още можете да получите представа затова как е изглеждал районът в най-добрите си дни.

94_pasazhi.jpgПасажите са рай за пазаруване.

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:

Операта „Гарние“

Тоалетните в стил ар нуво „Едиар“

Националната библиотека

Галерията „Вивиен“

95_karta_14.jpgкарта 14

Виж и карта 13

Кафене „Пе“, пл. „Опера“

Продължителност на обиколката — 3 часа, 2,6 км

паркинг — Галерия „Вивиен“, ул. „Вивиен“

Започнете разходката от кафене „Пе“ (мир) на площад „Опера“ (построено през XIX в. от Шарл Гарние), където често са идвали Емил Зола и Ги дьо Мопасан. След това посетете една от забележителностите тук — операта „Гарние“(1).

Щом излезете от операта, завийте вдясно по Булеварда на капуцините. Хотел „Скриб“ на номер 14 е мястото, където през 1895 г. братя Люмиер показват за първи път няколко свои филма, включително „Пристигането на влак“. Навремето в днес изцяло обновената концертна зала „Олимпия“ на номер 28 са пели Едит Пиаф, Жак Брел и Бийтълс.

Продължете направо по Булеварда на капуцините към „Мадлен“(2). От източната страна се намира великолепната обществена тоалетна с дървена ламперия в стил сецесион (само дамската) и с колони с огледала, стъклописи и жълто-зелени фаянсови плочки на цветя (затв. 11:30 — 12:30). Заобиколете църквата откъм цветния пазар (ок. 1834 г.), за да излезете при „Фошон“ на площад „Мадлен“ 26 — най-пищния магазин за хранителни продукти в Париж — а после и при по-скромния „Едиар“ на площад „Мадлен“ 21, от другата страна на църквата. „Едиар“ известен с екзотичните плодове и зеленчуци, с шестте сорта чушки, с хубавия чай и първите плодове за сезона. Пак на площад „Мадлен“ се намира „Къщата на трюфелите“ („Maison de la truffe“, №19) и „Каспийски хайвер“ („Caviar kaspia“, № 17) за черен хайвер и водка с пипер.

Заобиколете и се върнете пред църквата — на площад „Мадлен“ 9, където е живял Марсел Пруст, а сега се намира ресторант „Люкас Картон“. Тръгнете по ул. „Роял“(3) и след няколко крачки ще минете край „Сите Берие“, хубав магазин за вина. Вие сте в обятията на лукса — тук е сладкарница „Ладюре“, ресторант „Максим“, цветарница „Лашом“, магазинът за кристал „Лалик“ и магазинът за прибори за хранене „Кристофъл“.

Завийте наляво по ул. „Сен Оноре“. Вляво е магазинът за играчки „Наин Бльо“. По-нататък отдясно се намира църквата „Успение Богородично“(4) („Notre Dame de I’Assomption“) от XVII в. — някога параклис към манастира на Сестрите на успението (днес полската църква в Париж). Продължете, докато излезете при пасажа преди ул. „Кастилионе“, и тръгнете наляво по пасажа към площад „Вандом“, за да стигнете ул. „Пе“. Най-луксозната търговска улица през XIX в. се е казвала „Наполеон“, а след подписването на Амиенския договор от 1802 г. е преименувана на ул. „Пе“.

В северния край на площада завийте надясно по ул. „Даниел Казанова“ (която по-нататък се казва „Пти Шан“). Погледнете вдясно към ул. „Марше Сен Оноре“, за да видите сградата на „Марше Сен Оноре“ — част от банка „Париба“ — с офиси, галерии и скъпи магазини. При ул. „Пти Шан“ 40 завийте вляво към пасажа „Шоазьол“(5), построен през 1825 г. от Бертран Таверние. Безистенът е със стъклен покрив, макар и в него се помещават скъпи магазини.

Завийте вдясно перпендикулярно на пасажа „Сен Ан“, при магазина за художници „Лаврю“, за да излезете на ул. „Керубини“ и площад „Лувоа“. Прекосете ул. „Ришельо“ и влезте в двора на Националната библиотека(6) (ул. „Ришельо“ 58, тел. 01 53 79 59 59, затв. — нед., пон., метро: Буре). Във временните изложби са представени някои от съкровищата на библиотеката, създадена през 1666 г. въз основа на кралските сбирки. Книгите са преместени в Националната библиотека на Франция — Толбиак, която се намира в 8-и градски район край Сена, но тук са оставени картите, музикалните партитури, медалите, гравюрите и фотографиите. Завийте вдясно и влезте в централната сграда, за да видите невероятната читалня „Лабруст“, създадена през 1868 г. от Анри Лабруст. Тя не е отворена за посещения, но можете да надзърнете през стъклената врата. Продължете по коридора на централната сграда и излезте през парка. Точно отсреща е входът на галерия „Вивиен“(7), а галерия „Колбер“ се пада перпендикулярно вдясно. Там се намира ресторант „Гран Колбер“ от бел епок. Кафенето в галерия „Вивиен“ — „А Приори Те“, — е подходящо за късна закуска в неделя.