Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. —Добавяне

Мостовете и кейовете на Париж

Застанете вечер на мост „Конкорд“ (Pont de la Concorde), когато Националното събрание в единия край и величествената църква „Мадлен“ в противоположния, който е доста далеч, са осветени, и ще разберете защо наричат Париж Град на светлината. Разходете се по кейовете, за да разгледате другите 36 моста над Сена, където в едно се сливат влюбени, улично движение, история, политика и изкуство. Великолепието на града и неговите традиции буквално се отразяват във водите на Сена.

75_most.jpgПищният, богато украсен мост „Александър III“ е построен в края на XIX в.

Двата парижки острова, Сите и Сен Луи, са свързани съответно с осем и с пет моста, а помежду си — с пешеходния мост „Сен Луи“ зад Парижката Св. Богородица. Мостът „Сюли“ в старинния източен край на остров Сен Луи носи името на прочутия херцог, министър и приятел на Анри IV, който в края на XVI в. направлява с много вещина финансите на кралството.

Величественият Пон Ньоф

На запад от Латинския квартал, между кея „Гран-з-Огюстен“ и кея „Межисри“, се намира величественият Пон Ньоф (Pont Neuf) с 12 съвършени арки, разпрострял се над западния край на остров Сите. Освен че е един от най-красивите парижки мостове, той е и най-старият, съхранил се до наши дни — въпреки името си, което означава „нов“. Открит е през 1607 г. под ръководството на Анри IV, увековечен в бронзова конна статуя на моста. Пон Ньоф е първият мост, отстрани, на който има тротоари, а не сгради, и веднага се превръща в център на Париж и в модно място за разходки. В средата на 90-те години на XX в. българският художник Христо го опакова с километри плат.

Необичайни мостове и мостове с произведения на изкуството

Дървеният пешеходен мост Ар (Pont des Arts — Мост на изкуствата), който се пада на неколкостотин метра на запад, привлича романтичните души в града, особено по залез-слънце. Той съответства на богато украсения позлатен купол на световноизвестния Френски институт, основан от Мазарини като средище на големите научни и художествени академии на Франция.

Новият висящ сводов мост „Солфениро“ свързва през парка „Тюйлери“ комплекса на Лувъра с музея „Орсе“. Дълъг е 106 м, направен е изцяло от метал и е съоръжен е с пътека за разходки на две нива от екзотична дървесина. Това е единственият парижки мост, на който можете да се качите и по реката, и откъм улицата.

Най-прочутият и най-сниман парижки мост — „Александър III“ — е украсен с крилати коне, херувими, нимфи, мечове от златни листове (позлатени отново през 1989 и 1977 г.) и с други детайли в стил сецесион. Той носи името на Александър III, чийто син Николай II полага през 1896 г. първия камък.

76_detaili_most.jpgПозлатени детайли украсяват моста „Александър III“, най-голямата забележителност в пътуването с лодки по Сена.
Други известни мостове:
Алма и Бир-Хакейм

Днес районът около моста „Алма“ (Pont de I’Alma) и тунелът под него е посещаван от много туристи, привлечени от мястото, където през 1997 г. е убита принцесата на Уелс Даяна. Мостът е украсен със скулптура на войник от Втората империя, известен като Зуава — по него навремето са измервали равнището на Сена. При голямото наводнение от 1910 г. водата е стигнала чак до брадата му.

В основата на моста откъм десния бряг на Сена е позлатеният пламък на Статуята на свободата, излят от оригиналния калъп. Умаленото копие на статуята посреща посетителите в Париж, когато идват по реката под Грьонелския мост.

По на запад над Сена се издигат подпорите от сив метал на моста Бир-Хакейм (Ponr de Bir-Hakein). През 70-те години заради филма „Последно танго в Париж“ той придобива изключителна известност.

Издълженият мост „Шарл дьо Гол“, открит през 1998 г., се намира между моста „Аустерлиц“ и моста „Берси“, а библиотека „Франсоа Митеран“ е свързана с парка „Берси“ с нов пешеходен мост.

 

 

ПРЕЖИВЯВАНЕ: Сватба в Париж

Има ли нещо по-романтично от това да се ожените в Града на светлината? Френската бюрокрация и изискванията за жителство затрудняват гражданската церемония, затова е по-разумно да се погрижите за правните формалности в родината си и после да уредите църковна венчавка или символична церемония в Париж.

Организатори на сватби могат да ви помогнат да направите празника в зрелищна обстановка. Сред тях са „Сватби във Франция“ (www.weddingsinfrance.com), Piece Montee (името на традиционната френска сватбена торта, www.piecemontee.com). Можете да импровизирате и сами да организирате церемонията. Ако разполагате с по-скромни средства, отидете на моста „Пон дез Ар“ по залез-слънце или на екскурзия с корабче по Сена, ако ли не, наемете музея „Жакмар-Андре“ (тел. 01 45 62 16 40), който се помещава в елегантна къща от XIX в.