Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. —Добавяне

Пазари

Ако искате да усетите местния дух, посетете сутрин някой от пазарите за хранителни стоки, пръснати из цял Париж. Ще се изкушите от красиво подредените червени и жълти чушки, от морските дарове и безбройните видове сирена, а и продавачите ще ви насърчават, хвалейки стоката си.

52_muftar.jpgПазарът на ул. „Муфтар“ в Латинския квартал привлича местни жители и туристи.

Във всеки квартал има пазар. Някои все още са на закрито, в стари сгради, други се появяват само два-три пъти през седмицата. Преди обяд няма много хора и стоката е по-прясна, но в края на деня цените са по-изгодни, защото търговците разпродават евтино последните няколко килограма плодове и зеленчуци. Но не пипайте и не избирайте — посочете какво искате и обяснете на продавача, после го оставете сам да ви даде каквото желаете.

Постоянни и временни пазари

Постоянните пазари са затворени в неделя следобед и в понеделник, а също за няколко часа на обяд. Пазарът „Алигър“ на едноименния площад е сред най-евтините в Париж. Той предлага всякакви екзотични стоки — северноафрикански подправки и люти чушки, има и много сергии за дрехи втора употреба.

Покритият пазар „Анфан Руж“, най-старият в Париж (1615), отново е отворил врати и там ще намерите екологично чисти продукти, италиански и марокански специалитети.

Друг живописен пазар се намира в долния край на ул. „Муфтар“ — ако не са туристите, той ще прилича на декор за филм.

Ако искате да видите изискаността на левия бряг на Сена, отидете на пазара „Бюси“ на ул. „Сен“ и ул. „Бюси“, където в неделя сутрин около оживените (и скъпи) щандове се стичат клиенти главно от Париж. Биологичният пазар на булевард „Распай“ предлага скъпи домашни птици, екологично чисти хранителни стоки и прясно селско сирене. Постоянни пазари има на улица „Моноргьой“, съществува невероятният стар пазар при халите — „Пото“, който обаче не е толкова известен, както и „Понсле“.

Най-големият временен пазар работи в четвъртък и неделя на бул. „Ришар Льоноар“. Както на повечето квартални пазари, местните жители обикновено ходят при едни и същи търговци, но тъй като цените и качеството са различни, си направете труда да обиколите. Първият следобеден пазар в града е на площад „Бодоайе“ в 4-и район. Работи в сряда следобед.

Специализирани пазари

В Париж има и специализирани пазари. Близо до Парижкия съд на остров Сите се намира цветният пазар. Там в неделя работи и птичи пазар — въздухът се оглася от цвъртенето и песента на птиците. По кея „Межисри“ от другата страна на Сена ще видите цветарници и магазини за домашни любимци.

Ако търсите антики или стари книги, отидете в събота или неделя на книжния пазар на ул. „Брансион“ край парка „Жорж Брасанс“. Сериозните библиофили идват рано сутрин, за да прегледат какво ново е изложено през седмицата.

В квартала в подножието на Монмартър можете да намерите платове. Има два основни магазина. В четириетажния „Сен Пиер“ (ул. „Шарл Нодие“ 2) предлагат качествена коприна, вълнени платове и дамаски. От другата страна на улицата е по-класическият и по-скъп магазин „Рен“ (площад „Сен Пиер“ 5). Наоколо са накацали и редица магазинчета за платове, където се продава всичко — от копчета и ширити до топове екзотични африкански и близкоизточни тъкани.

 

 

ПОДСКАЗАНО:

Пазарът на булевард „Огюст Бланки“, близо до Бют о Кай, се простира, докъдето стига погледът, и е пиршество за сетивата.

Патриша Даниълс

Сътрудник редактор на Нешънъл Джиографик

 

 

ПРЕЖИВЯВАНЕ: Как да намерите пазарите

Присъединете се към парижани, за да си купите сирена, салами, шунка и други колбаси на някой от кварталните пазари. За работното време проверете www.paris.fr.

Пазари

„Алигър“ (Marché d’Aligre) Метро: Ledru-Rollin

Пазарът на ул. „Муфтар“ (Marché de la rue Mouffetard) Метро: Censier Daubenton

„Бюси“ (нед. сут.) (Marché Buci) Метро: Odéon

Биологичният пазар (нед. сут.) (Marché Biologique) Метро: Sevre Babyloue

Пазарът на ул. „Монторгьой“

(Marché de la rue Montorgueil) Метро: Les Halles, Étienne Marcel

Пазарът на ул. „Пото“ (Marché de la rue du Poteau) Метро: Jules Joffri

Пазарът на ул. „Понсле“ (Marché de la rue Poncelet) Метро: Ternes

Пазарът на бул. „Ришар Льоноар“ (четв. и нед. сут). (Marché du Boulevard Richard Lenoir) Метро: Bastille, Richard Lenoir

„Бодоайе“ (ср. следобед, съб. сут.) (Place Baudoyer) Метро: Hotel-de-Ville

„Анфан Руж“ (Marché des Enfants Rouges) Метро: Temple

Пазарът на ул. „Брансион“ (съб. и нед.) (Marché de la rue Brancion) Метро: Port de Vanves

„Сен Пиер и Рен“ (Marché St. Pierre et Reine) Метро: Barbés-Rochechouart, Anvers

„Сен Юсташ-халите“ (четв. следобед и нед. сут.) (Saint Eustaches-Les Halles) Метро: Les Halles