Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- —Добавяне
Куполът
През 30-те години на XX в. „Куполът“ е бирарията, където хората ходят, за да видят и да бъдат видени. Заведението привлича някои от най-известните интелектуалци на миналия век, между които Хемингуей и Жан Кокто. Този bar Americain (американски бар) е запазил и до днес своята изтънченост.
Куполът
Карта 4
Бул. „Монпарнас“ 102
тел. 01 43 20 14 20
Метро: Montparnasse-Bienvenue
Бирарията има своите дни, часове и сезони, въпреки че можете да се нахраните там по всяко време на денонощието. Все пак е най-добре да отидете в сезона на стридите (всички месеци с буквата „р“). Постарайте се да обядвате или да вечеряте възможно най-късно — хората обичат да се заседяват в заведението. Прочутият мокър бар предлага странни коктейли като „Ковчега“ (джин, уиски и водка) и коктейл с името на заведението (ром, „Ноали Пра“, сок от нар и „Гран Марние“).
Донякъде „Куполът“ загубва атмосферата и кулинарния си престиж, след като е купен от веригата „Flo Brasseries“, но запазва прекрасната си обстановка в стил ар нуво и арт деко с изумителния кубистичен мозаечен под известните 33 колони, изрисувани от квартални художници (повечето от имената им днес не са познати) срещу безплатни питиета.
Там все още има огромни букети с гладиоли, вежливи сервитьори, които всеотдайно обслужват всеки клиент като важна личност; цари голямо оживление и атмосфера, напомняща за Самюъл Бекет, Ърнест Хемингуей и Салвадор Дали.
В ерата на мобилните телефони вече не можете да изпитате тръпката да видите името си, изписано на малка черна дъска, когато ви потърсят по телефона, но все още можете да драскате по покривката подобно на швейцарския скулптор Алберто Джакомети.